وقتی گزارش ساختگی بلای جان راننده‌های تاکسی اینترنتی می‌شود

اوایل ماه گذشته میلادی، شانون پاول مشغول رانندگی بود که پیامکی از اوبر دریافت کرد و زندگی او را به هم ریخت. او راننده‌ای با میانگین امتیازی ۴.۸۸ بود که بیش از ۳ سال در اوبر فعالیت می‌کرد، اما ظاهرا در حین یک سفر، تحت تاثیر مشروبات الکلی رانندگی می‌کرده و مسافر نیز این قضیه را به گوشی پشتیبانی رسانده بود. غول تاکسی اینترنتی بر اساس قانونی که در ادامه توضیح خواهیم داد، حساب کاربری پاول را غیرفعال کرد. همه چیز روتین و نرمال به نظر می‌رسد با این تفاوت که مسافر این راننده، دروغ گفته بود.

پاول بیش از ۱۴ هزار سفر در مدت ۳ سال فعالیت خود برای اوبر انجام داده بود، اما به یکباره به دلیل خودخواهی یک مسافر، کار تمام وقت خود (رانندگی با اوبر) به همراه خانه‌اش را از دست داد. او در انتهای آخرین روز کاری‌اش در اوبر پیامکی از پشتیبانی دریافت کرد که در آن به رانندگی در حین مستی متهم شد بود. او بلافاصله به یکی از مراکز آزمایشگاهی رفته و به هزینه خود، تست اعتیاد و الکل داد؛ نتیجه منفی بود ولی پاول شغل خود را از دست داده بود.

کمپانی اوبر و نزدیک‌ترین رقیبش لیفت، قانونی دارند که با نام «قانون غیر قابل تحمل» یا «Zero-Tolerance Law» شناخته می‌شود. این قانون مسافران را تشویق می‌کند که رانندگان مست و تحت تاثیر موارد روان‌گردان را گزارش کنند. البته اوبر می‌گوید بهتر است مسافران ابتدا مراتب را با پلیس در میان بگذارند و سپس به سراغ پشتیبانی این شرکت بروند. در هر صورت پس از تایید شرایط، هزینه سفر به این مسافران بازگردانده می‌شود.

اوبر

مسافران شاید با این کار چند دلار صرفه‌جویی کنند، اما عواقبی ناگوار برای رانندگان بی‌گناه رقم می‌زنند که به قیمت از دست رفتن شغل و بر هم خوردن نظم و آرامش زندگیشان تمام می‌شود. یک وکیل که نماینده رانندگان و مسافران در دادگاه است، می‌گوید هر روز تماس‌هایی از رانندگان اوبر و لیفت دریافت می‌کند که می‌گویند متهم به تصادفاتی شدند که اصلا اتفاق نیفتاده است.

عمده این اتفاقات به دلیل شکایت دروغ مسافران برای دریافت سفرهای رایگان از این دو شرکت است. سخنگوی اوبر می‌گوید این کمپانی تیمی مخصوص برای بررسی این دست از شکایات دارد که با طرفین ماجرا صحبت کرده و سپس تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کند. این تیم مسئول غیرفعال کردن حساب‌های کاربری نیز هست. تیم آن‌ها هر پرونده را به صورت جداگانه بررسی می‌کند و همواره سعی دارد تا با رعایت انصاف و ایمنی، تصمیمی گرفته شود.

کمپانی لیفت هم گروهی مشابه گروه اوبر دارد با این تفاوت که لیفت، سابقه راننده و نوع شکایات پیشین را نیز در نظر می‌گیرد. با این حال زمانی که وب سایت CNET از ۵ راننده اوبر در رابطه با این قضیه سوال پرسید، جواب‌ها شوکه کننده بودند. برخی از آن‌ها متهم به رانندگی در حین مستی شده و برخی دیگر نیز در ظاهر تصادف کرده بودند. حساب کاربری اکثر آن‌ها یا به صورت موقت یا به صورت دائم، غیر فعال شده بود.

اوبر

در رابطه با شانون پاول، اوضاع کمی فرق داشته است. او می‌گوید نتایج تست اعتیاد و الکل را در اختیار اوبر گذاشته، ولی آن‌ها اعتنایی به آن نکرده‌اند. البته داستان‌های مشابه و  از این دست رانندگان زیاد هستند که گفتن تک تک آن‌ها از حوصله این بحث خارج است. با این حال بسیاری از رانندگان خود دست به کار شده و سعی کرده‌اند به گزارش‌های بی‌اساس مسافران سودجو مقابله کنند.

یکی از این راه‌ها نصب دوربین روی داشبورد (دشکم) است. یک راننده اوبر با استفاده از این دوربین، توانسته رای اوبر را برگرداند و دوباره شغل خود را پس بگیرد. او تعریف می‌کند که به دلیل شکایت یک مسافر از او، حساب کاربری‌اش بسته شده بود. به همین دلیل او با نشان دادن ویدیوی دشکم خود که مسافر را در حین لاف زنی در رابطه با دریافت سفرهای رایگان ضبط کرده بود، توانست حساب خود را دوباره فعال کند.

عموما گفته می‌شود شرکت‌های اینچنین که تاکسی‌های اینترنتی را اداره می‌کنند، در بیشتر مواقع طرف مسافر را می‌گیرند. سال گذشته نیز قانونی در ایالت کالیفرنیا وضع شد که در پی آن، شرکت‌های اوبر و لیفت باید با جدیت بیشتری گزارش‌های رانندگی در حین مستی را بررسی کنند. بر اساس بررسی‌‌های این ایالت، از ۲۰۰۰ گزارش ارائه شده به اوبر طی یک سال، این شرکت نتوانسته بود به بیش از ۱۰۰ مورد از آن‌ها واکنش نشان دهد. به همین دلیل اوبر عملا قانون غیر قابل تحمل را زیر پا گذاشته بود.

اوبر

نتیجه این جریمه، حق دادن به مسافر و غیرفعال کردن حساب‌های رانندگان شد. موضوعی که این جا مطرح می‌شود، این است که چرا قانونی مشابه برای مسافران وجود ندارد؟ بسیاری از رانندگان می‌گویند چرا حساب کاربری راننده‌ای که به دروغ متهم شده باید غیرفعال شود، اما مسافری که به دروغ رانندگان را متهم می‌کند، مشمول جریمه نمی‌شود؟

سوالی که پاول هم به آن اشاره می‌کند. او می‌گوید:

کار کردن برای اوبر این گونه است که شما هر لحظه می‌توانید شغلتان را از دست بدهید. من فکر می‌کنم آن‌ها این اختیار را دارند.

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

شارژ رایگان خودروهای برقی به خاطر باگ ایستگاه سوپرشارژر تسلا [تماشا کنید]

بروز خطا در برخی از ایستگاه‌های شارژ سریع خودروهای تسلا در اروپا، برق رسانی رایگان به خودروهای رقیب را امکان پذیر کرد.ایستگاه‌های V3 Supercharger تسلا از استاندارد CCS برای شارژ خودروهای برقی این شرکت در اروپا استفاده می‌کنند. بسیاری از خودروهای برقی از همین استاندارد و کانکتور مشابه استفاده می‌کنند، اما این به معنی سازگاری آنها... ادامه مطلب

رونمایی از کشتی حمل ماشین که با انرژی بادی کار می‌کند [تماشا کنید]

یک کنسرسیوم سوئدی از یک کشتی حمل ماشین با ظرفیت ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ خودرو رونمایی کرده که نسبت به کشتی‌های کنونی تا ۹۰ درصد آلودگی کمتری تولید می‌کند.این کشتی حمل ماشین با دو نام «Oceanbird» و «wind-Powered Car Carrier» یا wPCC‌ شناخته می‌شود و به عنوان بخشی از یک پروژه مشترک سوئدی با هدایت شرکت طراحی... ادامه مطلب

اپل چگونه با سیستم‌های پیشرفته و هوش‌مصنوعی از خیابان‌ها نقشه برداری می‌کند؟

اپل مدت هاست از ماشین‌های مجهز به سنسورهای پیشرفته برای جمع آوری اطلاعات و بهبود Apple Maps استفاده می‌کند. حال اطلاعات تازه‌ای از نحوه عکسبرداری و جمع‌آوری دیگر داده‌ها توسط کارکنان اپل منتشر شده است.9to5Mac در گزارشی جدید جزئیات نحوه نقشه برداری ماشین‌های اپل و پروتکل‌های مخصوصی که تیم‌های Maps حین عکسبرداری و جمع آوری... ادامه مطلب

استارتاپ AutoX تاکسی خودران را به خیابان‌های شانگهای آورد

استارتاپ اتومبیل خودران AutoX از عرضه عمومی سرویس تاکسی خودران در شهر شانگهای چین خبر داد. این سرویس که RoboTaxi نام دارد، با سرویس تاکسی خودران کمپانی Didi که از آن به عنوان اوبر چین یاد می‌شود، رقابت خواهد کرد.AutoX سرویس RoboTaxi را ابتدا در منطقه «ژیادینگ» شهر شانگهای و با ناوگانی متشکل از ۱۰۰... ادامه مطلب

«نمو» معرفی شد؛ سبک‌ترین زیردریایی دنیا با قابلیت کاوش در عمق ۱۰۰ متری اقیانوس

کمپانی U-Boat Worx زیردریایی جدیدی طراحی کرده که از آن به عنوان کوچک‌ترین زیردریایی جهان یاد می‌شود و می‌توان از آن به صورت کاملا شخصی و خصوصی استفاده کرد. این زیردریایی امکان گشت و گذار در عمق ۱۰۰ متری را فراهم کرده و محفظه‌ای کاملا شیشه‌ای برای بهترین تجربه دارد.بدون شک زیردریایی‌ها از جمله وسایل... ادامه مطلب

بایدو توسعه کامپیوتر ویژه ماشین‌های خودران را تکمیل کرد؛ سیستمی با ۱۲ سنسور و ۵ دوربین

بایدو یکی از آن دست شرکت‌هایی است که همواره تلاش دارد ناوگان اتومبیل‌های خودرانش را تکمیل کرده و قابلیت‌هایی کاربردی‌تر از همیشه ارائه دهد؛ حال این غول فناوری چینی رسما خبر از تکمیل فرآیند ساخت کامپیوتر آماده به کار سیستم‌های ماشین خودران خبر می‌دهد.بایدو عنوان می‌کند «واحد محاسباتی آپولو» (Apollo Computing Unit) به عنوان اولین... ادامه مطلب

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟