احتمال وضع مالیات 40 درصدی برای کاهش التهاب در بازار خودرو

عوارض و مالیات های شهری در زمره مبالغی است که مدیران شهری با اتکا به آن، امورات شهر را مدیریت می‌کند و هر گونه خللی در این زمینه باعث نارسایی در ارائه خدمات شهری می شود. مالیات و عوارض خودرو های داخلی و وارداتی نیز در این دسته قرار می گیرند.

سازمان امور مالیاتی نرخ جدید مالیات و عوارض انواع خودروهای تولید داخل و وارداتی را برای اجرا در سال 98 و 2019 را ابلاغ کرد. این سازمان مبنای محاسبه مالیات نقل و انتقال انواع خودروهای تولید داخل و خودروهای وارداتی، مبنای محاسبه مالیات و عوارض شماره گذاری و عوارض سالانه انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین تولید داخل و وارداتی را تعیین کرد.

عوارض خودرو

طبق این گزارش، میزان مالیات و عوارض شماره‌گذاری و عوارض خودرو های وارداتی مدل ۲۰۱۸ و پایین‌تر به این شرح است:

 • ون بنز ۳۱۹: مالیات شماره‌گذاری۴۳ میلیون و ۶۰۰ هزار ریال، عوارض شماره‌گذاری ۲۱ میلیون و ۸۰۰هزار ریال، عوارض سالانه ۳ میلیون و ۲۷۰ هزار ریال.
 • سواری کیا اپتیما جی. اف. هیبرید ۲۰۰۰ سی ‌سی، مدل۲۰۱۸ و پایین‌تر: مالیات شماره‌گذاری ۲۲۵ میلیون ریال، عوارض شماره‌گذاری ۱۱۲ میلیون و ۵۰۰هزار ریال، عوارض سالانه ۱۶ میلیون و ۸۷۵هزار ریال.
 • سواری سانگ یانگ رکستون جی۴ مدل ۲۰۰۰ سی‌سی مدل۲۰۱۸ و پایین‌تر: مالیات شماره‌گذاری۱۲۷ میلیون ریال، عوارض شماره‌گذاری ۶۳ میلیون و ۵۰۰هزار ریال،‌عوارض سالانه ۹ میلیون و ۵۲۵هزار ریال.
 • فولکس واگن کری ۱۴۰۰سی سی مدل۲۰۱۸ و پایین‌تر: مالیات شماره‌گذاری ۱۲۵ میلیون ریال، عوارض شماره‌گذاری ۶۲ میلیون و ۵۰۰هزار ریال و عوارض سالانه ۹ میلیون و ۳۷۵ هزار ریال.
 • وانت دوکابین تویوتا هایلوکس اتومات ۴۰۰۰ سی‌ سی مدل ۲۰۱۸ و پایین‌تر: مالیات شماره‌گذاری ۷۶ میلیون ریال، عوارض شماره‌گذاری ۳۸ میلیون ریال و عوارض سالانه ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار ریال.

همچنین میزان مالیات و عوارض خودرو های تولید داخل برای سال۱۳۹۸ به این شرح است:‌

 • مالیات شماره‌گذاری انواع سواری چهارسیلندر تولید داخل و مونتاژ شده از ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال تا ۷۳ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال، عوارض شماره‌گذاری از ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار ریال تا ۳۶ میلیون و ۷۰۰ هزار ریال، عوارض سالانه از ۷۶۵ هزار ریال تا ۵ میلیون و ۵۰۵ هزار ریال.

طبق این گزارش میزان مالیات و عوارض برخی خودروهای دیگر به این شرح است:

 • کامیون تاترا (مدل۲۰۱۷) مالیات ۵۸ میلیون و ۴۰۰هزار ریال
 • کامیون آتش‌نشانی اسکانیا (مدل۲۰۱۷) مالیات۲۸۰ میلیون ریال
 • اتوبوس بن لاک (مدل۲۰۱۷) مالیات ۶۸ میلیون ریال
 • کامیون کشنده اسکانیا (مدل۲۰۱۷) مالیات ۵۱ میلیون و ۶۰۰ هزار ریال
 • کامیون کشنده سی اند سی. اتومات (مدل۲۰۱۷) مالیات ۴۸‌میلیون و ۸۰۰ هزار ریال.

در صورت عدم پرداخت عوارض سالیانه در موعد مقرر، با استناد به ماده (46) قانون مالیات بر ارزش افزوده، به ازای هر ماه تأخیر مشمول جریمه ای معادل 2 درصد خواهند شد.

احتمال وضع مالیات 40 درصدی برای کاهش التهاب در بازار خودرو [به روز رسانی - اسفند ۹۸]

حجت‌الاسلام سیدجواد حسینی‌کیا عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، درباره التهاب بازار خودرو گفت: «اصلی‌ترین مشکل کشور 2200 هزار میلیارد تومان نقدینگی در دست مردم است که منجر به عدم تولید و اشتغال مفید در کشور خواهد شد و این موضوع شاه بیت گرانی‌ها و التهابات مختلف در کشور بوده و عملا برخی بازارهای ما را ویران کرده است.»

وی افزود: «وقتی مردم می‌بینند سرمایه‌گذاری در برخی بازارها صورت نمی‌گیرد به سمت سرمایه‌گذاری در بازار خودرو،‌ بازار ارز، بازار مسکن رفته‌اند.»

عضو کمیسیون صنایع مجلس  گفت: «متاسفانه خودروسازان و وزارت صمت تلاش نکردند تا شیف سوم خودروسازی‌ها را فعال کنند تا عملا میزان تولید و تیراژ خودروها افزایش پیدا کند.»

حسینی‌کیا با بیان اینکه متاسفانه مجلس در قبال خودروسازان و وزارت صمت کوتاهی کرده است، گفت:‌ «مجلس باید تلاش کند مالیات بر معاملات خودرو را هر چه سریع‌تر اجرایی کند و کسی که خودرویی را می‌فروشد باید سریع مالیات آن را بپردازند تا عملا دست دلالان قطع شود؛ موضوع مالیات بر معاملات خودرو ظرفیت بسیار خوبی است که می‌توان تا 40 درصد از فروش خودرو را مالیات گرفت.»

وی تصریح کرد: «عمده گرانی‌های خودرو خارج از خودروسازان است و عملا همین موضوع باعث التهاب در بازار شده است؛ مافیای شکل گرفته خارج از خودروسازان توانسته التهاب را ایجاد کند به طوری که تقاضای فراوانی در بازار خودرو ایجاد شده و مافیا حجم زیادی از خودرو را خریداری کرده تا بتواند شب عید عرضه کند و به دنبال آن هستند تا اشتهای کاذب ایجاد کنند و ما شاهد پراید 70 میلیونی هستیم.»

عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: «سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان سریعا ورود کرده و مانع از افزایش بی‌رویه قیمت خودرو در بازار شود.»

مطالب مرتبط

افزایش تمایل مردم به خودروهای برقی پس از شیوع ویروس کرونا

تحقیق جدیدی که توسط موسسه ای به نام Venson Automotive Solutions انجام شده، نشان می دهد مردم بریتانیا به خاطر برخی نتایج مثبت حاصل از شیوع کرونا اکنون بیش از هر زمان دیگری به فکر خودروهای برقی و مزایای آنها افتاده اند.طبق این تحقیق، 45 درصد از افراد حاضر در نظرسنجی تایید کرده اند که... ادامه مطلب

نگاهی به شرایط بازار خودرو؛ از رکود شدید تا انتظار تورمی و کاهش دلالی

بازار خودرو پس از ماه‌ها تلاطم، کمی آرام شده؛ معاملات تعطیل است و نمایشگاهداران می‌گویند که فعلا بنا ندارند که کرکره مغازه‌های خود را بالا بکشند. شاید هم کرونا، آتش قیمت را به زیر خاکستر برد.بازار خودرو پس از ماه‌ها تلاطم، اسفند سال ۹۸ را با آرامی سپری کرد. آن هم درست بعد از بالغ... ادامه مطلب

روش فروش خودروهای لوکس بنز و ب ام و برای مشتریان نه چندان ثروتمند [تماشا کنید]

برداشت عموم مردم بر این است که در کشورهای توسعه یافته، به دلیل درآمد سرانه بالا شهروندان می توانند با پس انداز حقوق یک سال خود به راحتی خودروی صفر کیلومتر خوبی را خریداری کنند.برای مثال بسیاری با دیدن درآمد سرانه نزدیک به 60 هزار دلار برای کشور ایالات متحده بلافاصله فکر می کنند که... ادامه مطلب

شرایط معاینه فنی خودروهای کلاسیک و مدرن در آمریکا از زبان علی بخردی [تماشا کنید]

کشورهای مختلف در رابطه با تعویض پلاک و معاینه فنی قوانین خاص خود را دارند. اگر تاکنون خودرویی را معامله کرده باشید و یا سر و کارتان به مراکز معاینه فنی افتاده باشد، حتما کمابیش با چگونگی فرایندها و به اصطلاح کم و کیف کار آشنا هستید.شاید بدانید که در کشور ما خودروهای جدید که... ادامه مطلب

طرح تبدیل دارندگان حواله خودروهای برلیانس و رنو شرکت سایپا

در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی داشته باشیم بر اخبار پیرامون خودروهای مونتاژی گروه سایپا و طرح های مربوط به تبدیل این خودروها: طرح تبدیل دارندگان حواله خودروهای برلیانس و رنو شرکت سایپا [به روز رسانی] - اسفند 98 طرح تبدیل رنو ساندرو به چانگان CS35 [به روز رسانی] - دی 98 طرح... ادامه مطلب

مراکز تعویض پلاک تعطیل شد؛ تاثیر شیوع کرونا بر بازار خودرو ایران در سال 99

ویروس کرونا که از چند هفته ای است که رسما ورودش به ایران تایید شده است، به جان بازار خودرو نیز افتاده و بنابه گفته فعالان بازار بر خرید و فروش خودرو تاثیر به سزایی گذاشته است. حتی مراجعه شهروندان برای تعویض پلاک نیز کاهش  داشته و در پی نگرانی های بهداشتی فعالیت مراکز تعویض... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟