ساخت لنز تختی که نیاز به فوکوس ندارد؛ دوربین های چندگانه موبایل به تاریخ می پیوندند؟

تلفن های هوشمند با لنزهای عکاسی متعدد و عکس های تار احتمالا در  آینده ای نه چندان دور به گذشته ها می پیوندند چراکه دانشمندان لنزی تخت ساخته اند که نیازی به فوکوس روی سوژه ها ندارد. این تکنولوژی که که توسط متخصصان دانشگاه یوتا در آمریکا ارائه شده در برگیرنده یک لنز تخت است که سطح آن با خط و خطوط نازکی با ضخامت تنها یک چهلم میلیمتر پوشیده شده است.

این لنز علاوه بر اینکه کیفیت عکس ها را بهبود خواهد داد مسیر را برای ساخت دوربین های جمع و جورتر هموار می کند و در حوزه های تصویربرداری پزشکی و حسگرهای کنترل از راه دور به کمک متخصصان می آید.

راجش منون سرپرست تیم محققان دانشگاه یوتا در رابطه با این لنز گفت:

لنزهای تخت ما می توانند به میزان قابل توجهی وزن، پیچیدگی و هزینه دوربین ها و دیگر سیستم های تصویربرداری را کم کنند و در عین حال کارایی آنها را هم بهبود بدهند. این تجهیزات می توانند مسیر را برای ساخت دوربین های باریک تر برای تلفن های همراه، ماشین ها و همچنین حوزه پزشکی از جمله آندوسکوپی هموار نمایند.

راجش ابراز امیدواری کرد که این کشف از پیچیدگی و هزینه دوربین ها به میزان قابل توجهی کمک کند و به بهبود کارایی آنها کمک کند.

طراحی لنزهای جدید هم به گونه ای است که مزایای متعددی را برای تلفن های همراه به ارمغان خواهند آورد؛ در حال حاضر گرفتن عکس های باکیفیت و فوکوس روی سوژه ها با استفاده از تلفن های همراه منوط به برخورداری آنها از لنزهای متعدد است.

لنز تخت محققان یوتا از پلاستیک یا شیشه های قطور ساخته نشده و برای دستیابی به خواص دوربین های موبایل در کنترل سیر حرکت نور، ساختارهای طرح دار نانو روی سطح آن ایجاد شده است.

دکتر منون در ادامه صحبت های خود گفت:

این لنز مصارف جالبی در خارج از حوزه عکاسی خواهد داشت که از آن جمله میتوان به ایجاد روشنایی برای تکنولوژی لیدار اشاره کرد که در سیستم های هدایت خودران ماشین ها حیاتی است.

لیدار (سیستم تشخیص نور و تعیین برد) نوعی تکنولوژی حسگر از راه دور است که فواصل را با تاباندن نور لیزر روی سوژه ها و تحلیل نور بازتابی اندازه می گیرد.

محققان یوتا باور دارند که از رویکرد طراحی آنها در ساخت این لنز میتوان در تهیه قطعات اپتیک نیز کمک گرفت. از جمله خواص مفید این لنز در حوزه اپتیک می توان به پهنای باند بالا، تولید آسان تر و هزینه پایین تر اشاره کرد.

دوربین های معمولی (چه آنها که در تلفن های هوشمند هستند  چه انواع میکروسکوپی) برای اطمینان از حفظ جزئیات سوژه ها در تصاویر به قابلیت فوکوس نیاز دارند و اگر اشیاء مختلف با فواصل گوناگون از دوربین قرار داشته باشند آنگاه باید روی هرکدام از آنها به صورت جداگانه فوکوس شود.

اما لنز ساخته شده توسط محققان یوتا نیازی به فوکوس ندارد و به دوربین ها امکان می دهد که همزمان روی تمامی سوژه ها فوکوس کنند.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟