ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

دارپا و نورثروپ گرومن ربات‌هایی برای تعمیر ماهواره‌ها در فضا می‌سازند

آژانس پروژه‌های پژوهشی پیشرفتهٔ دفاعی آمریکا یا به اختصار «دارپا»، در همکاری با شرکت نورثروپ گرومن، تجهیزات لازم برای ساخت، به روز رسانی، تعمیر و سرویس ماهواره ها را می سازد. این همکاری مدتی پس ...

پیمان حسنی
نوشته شده توسط پیمان حسنی | ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ | ۱۷:۰۰

آژانس پروژه‌های پژوهشی پیشرفتهٔ دفاعی آمریکا یا به اختصار «دارپا»، در همکاری با شرکت نورثروپ گرومن، تجهیزات لازم برای ساخت، به روز رسانی، تعمیر و سرویس ماهواره ها را می سازد.

این همکاری مدتی پس از پرتاب نخستین فضاپیمای سوخت رسان توسط نورثروپ گرومن به مدار زمین برای افزایش طول عمر ماهواره ها آغاز می شود. این فضاپیما که «MEV-1» نام دارد، اواسط مهر ماه به منظور افزایش طول عمر یکی از ماهواره های مخابراتی اینتل‌ست به فضا پرتاب شد.

بر اساس این همکاری، دارپا تجهیزات رباتیک فضاپیمایی به نام Mission Robotic Vehicle را تأمین خواهد کرد که از آن برای سرویس ماهواره هایی که در مدار زمین‌آهنگ (Geosynchronous) قرار گرفته اند، استفاده خواهد شد. این محموله شامل دو بازوی رباتیک پیشرفته و همچنین ابزارها و سنسورهای دیگر می شود.

دارپا در همکاری با نورثروپ گرومن بازوی رباتیک برای تعمیر ماهواره ها می سازد
تصویر سه بعدی بازوی رباتیک دارپا حین تعمیر ماهواره.

شرکت Space Logistics LLC نیز که از زیر مجموعه های نورثروپ گرومن به شمار می رود، فناوری های ارتباطی فضاپیما را تأمین خواهد کرد که عمدتاً مبتنی بر فضاپیمای MEV-1 خواهند بود.

«Michael Leahy»، یکی از رؤسای دارپا در بیانیه ای خبری گفت که این سازمان به دنبال ساخت بازوی رباتیک برای ماهواره های زمین‌آهنگ است تا امکان بازرسی، تعمیر، افزایش طول عمر و بهبود آنها به شکلی آسان تر فراهم شود.

«Tom Wilson»، رئیس شرکت Space Logistics LLC نیز گفت که به کمک فناوری های رباتیک دارپا می توان ناوگانی از فضاپیماهای تعمیرکار ساخت که به روش های مختلف قادر به افزایش طول عمر یا تعمیر ماهواره های مدار زمین هستند.

این شرکت همچنین در حال توسعه وسیله ای به نام Mission Extension Pod است که با متصل شدن به سامانه نیروی محرکه ماهواره ها، طول عمر آنها را شش سال افزایش می دهد. فضاپیمایی که قرار است توسط دارپا ساخته شود، پلفترم هایی همانند این وسیله را به ماهواره های دولتی و خصوصی متصل خواهد کرد تا مدت زمان بیشتری به فعالیت ادامه دهند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی