ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گلکسی S20 اولترا
تکنولوژی

آیا سامسونگ گلکسی S20 اولترا واقعا به 16 گیگابایت رم نیاز دارد؟

اگر با خود فکر می‌کردید که امسال میزان حافظه رم در گوشی‌های هوشمند افزایش پیدا نمی‌کند، کافیست به گلکسی S20 اولترا نگاهی بیندازید. وان پلاس 7T پرو و ایسوس ROG فون ۲، جهش رم از ...

کورش چایچی
نوشته شده توسط کورش چایچی | ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ | ۲۲:۰۰

اگر با خود فکر می‌کردید که امسال میزان حافظه رم در گوشی‌های هوشمند افزایش پیدا نمی‌کند، کافیست به گلکسی S20 اولترا نگاهی بیندازید. وان پلاس 7T پرو و ایسوس ROG فون ۲، جهش رم از ۸ به ۱۲ گیگابایت را آغاز کردند. به همین دلیل دیر یا زود شاهد رم ۱۶ گیگابایت نیز می‌بودیم. خوش‌بختانه برای دیدن رم ۱۶ گیگابایتی زیاد منتظر نماندیم، چرا که سامسونگ در گران‌ترین پرچمدار خود، از ۱۶ گیگابایت حافظه رم بهره برده است. اما آیا هیچ گاه به این میزان رم نیاز خواهیم داشت؟

پیش از این که به سراغ رم ۱۶ گیگابایتی گلکسی S20 اولترا برویم، اجازه دهید نحوه مدیریت حافظه رم در سیستم‌عامل اندروید را مرور کنیم.

مدیریت رم در اندروید چگونه است؟

گلکسی S20 اولترا

برای پاسخ دادن به این سوال باید ببینیم اصلا اندروید، یا کمی که به عمق آن برویم، لینوکس، چگونه با برنامه‌ها برخورد می‌کند. زمانی که شما روی آیکن برنامه‌ای ضربه می‌زنید، اندروید یک فرایند را تعریف می‌کند که آن برنامه را اجرا کند. اجرای اپ و فرایند به صورت هم‌زمان اتفاق می‌افتند. قدم بعدی، مربوط به کرنل لینوکس است که منابع را مدیریت کند. این منابع شامل زمان CPU و رمی است که سیستم‌عامل باید برای اجرای این برنامه اختصاص دهد. در نهایت نیز کرنل اطمینان حاصل می‌کند که برنامه تمام منابع مورد نیاز خود را دریافت می‌کند.

اگر منابع کافی در اختیار برنامه قرار گیرد، کرنل می‌تواند باقی منابع را به برنامه‌های دیگر اختصاص دهد. با این حال مشکلات زمانی به وجود می‌آیند که منابع کافی برای اجرای برنامه‌ها در دسترس نیست. در صورتی که زمان اختصاص داده شده CPU برای اجرای برنامه کم باشد، قدرت اجرا کاهش می‌یابد. برنامه‌ای که کاربر می‌خواهد اجرا کند، همچنان اجرا خواهد شد ولی با لگ و کندی همراه است و روانی سابق را نخواهد داشت.

اوضاع زمانی وخیم می‌شود که مموری یا همان رم به میزان کافی در اختیار برنامه قرار نگیرد. در این حالت صبر کردن و کاهش سرعت اجرای برنامه، توفیقی نخواهد داشت، زیرا با این کار رم بیشتری آزاد نخواهد شد. از همین رو کرنل باید فکر دیگری کند تا رم را برای اجرای برنامه در اختیار سیستم‌عامل قرار دهد. اندروید برای این کار دو روش متفاوت را در نظر گرفته است.

گلکسی S20 اولترا

اولین روش این است که داده‌های نوشته شده روی رم را جایگزین کنیم که به آن zRAM می‌گویند. اندروید می‌تواند بخشی از رم را به حافظه فیزیکی اختصاص دهد تا عمل جایگزینی صورت گیرد. به این جایگزینی سواپینگ (Swapping) نیز گفته می‌شود. ایده سواپینگ در ابتدا توسط لینوکس در پی‌سی‌ها و سرور‌ها پیاده‌سازی شد. زمانی‌که مموری اصلی به کار گرفته می‌شود، آخرین صفحات از مموری، جایی خارج از دیسک نوشته می‌شوند و فضایی که پیش از این در مموری اشغال کرده بودند، آزاد می‌شود تا به دیگر فرایند‌ها اختصاص داده شود. اگر مموری سواپ شده بار دیگر فراخوانده شود، داده‌ها دوباره روی دیسک نوشته می‌شوند تا دوباره از آن‌ها استفاده شود. به عمل خارج‌سازی داده‌ها سواپ اوت (Swap Out) و به عمل وارد‌ کردن دوباره آن‌ها به فرایند، سواپ این (Swap In) گفته می‌شود.

کاری که اندروید نمی‌تواند انجام دهد، سواپ کردن داده‌ها روی حافظه داخلی گوشی است. حافظه‌های داخلی گوشی‌های هوشمند عموما از نوع فلش (Flash Storage) هستند که عمر خواندن و نوشتن محدودی دارند. ممکن است شما هیچ‌گاه با حذف و اضافه کردن عکس‌، فیلم و بازی به حافظه داخلی گوشی، آن را به پایان عمرشان نزدیک نکنید، ولی اگر قرار بر این باشد که برنامه‌ها هم مکررا روی حافظه داخلی خواندن و نوشتن داده‌ها را انجام دهند، طولی نمی‌کشد که حافظه داخلی شما از بین می‌رود.

اندروید برای رفع این مشکل، مموری را فشرده می‌کند و داده‌ها را در بخش دیگری از رم می‌نویسد، جایی که به آن حافظه رزرو یا zRAM می‌گویند. «z» در اینجا از فرمت «z.» گرفته شده که عموما با فشرده‌سازی داده‌ها (Zip کردن) شناخته می‌شود. برای مثال اگر فرض کنیم اندروید ۵۰ درصد از رم را فشرده می‌کند، ۱۲۸ کیلوبایت رم به ۶۴ کیلوبایت تقلیل می‌یابد و در عوض ۶۴ کیلوبایت از حافظه آزاد می‌شود. این کار معادل سواپ اوت کردن برنامه‌ها به دیسک فیزیکی (همان حافظه داخلی) است.

گلکسی S20 اولترا

البته مموری فشرده شده، مستقیما در دسترس نیست. در نتیجه اگر اندروید دوباره به داده‌های فشرده‌شده نیاز داشته باشد، باید آن‌ها را از حالت فشرده خارج کند و دوباره روی مموری بنویسد. این کار همان سواپ این (Swap In) کردن است. با این وجود اگر میزان کافی از رم توسط zRAM آزاد نشود، یا این که سازنده گوشی اندروید از این روش استفاده نکند، کرنل مجبور است کمی ناملایم‌تر رفتار کند  و برنامه‌ها و فرایند‌ها را از حافظه رم خارج کند.

در این حالت اپلیکیشنی که منابع زیادی درخواست کند، مثلا اپی که به تازگی اجرا شده باشد، برنامه اصلی در نظر گرفته می‌شود. سیستم‌عامل تصور می‌کند که کاربر بیشتر نگران اجرا شدن روان‌تر برنامه‌ای است که به تازگی اجرا کرده و در نتیجه برنامه‌های قدیمی‌تری که اجرا کرده‌اید را از مموری حذف می‌کند تا منابع لازم برای اجرای بی‌نقص برنامه اصلی را در اختیار آن بگذارد.

برای مثال گر بازی Temple Run را ۳ روز پیش اجرا کرده‌اید و از آن خارج شدید و هیچ‌گاه هم دوباره وارد برنامه نشده‌اید، اندروید فرض می‌کند که دیگر احتیاجی به آن برنامه ندارید و به همین دلیل آن را از مموری خارج می‌کند. پس از خارج شدن Temple Run، حافظه‌ای که اشغال کرده بود به فرایند‌های مهمتر دیگر (برنامه‌ای که به تازگی اجرا کردید) اختصاص داده می‌شود.

با این حال توسعه‌دهنده‌ها می‌دانند که بالاخره برنامه آن‌ها ممکن است از مموری خارج شود، در نتیجه آن‌ها معمولا قابلیتی را در برنامه‌ها خود قرار می‌دهند که همواره آخرین تغییرات وارد شده به آن توسط کاربر را ذخیره می‌کند. در نتیجه اگر بازی شما از مموری خارج شد، پیشرفت شما در آن بازی ذخیره شده است. همچنین با لود شدن دوباره برنامه و وارد شدن به آن، داده‌های قبلی برایتان نمایش داده شود. به عبارت دیگر انگار شما هیچ وقت از برنامه خارج نشده‌اید.

منابع کُش‌ها

گلکسی S20 اولترا

بدترین حالت اینجاست یک برنامه که احتمالا بازی است، اجرا شود و به تبع آن، چندین برنامه از رم خارج شوند تا منابع لازم برای اجرای آن تامین شود. این رفتار در تمامی سیستم‌عامل‌ها قابل انتظار است، اما فاکتوری به نام «فاکتور مزاحمت» وجود دارد. در این حالت کاربر با هر بار تعویض برنامه، آن را وادار می‌کند تا داده‌های ذخیره‌شده خود پیش از خارج شدن از مموری را بارگذاری کند. این حالت، یک رفتار طبیعی بوده و زمانی رخ می‌دهد که شما بخواهید داده‌های زیادی را در فضای رم کم، لود کنید.

عقیده‌ای وجود دارد که می‌گوید اگر شما پول زیادی بابت گوشی گران‌قیمت پرداخت کند، فاکتور مزاحمت را به حداقل میزان ممکن می‌رسانید. دلیل آن این است که گوشی‌های گران‌قیمت بازار عموما حافظه رم بالایی دارند. البته آیفون در این جا مثال نقض بوده، زیرا تنها ۴ گیگابایت حافظه رم دارد. با این حال سوالی که پیش می‌آید این است که چقدر حافظه رم کافیست؟

در حالت کلی اگر بخواهیم مثالی برایتان بزنیم، برنامه‌های معمولی و روزمره شما (اینستاگرام، واتساپ و تلگرام) چیزی در حدود ۴۰۰ مگابایت رم نیاز خواهند داشت. البته این یک تخمین کلی است و قطعا برخی از برنامه‌ها، حافظه‌ای کمتر و برخی به حافظه بیشتری نیاز دارند. بنابراین اگر دستگاه شما ۶ گیگابایت رم دارد که پس از راه‌اندازی مجدد گوشی، ۳.۵ گیگابایت آن را در اختیارتان می‌گذارد، می‌توانید حدود ۹ برنامه مختلف را با هم اجرا کنید و مطمئن باشید که هیچ برنامه‌ای از رم خارج نمی‌شود. این بدان معنا خواهد بود که شما به سادگی و آزادانه می‌توانید بین چند برنامه سوشال، ایمیل و چند بازی سبک جا به جا شوید و هیچ‌گاه بارگذاری مجدد برنامه را از نزدیک نبینید.

گلکسی S20 اولترا

با این حال در اندروید چندین برنامه منابع کُش وجود دارد. برای مثال آسفالت ۹، ریل ریسینگ ۳ و فورتنایت در این دسته از برنامه‌ها جای می‌گیرند. هر کدام از این برنامه‌ها به سادگی می‌توانند بین یک تا ۱.۴ گیگابایت رم اشغال کنند. در نتیجه با اجرای هر کدام از این برنامه‌ها، چندین برنامه دیگر شما باید از مموری خارج شوند تا منابع لازم برای اجرای روان این بازی‌ها تامین شود. اگر با خود فکر می‌کنید که ۱.۴ گیگابایت رم بسیار زیاد است، باید بگوییم که فورتنایت گاهی حتی تا ۱.۷ گیگابایت رم نیز درخواست می‌کند.

اگر گوشی شما ۸ گیگابایت حافظه رم داشته باشد، به احتمال زیاد ۵ گیگابایت آن در اختیارتان خواهد بود. در نتیجه شما می‌توانید یک بازی سنگین و ۱۰ برنامه را همزمان اجرا کنید. مثلا قادر خواهید بود از بازی خارج شوید و بین چند برنامه سوشال به گشت و گذار بپردازید، سپس چند ایمیل برای همکارتان ارسال کنید، به برنامه سوشال دیگری بروید، به شخصی پیام ارسال کنید، چند مقاله در دیجیاتو بخوانید، وضعیت آب و هوای روز بعد را ببینید و در نهایت دوباره به بازی خود برگردید و در این بین به هیچ مشکلی بر نخورید.

به عقیده بسیاری، ۸ گیگابایت رم نقطه‌ای بهینه برای میزان رم در گوشی‌های اندروید است. برنامه‌های معمول شما به خوبی در حافظه می‌مانند، و مولتی تسکینگ را روان‌تر از همیشه می‌کنند. حتی می‌توانید یک بازی منابع کُش را نیز اجرا کنید و هیچ‌گاه شاهد بارگذاری مجدد دیگر برنامه‌ها نباشید. با ۱۲ گیگابایت رم اما اوضاع فرق می‌کند. شما در این حالت حداقل ۸ گیگابایت حافظه خالی خواهید داشت. به عبارت دیگر می‌توانید یک دو جین برنامه و بازی به همراه دو بازی منابع کُش را به صورت همزمان اجرا کنید و شاهد خارج شدن هیچ‌کدام از آن‌ها از رم نیز نباشید؛ یعنی می‌توانید فورتنایت بازی کند، بلافاصله به اپ دوربین بروید و چندین عکس بگیرید، آن‌ها را در اینستاگرام به اشتراک بگذارید، یک فیلم تماشا کنید، به موزیک گوشی دهید، محصولی از دیجی کالا خریداری کنید، ویدیو بررسی دیجیاتو از گوشی مورد علاقه خود را در آپارات تماشا کنید و دوباره به فورتنایت برگردید، در حالی که همه برنامه‌ها هنوز در مموری باقی مانده‌اند.

گلکسی S20 اولترا

اما برسیم به سوال اصلی خودمان. کسی هست که بتواند از ۱۶ گیگابایت حافظه رم گلکسی S20 اولترا حداکثر استفاده را کند؟ عملا بله ولی آیا آن‌ها متوجه می‌شوند که این مقدار رم را اشغال کرده‌اند؟ بیاید با هم حساب کتاب کنیم: فورتنایت + آسفالت ۹ + ریل ریسینگ ۳ می‌شود ۳.۷ گیگابایت رم. با این وجود اگر حتی هر ۳ این بازی‌ها را با هم اجرا کنید نیز باز هم ۸ الی ۹ گیگابایت رم خالی خواهید داشت. این میزان رم برای اجرا کردن همزمان ۲۰ برنامه مختلف کافیست؛ یعنی برنامه‌های سوشال، پخش محتوا، ویرایش عکس، بازی‌های سبک، برنامه‌های مدیریت منابع مالی، چندین برنامه پایش سلامتی و حتی چندین برنامه دیگر.

تا پیش از این تصور می‌شد که ۱۲ گیگابایت رم بسیار زیاد است، اما ۱۶ گیگابایت رم واقعا دنیای دیگری را پیش روی شما قرار می‌دهد. درست است که گلکسی S20 اولترا بخش محدودی از بازار پرچمداران را هدف قرار داده، بازاری که خود بخش محدودی از بازار کلی موبایل‌های هوشمند را تشکیل می‌دهد، ولی آیا کاربران این گوشی واقعا تفاوت اجرا کردن همزمان دو بازی سنگین و ۱۰ برنامه دیگر با رم ۱۲ گیگابایتی و اجرای همزمان ۳ بازی سنگین و ۲۰ برنامه دیگر در رم ۱۶ گیگابایتی را «احساس» می‌کنند؟

بعید می‌دانیم این گونه باشد. با این حال سامسونگ حالتی نادر و انحصاری از مدیریت رم در این گوشی تعبیه کرده است که به آن سنجاق کردن اپ یا «App Pinning» می‌گوید.

App Pinning در گلکسی S20 اولترا چگونه کار می‌کند؟

گلکسی S20 اولترا

سنجاق کردن اپ به کاربر اجازه می‌دهد تا اپلیکیشن‌های مشخصی را همواره در حافظه رم نگه دارد و تنها زمانی آن‌ها را از مموری خارج کند که شدیدا و اکیدا به حافظه اشغال شده توسط آن‌ها نیاز مبرم داشته باشد. شما به عنوان کاربر گلکسی S20 اولترا می‌توانید تا ۵ برنامه و بازی را به مموری سنجاق کنید. ایده پشت این قابلیت این است که شما به عنوان یک گیمر کارکشته، همواره از آماده بودن بازی فورتنایت اطمینان داشته باشد. یا این که اگر مدیر بخش سوشال شرکتی با مخاطبان بالا هستید، بتوانید برنامه‌های مختلف سوشال خود را به حافظه رم سنجاق کنید تا همواره در دسترستان باشد. این ایده بسیار کاربردی بوده و امیدواریم که به صورت استاندارد در دیگر گوشی‌های اندرویدی نیز اجرا شود و تنها آن را در گوشی‌هایی با حافظه رم بالا و نامتعارف نبینیم.

جمع‌بندی

با این حال شاید تنها دلیلی که رم گوشی شما از یک لپ تاپ معمولی ویندوزی بیشتر باشد نیز همین ماندن برنامه‌ها در مموری باشد. این کار باعث نمی‌شود که برنامه‌ها سریع‌تر اجرا شوند، یا این که رابط کاربری سرعت بیشتری داشته باشد. این کار سرعت پردازش گرافیکی بازی‌ها را افزایش نمی‌دهد یا این که شارژدهی باتری را بیشتر نمی‌کند. این کار حتی سرعت دانلود و شارژ شدن گوشی شما را هم بهبود نمی‌دهد. تنها کاری که سنجاق کردن برنامه‌های انجام می‌دهد، حذف زمان بارگذاری ۱.۱ ثانیه‌ای است که اینستاگرام برای لود شدن نیاز دارد و باعث می‌شود که شما به خاطر فورتنایت، مجبور نباشید برنامه‌ای را از مموری بیرون بیندازید.

شاید این دلایل برای شما کافی باشد، اما پیش از این که حداقل 20 میلیون تومان (بدون پول رجیستری، مالیات بر ارزش افزوده، دلال، گارانتی و شیرینی بچه‌ها) پرداخت کنید، مطمئن شوید که به ۱۶ گیگابایت رم گلکسی S20 اولترا نیاز دارید یا نه.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (8 مورد)
 • alirezaasadi.ta@gmail.com
  alirezaasadi.ta@gmail.com | ۲۵ بهمن ۱۳۹۸

  *توفیری* نخواهد داشت نه *توفیقی* نخواهد داشت

 • JEFRiUM
  JEFRiUM | ۲۴ بهمن ۱۳۹۸

  کسی که 20 میلیون پول گوشی میده. حتما داره که بعدا بازهم گوشی بروز بخره.
  دغدغه نداره.

 • mamadreza
  mamadreza | ۲۴ بهمن ۱۳۹۸

  ۳ سال از عمر s8 من با ۴ گیگ رم میگذره، هنوزم باهاش مشکلی ندارم اتفاقا فورتنایتم توش بازی می کنم، به نظرم به جای رم ۱۶ گیگ از یه چیپ دک و آمپ حرفه ای استفاده میکرد که به کیفیت صدای گوشی های سری v ال جی برسه، ارتقا بهتری محسوب میشد

 • Djpooria
  Djpooria | ۲۳ بهمن ۱۳۹۸

  ممنون از مطلب جامع و ارزشمندتون
  تک پرچمداران هر برند به نظرم فقط برای طیف محدود ساخته میشوند و عملا هدف هایی غیر از نمایش تکنولوژی دارند و اون چیزی نیست جز پول . تجارت درست یعنی تو سبد خرید برای هر نیاز محصولی داشته باشیم . این پرچم داران هم برای وجه بیمارگونه بشر آماده میشن.اگر مردم هشیار باشند و درست انتخاب کنند این شرکتها اینطور بی مهابا بازار رو از محصولات خوش رنگ و لعاب و کم ارزش پر نمی‌کنند .
  سامسونگ امروز همان اپل دیروز هست و بعد از کمپانی ها هم دیگران خواهند آمد.بحث زیاده ولی اگر با تلاش پول در میارید در سال ۲۰۲۰ یک گوشی ۲ تا ۴ میلیون تومانی تمام نیاز های شما را تا حداقل سه سال برطرف میسازد.روی موج جو کمپانی ها و افراد مثلا متخصص سوار نشوید!

  • noisymind
   noisymind | ۲۴ بهمن ۱۳۹۸

   به نکته خوبی اشاره کردی. سامسونگ همون اپل دیروزه! و بعدش هواوی و چند سال بعد شیامی. چند سال قبل اگه کسی پول زیادی ( برای ما زیاد!) بابت اپل میداد میگفتن میتونی سامسونگ بگیری با پول کمتر. ولی الان سامسونگ هم از اپل کم نمیاره!
   ولی این نکته رو فراموش کردید که ارزش پول ما اومده پایین! یعنی تا سه سال پیش با 3-4 تومان میشد همین پرچمدارانی که الان میگید لازم نمیشه رو خرید! ولی الان ... در اصل 3-4 تومان الان برابر با 500 تومان چند سال پیش هست ولی برای ما .... !!!

 • rezvansoft
  rezvansoft | ۲۳ بهمن ۱۳۹۸

  من از زمان معرفی اکسپریا زد۲ یادم هست که سایتها میگفتن بابا ۲ گیگ رم گلکسی اس۵ کافیه و۳ گیگ رم زد۲ اصلا به کار نمیاد، بعد شد ۴ بعد ۶ و همینجور تا سال قبل که شد ۱۲ و یه مطلب با همچین عنوانی تو یه سایت دیدم که ۱۲ گیگ به کار نمیاد و کامنت گذاشتم و یادآوری کردم، شاید ما امسال به ۱۶ گیک رم نیاز نداشته باشیم، اما اگه قرار باشه گوشی که ۲۰ میلیون بابتش پول میدیم رو فقط دو سال نگه داریم با پیشرفت برنامه و بازی ها مطمئنا به ۱۶ گیگ هم نیاز خواهیم داشت همینطور که سال قبل به ۱۲ گیگ نیازی نبود و ۳ سال قبل به ۸ گیگ ولی الان میبینیم که نیازه، پس یه کم به گذشته نگاه کنیم و آینده رو هم پیش بینی کنیم. در ضمن من هم توسعه دهنده اندروید و هم کاربر لینوکس هستم و رفتار و استفاده این سیستم عامل ها از منابع رو خوب میدونم.

  • Mahdi
   Mahdi | ۲۳ بهمن ۱۳۹۸

   کاملا با شما موافق هستم، با توجه به این که مبلغ بالایی داره هزینه میشه پس چه بهتر امکانات بیشتری هم داشته باشه تا دیر تر از دور خارج بشه.

  • amironline
   amironline | ۲۴ بهمن ۱۳۹۸

   بنظرتون کسی که بیست میلیون پول گوشی میده حاضر هست که پس از دو سال اندرویدش به‌روز نشه!؟ درحالی‌که سخت‌افزارش هنوز بعد از دو سال بالاتر از حد نرمال اون روز هست

مطالب پیشنهادی