ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ربات spot
علمی

شغل‌های جدید سگ رباتیک اسپات؛ از بارکشی تا کار در تاسیسات نفتی

ربات چهارپای بوستون داینامیکس به نام Spot که مهر ماه عرضه شد، به واسطه قابلیت های فراوان در زمینه های مختلفی از حوزه نفت و گاز گرفته تا اسب درشکه به کار برده می شود. احتمالا اولین ...

ربات چهارپای بوستون داینامیکس به نام Spot که مهر ماه عرضه شد، به واسطه قابلیت های فراوان در زمینه های مختلفی از حوزه نفت و گاز گرفته تا اسب درشکه به کار برده می شود.

احتمالا اولین فکری که پس از دیدن ربات به سر Adam Savage زده این بوده که آیا می تواند سوار ربات شود یا خیر. با توجه به حداکثر وزن قابل تحمل برای Spot جواب این سوال منفی است اما وی تسلیم نشده و سراغ راه دوم رفت: ترکیب ربات و ریکشای هندی ها. این یوتوبر معروف بدین منظور تغییراتی را در طراحی ربات اعمال کرد تا آنرا به اسب درشکه خود تبدیل کند. حاصل کار ترکیبی از ریکشای سنتی با ظاهر سه قرن پیش و رباتی مدرن است که در نگاه اول فیلم های فانتری و علمی تخیلی را به یاد می آورد.

با توجه اینکه در کشورهای اروپایی و امریکا بر خلاف ایران ماشین های قدرتمند و ایمن با قیمت مناسب در دسترس هستند، بعید است ریکشای رباتیک فراگیر شود. با این حال شانس دیگری که این ربات ها دارند کار کردن در دکل نفتی است. کمپانی نروژی Aker BP که در زمینه استخراج نفت و گاز فعالیت دارد، از برنامه هایش برای به کارگیری ربات های Spot به منظور ارتقای امنیت و بازدهی تاسیساتش خبر داده است.

Spot با بهره گیری از دوربین استریو، سیستم های اجتناب از موانع و حسگرهای متعدد در شناسایی و هشدار نشت گاز به آنها کمک می کند. Aker BP این ربات ها را در تاسیسات شبیه سازی شده نفت و گاز آزمایش کرده و ظاهرا از کارایی Spot در فراهم کردن دسترسی به نقاط دشوار، کاهش ریسک و ارتقای امنیت راضی است. به گفته بوستون داینامیکس این ربات توانایی فعالیت در محیط های خشن و دمای منفی ۲۰ درجه را دارد که با توجه به اقلیم سرد نروژ مزیتی اساسی برای Aker BP است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • molavy
  molavy | ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

  با توجه به اینکه در اروپا بر خلاف ایران ماشین ایمن.... خوبی شما گلم؟!!

  • molavy
   molavy | ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

   نویسنده با درشکه میری اینور اونور
   این حجم از غرب لیسی نوبره دیگه

   • Mehrdaaad
    Mehrdaaad | ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

    فقط یه چیزی بهت دیکته کردن ، اینکه غرب از ما بهتره یه حقیقته عزیزم، باهاش کنار بیا.

مطالب پیشنهادی