روحانی: از بحران کرونا با حداقل تلفات عبور خواهیم کرد؛ آمار واقعی به مردم داده می‌شود

رئیس جمهور امروز در جلسه هیات دولت وعده داد که کشور با همکاری مردم از معضل شیوع کرونا با حداقل تلفات و کوتاه‌ترین زمان عبور خواهد کرد. روحانی با اشاره به ارائه آمارهای دروغ از برخی رسانه‌ها، تاکید دارد که در ایران از همان روز اول مقرر شده و دستور داده شده تا همه آمار و اطلاعات به طور شفاف در دسترس مردم قرار بگیرد و چیزی از آنها مخفی نشود.

«حسن روحانی» با اعلام اینکه ایران در شرایط ویژه‌ای قرار گرفته، تاکید کرد که باید با تدبیر و همکاری در برابر این شرایط ایستادگی کرد. او اذعان داشت که مساله سلامت مردم برای دولت اهمیت دارد و تلاش مسئولان اینست که جان مردم در سلامت باشد. او ضمن اشاره به گروهی که او آنها را «کاسبان کرونا» خواند، گفت که اعمالی چون احتکار، گرانفروشی و عدم عرضه کالا از جمله اقدامات این گروه سودجو هستند: «عده‌ای ماسک را احتکار کردند و عده‌ای هم رفتند پشت ماسک دلسوزی اما در واقع برای اینکه جامعه ما را ملتهب کنند و مردم ما را دچار نگرانی کنند، اخبار دروغ را در جامعه شایع می‌کنند.»

وی همچنین در رابطه با مجازی شدن زندگی‌ها در دوران شیوع کرونا، گفت که امروزه ناچار هستیم تا سبک زندگی خود را کمی تغییر دهیم:

«راجع به دولت الکترونیک و فضای مجازی حرف زیاد زدیم و قبلا در هر مقطعی گفتیم که در دنیای امروز باید از فضای مجازی به خوبی استفاده کنیم؛ الان در این شرایط اهمیت این مسئله بیشتر و واضح‌تر و روشن‌تر شده است؛ دیگر این روزها می‌خواهیم آموزش هم با این فضای مجازی باشد؛ این روزها می‌خواهیم کسب و کار هم با فضای مجازی باشد؛ می‌خواهیم تامین مواد مورد نیاز مردم و ‌خرید و فروش هم به صورت دیجیتال باشد؛ خودِ این مساله و فضا باید ما را برای حرکت بیشتر تشویق کند.»

به گفته روحانی  فضای مجازی مخصوصا در این شرایط یک ظرفیت بزرگ است؛ باید همه همدیگر را یاری و کمک کنند و دولت الکترونیک خود را بسازند.

روحانی از سوی دیگر باور دارد که امروزه پزشکان و پرستاران در خط مقدم هستند. او کرونا را یک بار سنگین روی دوش همگان دانست و به مردم قول داد که با پشتوانه تخصص بالای پزشکان کشورمان و اراده پرستاران، ایران با حداقل تلفات و کوتاه‌ترین زمان ممکن از این بحران عبور خواهد کرد:

«کاری که امروز در بیمارستان‌ها انجام می‌گیرد، با زبان قابل وصف و شکرگزاری و تقدیر نیست و در واقع باید پاداش آنها را خداوند بزرگ عنایت کند؛ در این مسأله چشم امید مردم اول به رحمت و لطف خداوند است و با توکل به خداوند است که روح‌ها آرامش پیدا می‌کند و در مرحله دوم به تلاش، کوشش و فداکاری تیم پزشکی و بهداشتی سراسر کشور است که شبانه‌روز تلاش می‌کنند.»

رییس جمهور معتقد است تمام دستگاه‌های دولتی باید در برابر کرونا اقدامات ویژه‌ای انجام دهند ولی نیروهای خط مقدم را مسئولین بهداشتی و درمانی کشور معرفی می‌کند.

روحانی همچنین خبر داد که با بانک مرکزی صحبت‌هایی انجام شده تا وضعیت اقتصادی مردم در این شرایط سنجیده شود. به گفته روحانی، دولت وظیفه دارد نگهبان کسب و کار مردم باشد:

«دیروز در جلسه هماهنگی سه قوه بر این تصمیم تأکید کردیم که وزارت اقتصاد و بانک مرکزی تلاش کنند برای اینکه مردم دارای اقساط هستند و اقساط آنها باید پرداخت شود و در برابر دولت مسئول هستند که پرداختی‌های خودشان را در موعد خاص پرداخت کنند، امهال موارد و دادن فرصت یک و دو ماهه انجام شود برای اینکه مردم بتوانند کار خودشان را با آسانی بیشتر و عدم مشکلات حل و فصل کنند و این راه باز ادامه پیدا می‌کند؛ یعنی اینکه بانک مرکزی و وزیر اقتصاد مسئول شدند در این زمینه برای مساعدت به کسب و کارهایی که در این ایام دچار مشکل شدند؛ برخی از کسب و کارها است که بهترین زمان درآمدی‌شان شب عید و ایام عید بوده که دچار مشکل شدند و نسبت به آنها دولت باید مساعدت کند و ان‌شاء الله طرح‌شان را بیاورند در هیأت دولت مطرح کنند و ان‌شاء الله به زودی آن را بررسی و تصویب می‌کنیم؛ برای اینکه مردم در رفاه بیشتری در این زمینه قرار گیرند.»

روحانی با اشاره به ارائه آمارهای دروغ از برخی رسانه‌ها تاکید دارد که در ایران از همان روز اول مقرر شده و دستور داده شده تا همه آمار و اطلاعات به طور شفاف در دسترس مردم قرار بگیرد و چیزی از آنها مخفی نشود. به گفته او مردم باید بدانند که چه عده مبتلا و چه عده مشکوک و جان باخته‌اند و این اطلاعات جزو نیازمندی‌های ملت است.

روحانی همچنین با اشاره به برنامه‌های که آموزش و پرورش و وزارت علوم برای آموزش از راه دور دانشجویان و دانش آموزان دارد گفت:

«کار آموزش و پرورش و بخش دانشگاهی یک مقداری سخت شد؛ از یک طرف وزرای مسئول دغدغه آن را دارند که به وظیفه قانونی و ذاتی خودشان برای آموزش فرزندان این جامعه اقدام و عمل کنند و از این وظیفه باز نمانند؛ از یک طرفی هم نگران سلامت فرزندان این کشور هستند و در عین حالی که این هفته ها مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل بوده همه تلاش و توان خود را به کار گرفتند که با فرزندان جامعه، دانش آموزان و دانشجویان در تماس باشند. خوشبختانه فضای مجازی و همچنین صدا و سیما فضای بسیار مناسبی را برای این کار آماده کردند؛ این هم یک تجربه است که اگر روزی ، هفته ای نتوانستیم به طور مستقیم به فرزندان عزیز جامعه خدمت بدهیم، بتوانیم از طریق فضای مجازی و از طریق صدا و سیما این خدمات خود را ادامه دهیم تا بچه های ما از درس و تحصیل و فعالیت باز نمانند.»

روحانی همچنین به توصیه قرنطینه خانگی که این روزها توسط مسئولین به مردم داده می‌شود گریزی زد و تاکید کرد که اگر جوانان و مردم باید در خانه بمانند، باید برای آنها تفریحات دیگری فراهم شود. او از صدا و سیما خواست تا در این ایام برنامه‌های شادتری پخش کند و مردم را به لبخند زدن دعوت کرد:

«همه هنرمندان در فضای مجازی بیایند؛ همه دانشمندان در فضای مجازی بیایند؛ همه روانشناس‌ها و همه آنهایی که می‌توانند لبخند برای مردم به ارمغان بیاورند در فضای مجازی بیایند؛ امروز کلماتی که مردم را از خستگی دربیاورد و برای مردم تنوع باشد، دیگر یک کار مستحب نیست؛ در این شرایط یک کار واجب است و همه از این فضای مجازی استفاده کنیم.»

مطالب مرتبط

۸۰ هزار کارمند فوجیتسو امکان دورکاری دائمی را پیدا کردند

شرکت فناوری فوجیتسو اعلام کرده در راستای سازگاری با روال تازه ناشی از شیوع ویروس کرونا، فضای دفتر خود در ژاپن را نصف می‌کند.برنامه این شرکت که «تغییر زندگی کاری» نام دارد، شرایط کاری و انعطاف‌پذیری بی‌سابقه‌ای را در اختیار ۸۰ هزار کارمند این شرکت در ژاپن قرار می‌دهد. کارکنان در انتخاب ساعت کاری خود... ادامه مطلب

ورود بدون ماسک به ناوگان حمل و نقل عمومی پایتخت ممنوع شد

معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با صدور اطلاعیه‌ای تاکید کرده که پیروی گفته‌های رئیس جمهور و شهردار تهران مبنی بر اجباری شدن استفاده از ماسک در کلیه اصناف از نیمه اول تیر ماه در ادارات و ناوگان عمومی سطح شهر، برخورد سختگیرانه‌تری از سوی شهرداری در ناوگان عمومی با افرادی که ماسک نزده‌اند... ادامه مطلب

آیا ایجاد تابلوی اختصاصی بورس برای استارتاپ‌ها ایده درستی است؟

ورود استارتاپ‌ها به بورس کلیدواژه مهمی در این روزهای کم رمق اقتصادی برای کسب‌وکارهای نوپا و گامی است که می‌تواند تحول مهمی را در آنها ایجاد کند. رییس جمهوری کشورمان در جلسه روز گذشته خود از وزیر اقتصاد خواست تا شرایط ورود این شرکت‌ها به بورس راحت‌تر شود و پیشنهاد داد که آنها وارد یک... ادامه مطلب

اعلام به روز قیمت و موجودی کالا در فروشگاه‌های اینترنتی دارای ای‌نماد الزامی شد

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در اطلاعیه‌ای از لزوم اعلام به روز قیمت و موجودی کالا در فروشگاه‌های اینترنتی دارای نماد اعتماد الکترونیکی خبر داده است.با تشدید نوسانات ارزی این اتفاق که از یک فروشگاه اینترنتی خرید کنید و سپس آن کالا به بهانه‌های مختلف از سوی فروشنده برای شما ارسال نشود و یا اعلام شود... ادامه مطلب

مسیریاب نشان از افزایش ۳.۵ برابری سفرهای خرداد در مقایسه با نوروز خبر داد

گزارش جدید «نقشه و مسیریاب نشان» حاکی از آن است که میانگین روزانه سفر کاربران این نرم‌افزار در مسیرهای مهم، در روزهای تعطیل خرداد ماه نسبت به تعطیلات نوروز  ۳.۵ برابر شده است.گزارش فروردین ماه مسیریاب نشان به این جمع‌بندی رسیده بود که سفرهای نوروزی نسبت به سال ۹۸ میزان ۷۱ درصد کاهش پیدا کرده... ادامه مطلب

شرکت‌های فناوری در دوران همه‌گیری کرونا بدنبال چه چیزی هستند؟

مدت‌ها پیش از اینکه کرونا به سراغ جهان بیاید و میلیاردها نفر را خانه‌نشین کند، شرکت‌های فناوری در حال تلاش برای اثبات ضروری بودن موجودیت خود در جهان و همچنین سودمندی خود بودند، حالا بحران کنونی به آن‌ها برای رسیدن به اهداف خود کمک می‌کند.با اینکه شرکت‌های فناوری سعی داشته‌اند خدمات خود را ضروری و... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟