ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

بازار موبایل تحت تاثیر کرونا؛ برآورد کاهش فروش ۵۰ درصدی در اسفند ماه

رئیس کمیسیون تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل باور دارد به خاطر ویروس کرونا، بازار شب عید در صنف موبایل فروشان از بین رفته و آمار فروش آنها در روزهای پایانی سال نصف شده است. این ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۷ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۶:۵۷

رئیس کمیسیون تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل باور دارد به خاطر ویروس کرونا، بازار شب عید در صنف موبایل فروشان از بین رفته و آمار فروش آنها در روزهای پایانی سال نصف شده است. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که به زعم این مدیر صنفی، قیمت موبایل در ایران به طور کاذب پایین‌تر از استاندارد جهانی است و به زودی شاهد یک افزایش چند ده‌درصدی خواهد بود.

«رضا قربانی» در گفتگو با دیجیاتو ضمن اعلام این موضوع که بازار موبایل ایران به مازاد رسیده، می‌گوید که بازار با کمبود روبرو نیست و همین مازادی یکی از دلایلی است که باعث کم بودن کاذب قیمت در ایران باشد:

«موبایل در بازار ایران مازاد است و طبق آخرین گزارشی که سامانه همتا به ما داده ۱ میلیون ۹۹۰ هزار گوشی روشن نشده در ایران وجود دارد و این یعنی تا آخر فروردین هیچ کمبود بازاری نخواهیم داشت. تخمینی که زده می‌شد این بود که برای سه ماهه آخر سال ۹۸، پیش بینی ۴ میلیون دستگاه نیاز بازار شده بود با توجه به اینکه گوشی مورد نیاز فروردین هم در اسفند ماه ترخیص خواهد شد.»

به گفته قربانی تا امروز این تعداد موبایل تامین شده و گوشی موبایل دیگری در این روزهای پایانی سال وارد کشور نخواهد شد. قربانی باور دارد که کاهش قدرت خرید مردم و تب ویروس کرونا در کشور کاری کرده که موبایل از سبد خانوارها به کلی حذف شود و با منطقی فرض کردن این اتفاق می‌گوید که همین کاهش خریدار باعث می‌شود که موبایل علی رغم اینکه باید نسبت به نرخ ارز کنونی گران شود، ولی همچنان قیمت ثابتی داشته باشد: «فروشندگان حاضر هستند با ضرر هم موبایل را بفروشند.»

قربانی باور دارد که حتی اگر قیمت ارز تکان هم نخورد، موبایل در ماه اول سال ۹۹ یک گرانی ۱۵ درصدی را تجربه خواهد کرد؛ مگر آنکه قیمت ارز پایین بیاید که از دید قربانی این مساله امر دور از ذهنی است: «من توصیه می‌کنم هر کس اگر واقعا به موبایل نیاز دارد، هم‌اکنون بهترین زمان برای خرید موبایل است چرا که قیمت‌های واقعی موبایل بیشتر از مقداری است که الان در بازار مشاهده می‌کنیم و سایه این نرخ واقعی به زودی در بازار خواهد افتاد.»

او دلایل گرانی جهانی موبایل را نیز برای دیجیاتو چنین تشریح می‌کند:

«سال نو عید چینی همیشه موجب یک تعطیلی بیست روزه تا یک ماهه می‌شود و سفارشات جدیدی صورت نمی‌گیرد و این فاصله در امسال به خاطر کرونا تبدیل به دو ماه تعطیلی شد و تازه از دیروز شرکت‌های چینی سفارش جدید می‌گیرند و شروع به کار خواهند کرد؛ البته آنها اعلام کرده‌اند که با وجود آغاز کارشان بازهم نمی‌توانند مانند ماه‌های گذشته کار را تحویل بدهند و پیش بینی می‌شود این مساله روی قیمت جهانی موبایل هم تاثیر بگذارد و آن را کمی گران‌تر کند.»

قربانی معتقد است عدم تزریق دلار صادراتی در سامانه نیما و قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF باعث شده که نرخ ارز در کشور افزایش پیدا کند.

به گفته قربانی واردات کالا از چین هم در حال حاضر به مشکل خورده و تا دیروز که جنس‌ها به دوبی می‌آمده امکان واردات بوده اما هم‌اکنون واردات از کشور چین به ایران در همه پروازها، حتی در پروازهای باربری نیز به مشکل خورده است. او امید دارد که این مشکل موقتی باشد و شرایط به حالت عادی برگردد چرا که در غیر اینصورت پیش‌بینی‌ها دگرگون خواهد شد.

گفتنیست بر اساس گزارش‌هایی که پیش‌تر منتشر ساختیم، بازار لپ‌تاپ و لوازم کامپیوتری نیز این روزها حال خوشی ندارد و به نظر می‌رسد سایه ویروس کرونا مستقیما روی بازارهایی که نیاز اصلی خانوارها نیست؛ تاثیر بسیار محسوسی گذاشته است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Mohsen
    Mohsen | ۸ اسفند ۱۳۹۸

    انگار ایشون از افزایش قیمت حدود ۱۳ درصدی گوشی‌های موبایل در ده روز گذشته ندارند!

مطالب پیشنهادی