سازمان جهانی بهداشت ویروس کرونا را در دسته‌بندی «بسیار خطرناک» قرار داد

سازمان جهانی بهداشت عنوان کرده دسته‌بندی و خطر شیوع و آلوده کردن ویروس کرونا در ابعاد جهانی در رده «بسیار خطرناک» قرار گرفته است. تا پیش از این ویروس کرونا در دسته‌بندی «خطرناک» قرار داشت. به همین دلیل این سازمان از دولت‌ها درخواست می‌کند تا بیشتر برای کنترل و مقابله با این ویروس آماده باشند.

بر اساس گزارش‌های رسمی، تا دوشنبه گذشته ویروس کرونا تنها در ۲۹ کشور شایع شده بود، ولی از آن روز تاکنون شیوع این ویروس در برخی از کشورها مثل ایتالیا، ایران و کره جنوبی، باعث شده تا شیوع این ویروس بی‌رویه‌تر از گذشته شود. مدیر روابط عمومی سازمان جهانی بهداشت (WHO) در این رابطه می‌گوید:

«تاکنون ۴۳۵۱ نفر خارج از چین به ویروس کرونا مبتلا شدند که از این تعداد ۶۷ نفر جان خود را از دست داده‌اند. همچنین شیوع این ویروس در ۴۹ کشور گزارش شده است. از روز گذشته کشورهای دانمارک، استونی، لتونی، هلند و نیجریه اولین موردهای ابتلا به ویروس کرونا را گزارش کرده‌اند. به همین دلیل ما دشتبه‌بندی شیوع و خطرات ویروس کرونا را در رده بسیار خطرناک قرار دادیم.»

سازمان جهانی بهداشت

مدیر اجرایی سازمان جهانی بهداشت اما نسبت به کنترل ویروس کرونا خوشبین است و امید دارد که می‌توان آن را کنترل کرد و برچسب همه‌گیری را به آن نچسباند. او در رابطه با بالا بردن ابعاد خطرآفرینی ویروس کرونا در ابعاد جهانی می‌گوید:

«بالا بردن خطرآفرینی شیوع ویروس کرونا، به منظور ترساندن مرم نیست. این بدین معنا خواهد بود که دولت‌ها برای مقابله با آن آماده باشند. با این که از شیوع این ویروس دو ماه می‌گذرد، هیچ کشوری نباید غافلگیر شود. این یک تست واقعیت برای دولت‌هاست: بیدار شده و آماده شوید. ویروس در راه است و شما باید آماده باشید. این وظیفه شما در قبال شهروندانتان و جامعه جهانی است».

او در نهایت اشاره می‌کند هیچ شواهدی مبنی بر حرکت آزاد ویروس در جوامع وجود ندارد و این یعنی می‌توان آن را کنترل کرد: «فقط کافیست تا با اقدامی سریع، منبع آن را پیدا کرده و از شیوع آن جلوگیری کنیم».

گفتنی است تاکنون ۸۵۱۸۲ نفر به ویروس کرونا آلوده شده‌اند که از این تعداد، ۲۹۲۴ نفر جان خود را از دست داده و ۳۹۵۲۴ نفر نیز بهبود یافته‌اند. بر اساس آمارهای رسمی در کشورمان نیز ۳۸۸ نفر به ویروس کرونا آلوده شده‌اند که از این تعداد ۳۴ نفر فوت شده و ۷۳ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟