انتشار تصاویر میکروسکوپی ویروس کرونا با ظاهر تاج گونه

آزمایشگاهی در آمریکا دقیق ترین تصاویر از ویروس کرونای جدید را منتشر کرده که اخیرا بسیاری را به گام مرگ فرستاده است. در این تصاویر که به صورت دیجیتالی رنگ آمیزی شده، ویروس کرونا با ظاهری تاج گونه از نمای بالا دیده می شود.

این تصاویر توسط تیمی از متخصصان «موسسه ملی آلرژی و بیماری عفونی RML» در مونتانای آمریکا و با استفاده از تجهیزات تخصصی از جمله میکروسکوپ های الکترونی انتقالی-روبشی تهیه شده اند. این تیم ویروس را از بیماری در آمریکا نمونه برداری کرده اند و به گفته آنها ویروس کرونا از نظر ظاهری شباهت قابل توجهی به ویروس سارس و مرس دارد که در سالیان گذشته صدها قربانی گرفته بودند.

مشخصه اصلی ویروس در تصویر ظاهر تاج گونه است که در تمامی خانواده کروناویروس ها وجود دارد و در واقع دلیل نامگذاری آنها هم هست چرا که کرونا در زبان لاتین به معنی تاج است. کروناها معمولا اندازه ای در حدود ۱۲۰ نانومتر داشته و سیستم تنفسی فوقانی و تحتانی انسان را هدف می گیرند.

محققان برای جداسازی بصری ویروس ها از سلول های اطراف، تعیین نحوه تکثیر و پدیدار شدن آنها از سطح سلول ها تصاویر را به صورت دیجیتالی رنگ آمیزی کرده اند.

این ویروس مرموز تا مدت ها نام مشخصی نداشت اما از هفته گذشته رسما بیماری ناشی از آن Covid-19 و خود ویروس به خاطر شباهت فراوان به سارس SARS-CoV-2 نام گذاشته شدند.

تا کنون ۱۷۷۵ نفر  به خاطر ابتلا به COVID-19 جان خود را از دست داده اند که از این میان تنها ۴ مرگ خارج از چین روی داده است. روز گذشته وزارت بهداشت فرانسه اعلام کرد که با درگذشت یک توریست چینی در این کشور COVID-19 نخستین قربانی خود را در اروپا گرفته است. پس از چین بزرگترین مرکز این بیماری یک کشتی کروز با ۳۷۰۰ سرنشین بود که ۳۵۵ نفر آنها درگیر این ویروس مرگبار شده اند.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟