بیانیه سازمان نصر؛ دفاع از کسب‌وکارهای اینترنتی، انتقاد از تصمیم‌های غیرکارشناسی

کمیسیون تجارت الکترونیکی در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای (نصر) با انتشار بیانیه‌ای اعتراض خود نسبت به اخذ تصمیم‌های غیر کارشناسی در رابطه با کسب‌وکارهای اینترنتی بیان کرد. این سازمان از یک سو بدون اشاره به نام دیجی‌کالا و صداوسیما، اعلام می‌کند که گزارش‌های خلاف واقع چراغ روشن اقتصاد دیجیتال را خاموش می‌کند اما از سوی دیگر به سراغ تصمیم‌های غیر کارشناسی در رابطه با عوارض و مالیات برای کسب‌وکارهای اینترنتی هم می‌رود؛ موضوعی که احتمالا مربوط به دریافت عوارض از محل تبلیغات کسب‌وکارها در گوگل یا طرح‌های مشابه است.

اگرچه بیانیه سازمان نظام صنفی درست در روزی منتشر می‌شود که یکی از بزرگ‌ترین کسب‌وکارهای اینترنتی ۱۸۲ نفر از پرسنل خود را تعدیل کرده است، اما این سازمان می‌گوید «فرآیندهای حساب‌‌مند، بهره‌ور و چالاک» کسب‌وکارهای اینترنتی باعث شده‌اند تا بر خلاف اکثر بخش‌های اقتصادی، شاهد رشد اقتصادی آن‌ها در شرایط رکود تورمی فعلی کشور باشیم.

این سازمان در بیانیه‌اش، به رویکرد جدید و غیر کارشناسی برای دریافت مالیات و عوارض از کسب‌وکارهای اینترنتی هشدار داده است و در این رابطه می‌گوید:

«با کاهش درآمدهای نفتی و صادرات و رجوع به راهکارهای افزایش درآمدها از طریق وضع مالیات‌ها و عوارض جدید، متاسفانه و به اشتباه، این بخش از اقتصادِ در معرض دید جهت جبران کسری به وجود آمده هدف قرار گرفته است. رویکردی که لازم است در خصوص تبعات آن هشدار جدی داده شود. رویکرد وضع مالیات و عوارض متنوع برای کسب‌وکارهای فضای مجازی ناشی از عدم شناخت ماهیت این کسب‌وکارها، تصمیمی غیرکارشناسی و غیرمنطقی است.»

سازمان نظام صنفی برای استدلال خود، چند دلیل می‌آورد و می‌گوید که حاشیه سود این کسب‌وکارها عموما بسیار پایین است و در چند سال ابتدایی فعالیت زیان می‌دهند: «حتی در صورت زیان‌ده نبودن، ذات نوآورانه و توسعه‌گرایانه آن‌ها ایجاب می‌کند که هر گونه درآمدی دوباره به چرخه توسعه بازگردد.»

مورد بعدی که سازمان نصر به آن اشاره می‌کند قطع کامل سرمایه‌گذاری خارجی و عدم علاقه‌ی سرمایه‌گذار داخلی به سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارهای اینترنتی است: «هم‌اکنون با قطع ورود سرمایه‌های خارجی و کاهش شدید سرمایه‌گذاری‌های داخلی، بیشتر کسب‌وکارهای نوپا و حتی رشد یافته این حوزه با مشکلات مالی عدیده‌ای روبرو هستند که موجودیت و حیات کسب‌وکار را هم با خطر مواجه کرده است.»

افزایش هزینه‌های استفاده از خدمات بین‌المللی به دلیل نداشتن رابطه موثر با بازیگران بین‌المللی به دلیل وجود تحریم‌ها، یکی دیگر از استدلال‌های سازمان نظام صنفی رایانه‌ای است.

اما اینجاست که سازمان نصر به سراغ مسائل کمتر گفته‌شده‌ی دیگر هم می‌رود و به آن‌ها اشاره می‌کند، هر چند در این میان به «حمایت حاکمیت و دولت» هم اشاره‌ای ویژه‌ می‌کند:

«کافی است واقعیت‌هایی نظیر کاهش قدرت خرید عمومی، قطعی‌های اینترنت و سایر اتفاقات جاری کشور در نظر گرفته شود تا عمق فشارهای موجود بر این کسب‌وکارها آشکار شود. با توجه به این موضوع، این کسب‌وکارها نه تنها امکان تحمل فشارهایی بیش از این موارد را نداشته،‌ بلکه نیازمند حمایت‌های اساسی حاکمیت و دولت هستند. تسهیل زندگی و افزایش رفاه اجتماعی، توسعه مهارت‌های نیروی کار و ایجاد اشتغال کم‌هزینه، بالابردن بهره‌وری و کاهش هزینه‌های جاری شهروندان، کمک به شفاف‌سازی و کاهش فساد و حمایت از اقتصادهای بومی و محلی نمونه‌هایی از دستاوردهای کسب و کارها در یاری رسانی به اقتصاد ملی هستند.»

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در بیانیه‌اش، اخذ تصمیمات غیرکارشناسی نظیر وضع عوارض و مالیات‌های غیر منطقی و بدون توجیه قانونی و عرف تجاری، و همچنین فشارهای جهت‌دار و غیر واقعی نظیر احضار مدیران کسب‌وکارها یا پخش گزارش‌های خلاف واقعی و جهت‌دار در رسانه‌ ملی و ... را شدیدا محکوم کرده و برای دفاع از حقوق بخش خصوصی، حضور خود را در فرآیندهای تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری این حوزه لازم می‌داند.

در واقع بخش پایانی این بیانیه، بدون اشاره به نام دیجی‌کالا، به اتفاقی اشاره می‌کند که ابتدای هفته اخیر بین این فروشگاه اینترنتی و صداوسیما رخ داد؛ اتفاقی که باید دید سرنوشت آن چه خواهد بود.

مطالب مرتبط

ممنوعیت واردات تجهیزات زیرساختی فاوا لغو شد

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که مشکل واردات تجهیزات زیرساختی فاوا برطرف شده و حالا هیچ تغییر رویه‌ای در واردات و ثبت سفارش کالای صنعت IT ایجاد نشده است. سازمان نصر تهران نیز با تایید این موضوع خبر از رفع موانع پیش آمده داده است.در روزهای گذشته تامین کنندگان سخت‌افزار... ادامه مطلب

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای: برخی از کالاهای ممنوعه وارداتی هیچ نمونه داخلی ندارند

پنج‌شنبه هفته گذشته بود که رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در نامه‌ای انتقادی و جنجالی به وزارت صمت، اعلام کرد که ثبت سفارش برخی از محصولات فناوری مانند پردازنده و سرور به دلیلی که «موجود بودن نمونه تولید داخلی» ذکر شده، امکان پذیر نبوده است. اکنون «علی آذرکار»، دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در گفتگو با... ادامه مطلب

بحران کرونا و چالش کسب‌وکارهای فناوری؛ سازمان نصر پیشنهادهایش را به دولت داد

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در نامه‌ای به معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پیشنهادهای اعضای این سازمان در سراسر کشور را برای کمک به کسب و کارهای آسیب دیده از بحران کرونا و کاهش تاثیرات اقتصادی ناشی از این بحران ارائه کرد. در این نامه از انتظارات شرکت‌های فناوری... ادامه مطلب

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برای حل مشکل کسب‌وکارها دبیرخانه بحران تشکیل داد

تقریبا بیش از یک ماه است که ایران به طور رسمی درگیر اپیدمی ویروس کرونا شده است. در حالی که این مقطع زمانی اوج فعالیت‌های کاری شرکت‌هاست، بنا به توصیه‌های ستاد بحران، بسیاری از کسب‌و‌کارها به حالت نیمه‌تعطیل در آمده و نیروهای کاری نیز دورکاری شده‌ و یا در خانه قرنطینه شده‌اند. در همین راستا... ادامه مطلب

سازمان نصر برای توسعه منابع انسانی کشور در زمینه ICT پنل‌های آموزشی برگزار می‌کند

سه کمیسیون «آموزش»، «صادرات نرم افزار» و «نرم‌افزارهای پیشرفته» در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به تصمیم مشترکی رسیده‌اند تا به مصاف حل یکی از بزرگترین مشکلات صنعت ICT یعنی کمبود نیروی انسانی متخصص و حاذق در داخل کشور بروند. این همکاری قرار است منجر به برگزاری کلاس‌ها و پنل‌های آموزشی رایگان برای مناطق محروم در... ادامه مطلب

سازمان نصر: دولت بین صنعت ماینینگ و دیگر صنایع فرق می‌گذارد

نشست خبری سازمان نظام صنفی رايانه‌ای با هدف بررسی «مشكلات فعالان حوزه استخراج رمزارز در كشور» برگزار شد و در آن تاکید شد که دولت نباید فرقی بین فعالان حوزه رمزارز با دیگر فعالان صنعتی کشور بگذارد.رییس سازمان نظام صنفی رايانه‌ای کشور با اعلام این موضوع که رشد اقتصاد دیجیتال در دنیا فزون یافته و دولت... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟