چرا خفاش عامل انتقال بسیاری از بیماری‌های مرگبار است؟

خفاش ها در طول تاریخ ناقل بیماری های خطرناکی به انسان بوده اند که هزاران نفر را به کام مرگ فرستاده است. این اواخر از آنها به عنوان مظنونان اصلی ناقل ویروس کرونا نام برده می شود اما سوال اینجاست که چرا این ویروس های مرگبار روی خود خفاش ها تاثیری ندارد؟

خفاش ها با بیش از ۱۴۰۰ گونه مختلف ۲۰ درصد از کل جمعیت پستانداران را شکل داده و هر گوشه از دنیا را به اشغال خود آورده اند. این شکارچیان غالبا شب زی نسبت به جثه کوچکشان عمری بسیار طولانی دارند که گاهی به ۴۰ سال هم می رسد.

خفاش ها در قیاس با جوندگان از نظر تنوع نژادی و تعداد حرفی برای گفتن ندارند اما ویروس های مرگباری را با خود حمل می کنند که با ایجاد بیماری های مرگباری نظیر سارس، مرس، ابولا، ماربورگ ویروس کرونا یا Covid-19 باعث مرگ هزاران نفر شده است. سوال اینجاست که چه چیزی به خفاش ها اجازه می دهد علی رغم همراه داشتن چنین ویروس هایی بیمار نشوند؟

سیستم ایمنی خفاش

دانشگاه UC Berkeley برای پی بردن به جواب این سوال اخیرا پژوهشی را صورت داده که از قدرت های خارق العاده خفاش ها در میزبانی از ویروس حکایت دارد. «مایک بوتس»، اکولوژیست و محقق این پژوهش در این باره می گوید:

سرایت ویروس های متعدد از خفاش ها یک مساله تصادفی نیست. هرچند ما قرابت چندانی با این جانوران نداریم اما سیستم ایمنی خاص آنها به گونه ای عمل می کند که توانایی بیماری زایی بسیاری را ایجاد می کند.

ویروس ها برای تکامل و تکثیر به بهترین شکل نباید میزبان خود را سریع از بین ببرند. هرچه میزبان سریعتر از بین برود، آنها هم شانس زیادی برای زنده مانده نخواهند داشت.

محققان در این پروژه برای بررسی نحوه تکامل ویروس ها در حضور سیستم های ایمنی، سه خط سلولی را از دو خفاش و یک میمون سبز آفریقایی درمعرض ویروس تب خونی قرار داده اند. نتیجه آزمایش از تفاوت های چشمگیر میان نحوه واکنش سیستم ایمنی این جانداران به ویروس حکایت دارد. در حالی که خط سلولی میمون به سرعت تحت تاثیر تکثیر ویروس قرار گرفت، سیستم ایمنی خفاش ها آرایش محافظتی مستحکمی به خود گرفت.

خفاش اول که از نوع «روباه پرنده مشکی» استرالیایی بود از یک سامانه ایمنی قوی برخوردار است که بلافاصله تولید مولکول های «انترفرون آلفا» را شروع کرد تا به عنوان سیگنال هشدار، خبر حمله را به سلول های دیگر مخابره کرده و به آنها دستور اختلال در روند تکثیر ویروسی را برساند.

سیستم ایمنی خفاش

در نتیجه این آرایش دفاعی روند رشد ویروس در خط سلولی تا حد زیادی کند شد اما نکته جالب اینجاست که واکنش به حدی نیست که ویروس کاملا از بین برود بلکه اجازه زنده ماندن در حدی کنترل شده را به آن می دهد. در این شرایط ویروس به حیات خود ادامه داده و ویرولانس یا بیماری زایی را به سطحی می رساند که در صورت سرایت به دیگر ارگانیسم ها توانایی از پای درآوردن آنرا دارد. «کارا بروک»، محقق اصلی پروژه در این باره می گوید:

واکنش شدید سیستم ایمنی از آلوده شدن سلول ها به عفونت ویروسی جلوگیری می کند در نتیجه حتی تکثیر ویروس هم نمی تواند به میزبان صدمه بزند. با این وجود زمانی که ویروس به انسان سرایت می کند به خاطر فقدان چنین سازوکار ضد ویروسی آسیب های زیادی رخ می دهد.

اما خفاش ها این سطح از ایمنی و مصونیت را از کجا آورده اند؟ فعالیت ایمنی شدید در پستانداران باعث انتشار رادیکال های آزاد می شود که بخشی از مکانیزم دفاعی بدن در برابر ورود عناصر بیگانه از جمله ویروس و باکتری هستند. مشکل اینجاست که گاهی اوقات این رادیکال در اثر فعالیت شدید منتشر شده و به عنوان مهاجم به سلول های خودی حمله می کند، بنابراین ارگانیسم ها باید به شکلی موثر آنها را سرکوب کنند.

خفاش ها به عنوان تنها پستاندار پرنده فعالیت جسمانی شدیدی دارد اما سیستم ایمنی آنها به خوبی از پس مدیریت التهاب های حاد ناشی از نرخ متابولیسم بالای لازم برای پرواز برمی آید. دانشمندان بر این باورند که توانایی خفاش ها در متعادل سازی واکنش های سیستم ایمنی و سرکوب مطلوب التهابات اجازه پرواز را به آنها می دهد. با این حال بروک تاکید می کند که شبیه سازی سیستم ایمنی خفاش در انسان باعث آسیب به بدن ما می شود.

مطالب مرتبط

تحقیق جدید از تاثیر رطوبت هوا در احتمال ابتلا به کرونا خبر می‌دهد

مطالعه‌ای که در ماه‌های اولیه شیوع ویروس کرونا در سیدنی استرالیا انجام شده، از رابطه بین کاهش رطوبت هوا با افزایش احتمال ابتلا به کووید ۱۹ خبر می‌دهد. محققان دریافتند کاهش ۱ درصدی رطوبت هوا می‌تواند موارد ابتلا به این بیماری را تا ۶ درصد افزایش دهد.«مایکل وارد» (Michael Ward)، همه‌گیرشناس از دانشگاه سیدنی در... ادامه مطلب

کرونا و دوران پسا انسان؛ هویت بشریت دگرگون می‌شود؟

اواسط دهه ۷۰ میلادی استاد «فریدون اسفندیاری» تصمیم گرفت اسم خود را تغییر دهد و از آن زمان با نام «FM-2030» شناخته شد. این استاد ایرانی دهه‌ها قبل، پیش‌بینی‌هایی درباره قرن بیست و یکم و دوران پسا انسان مطرح کرده بود که در حال وقوع هستند و شیوع ویروس کرونا به آن‌ها سرعت می‌بخشد.شاید تغییر... ادامه مطلب

محقق ایرانی پیش‌بینی ابتلا به کرونا با انگشتر هوشمند را ممکن کرد

شاید فردی به ویروس کرونا مبتلا باشد اما به علت عدم وجود علائم، مسائل بهداشتی را رعایت نکند و باعث ابتلای افراد دیگر به این بیماری شود. حالا تیمی به سرپرستی یک محقق ایرانی به نام «علی رضایی» اعلام کرده‌اند که حلقه هوشمند «اورا» به همراه مدل‌های پیش‌بینی هوش مصنوعی می‌تواند تا ۹۰ درصد علائم... ادامه مطلب

ماشین هیبریدی مرگ؛ ویروس کرونا احتمالا ترکیبی از دو گونه مختلف است

چندین ماه از شیوع ویروس کرونا می‌گذرد و شمار مبتلایان به آن از مرز ۶ میلیون نفر عبور کرده اما هنوز سوالات زیادی درباره کووید-۱۹ بی‌جواب مانده‌اند که مهم‌ترینش، منشا آن است.تا به امروز تحلیل‌های زیادی پیرامون ژنوم ویروس صورت گرفته اما ابهاماتی در آن‌ها وجود داشته است. برخی از تحلیل‌ها منشا این ویروس را... ادامه مطلب

مخالفت سازمان جهانی بهداشت با پزشک ایتالیایی: ویروس کرونا همچنان کشنده است

محققان ارشد، مقامات بهداشتی و سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه با پزشک ارشد ایتالیایی که مدعی شده بود ویروس کرونا در حال ضعیف شدن است و «دیگر در ایتالیا وجود ندارد» مخالفت کردند.دیروز یکی از پزشکان ارشد ایتالیا گفت که از قدرت ویروس کرونا کاسته شده و دیگر مثل گذشته مرگبار نیست. «آلبرتو زانگریلو» (Alberto... ادامه مطلب

۴ ترفند برای افزایش تمرکز حین کار کردن از خانه

اگر قصد دارید بازدهی شغلی را بالا ببرید، بهتر است در خانه بمانید. بر اساس جدیدترین مطالعات شرکت «گالوپ»، که از معتبرترین موسسات نظرسنجی در جهان محسوب می‌شود، کسانی که در طول هفته سه تا چهار روز دورکاری می‌کنند، تمرکز بیشتری در کار دارند.دلایل هم کاملا مشخص هستند؛ دیگر خبری از مقررات دفتر کار، صحبت... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟