بوسه ترسناک؛ اشتراک گذاری خون در خفاش‌های خون‌آشام برای برقراری رابطه دوستی

مطالعات جدید نشان می دهند خفاش خون آشام برای دوستی با هم نوع خود، خون مکیده شده را طی رفتاری به نام بالاآوری یا «رگورژاسیون» (Regurgitation) از حلق بیرون رانده و وارد دهان خفاش دیگر می کند. محققان می گویند این رفتار به شکل گیری رابطه دوستی طولانی مدت در خفاش ها منجر می شود.

محققان پس از قرار دادن خفاش های خون آشام غریبه در گروه های کوچک دریافتند آنها برای اعلام دوستی ابتدا یکدیگر را تمیز کرده و سپس خون را با خفاش هایی که دچار سوء تغذیه هستند، به اشتراک می گذارند.

پژوهشگران نتایج مطالعات خود را در قالب مقاله در ژورنال Current Biology منتشر کرده و در آن توضیح می دهند که رفتارهایی از این دست در خفاش های خون آشام غریبه سبب جلب اعتماد بین آنها و ایجاد رابطه دوستی مادام العمر می شود.

خفاش خون آشام بومی آمریکاست و با فرو کردن دندان های تیز در بدن طعمه (معمولاً حیواناتی مثل گاو و اسب) از خون آن تغذیه می کند. خفاش خون آشام در بهترین حالت باید هر شب خون بمکد. اگر این جاندار سه روز متوالی نتواند خون بمکد، از گرسنگی خواهد مرد.

خفاش خون آشام با بالاآوردن خون و قرار آن در دهان هم نوع، با آن دوست می شود

اینجاست که برقراری رابطه دوستی با هم نوعان برای زنده ماندن اهمیت پیدا می کند و خفاش هایی که خون زیادی مکیده اند می توانند به هم نوعان خود که از سوءتغذیه رنج می برند، کمک کنند. چگونگی برقراری رابطه بین خفاش های خون آشام تا سال ها ناشناخته بود تا اینکه محققان در آخرین مطالعات خود آن را بررسی کردند.

آنها در تحقیقات خود چندین خفاش خون آشام ماده را از مناطق مختلف پاناما جمع آوری کردند. خفاش خون آشام ماده بر خلاف جنس نر، خون مکیده شده را طی رفتار بالاآوری با دیگر اعضای خانواده و خفاش های غریبه به اشتراک می گذارد.

محققان سپس خفاش ها را به شکل جفت، تکی و گروه های کوچک در قفس قرار دادند. آنها از غذا دادن به یکی از خفاش ها امتناع کردند و رفتار آنها را با گذشت زمان مشاهده کردند. آنها متوجه شدند برخی از خفاش ها، خصوصاً آنهایی که در گروه های دوتایی بودند، با گذشت زمان یکدیگر را تمیز می کنند که نشان دهنده آغاز رابطه دوستی است.

«جرالد کارتر» (Gerald Carter) یکی از محققان دانشگاه اوهایو و نویسنده مقاله می گوید:

«حتی اگر تمام انگل ها را از بدن خفاش ها بردارید، آنها برای رعایت بهداشت باز هم به تمیز کردن یکدیگر ادامه می دهند. ما انسان ها نیز به جوریدن (Social Grooming) اهمیت می دهیم و از این رفتار به عنوان معیاری برای جلب اعتماد و برقراری رابطه با دیگران استفاده می کنیم.»

به گفته کارتر شدت گرفتن رفتار تمیز کردن در آغاز رابطه دوستی، برای از بین بردن شک و تردید انجام می شود. این ایده اولین بار سال 1998 مطرح شد ولی توضیح آن در حیوانات مشکل بود.

وی در این رابطه می گوید:

«دوست شدن با فرد غریبه با ریسک همراه است؛ چون اگر آدم خوبی نباشد آرزو می کردید که ای کاش با او آشنا نمی شدید. بنابراین می توان با انجام دادن برخی کارها او را امتحان کرد؛ اگر او هم مثل شما با رفتارهایش نشان داد که به دوستی علاقه مند است آنوقت می فهمید که برای دوستی می توانید کارهای بزرگتری انجام دهید.»

به گفته محققان خفاش ها برای شروع دوستی پا را فراتر گذاشته و در بعضی موارد آنقدر احساس راحتی می کنند که غذای خود را از طریق بالاآوری با شریک گشنه خود به اشتراک می گذارند.

پژوهشگران می گویند بالاآوری غذا در خفاش ها مثل اشتراک گذاری غذا در پرندگان است؛ با این تفاوت که خفاش ها به هم نوعان بالغ و حتی غریبه ها غذا می دهند و به نظر می رسد با این رفتار که هزینه چندانی برای آنها ندارد به دنبال سرمایه گذاری در دوستی بلند مدت هستند.

محققان می گویند یافته های این تحقیق اطلاعات تازه ای از نحوه برقراری رابطه در پستانداران اجتماعی مثل نخستی‌سانان و همچنین انسان ها می دهد.

مطالب مرتبط

بازیابی بینایی در موش‌های نابینا با تزریق نانوذرات به شبکیه

گروهی از محققان بین المللی در آزمایشی قابل توجه روش احتمالی بازیابی بینایی در افرادی که از بیماری‌های فرساینده شبکیه چشم رنج می‌برند را پیدا کردند. آن‌ها موفق شدند با یکبار تزریق نانوذرات به چشمان موش‌های نابینا، شبکیه مصنوعی کارآمد ایجاد کرده و بینایی را به آن‌ها بازگردانند.تعداد چشمگیری از بیماری‌های بینایی ناشی از کهولت... ادامه مطلب

محققان روشی برای معکوس کردن برخی نشانه‌های پیری در موش‌ها پیدا کردند

محققان با تحریک گیرنده‌های نوعی چربی که به سرعت در بدن می‌سوزد، چربی موش‌های پیر را کاهش داده و با افزایش میزان عضلات، آن‌ها را از لحاظ وضعیت جسمانی شبیه موش‌های جوان کردند.همه چربی‌ها یکسان نیستند؛ چربی سفید که ورزشکاران برای سوزاندن آن در قسمت شکم و ران تلاش بسیاری می‌کنند، انرژی مازاد را برای... ادامه مطلب

کشف ۱۸ گونه جدید سوسک آبی در آمریکای جنوبی

یک دانشجوی دوره کارشناسی حین مطالعه تالاب‌ها در جنگل‌های بارانی و صعب العبور آمریکای جنوبی، ۱۸ گونه جدید سوسک آبی را کشف کرد.«ریچل اسمیت» (Rachel Smith)، دانشجوی کارشناسی رشته بوم شناسی و زیست شناسی تکاملی از دانشگاه کانزاس حین انجام تحقیقات میدانی در کشورهای ونزوئلا، جمهوری سورینام و گویان بود که ۱۸ گونه جدید سوسک... ادامه مطلب

کشف استخوان در قلب شامپانزه‌ها احتمال وجود آن در انسان‌ها را مطرح کرد

محققان بریتانیایی برای اولین بار استخوانی نادر در قلب شامپانزه‌هایی که از مشکل قلبی رنج می‌برند، شناسایی کرده‌اند. محققان می‌گویند از آنجا که شامپانزه از لحاظ ژنتیکی شباهت زیادی به انسان دارد، ممکن است شکل گیری چنین استخوانی در انسان‌ها نیز رخ دهد.بر اساس تحقیق جدیدی که در ژورنال Scientific Reports منتشر شده، «استخوان احشایی... ادامه مطلب

با قدیمی‌ترین حشره دنیا آشنا شوید؛ کشف فسیل ۴۲۵ میلیون ساله هزارپا در اسکاتلند

محققان با کشف فسیل ۴۲۵ میلیون ساله هزارپا در اسکاتلند، قدیمی ترین حشره تاریخ را شناسایی کردند. به گفته آن‌ها این فسیل از تمام فسیل‌های شناخته شده‌ از حشرات، عنکبوتیان و دیگر حشرات موذی قدمت بیشتری دارد.فسیل یاد شده در جزیره‌ای به نام «کررا» (Kerrera) در اسکاتلند کشف شده و نشان می‌دهد حشرات بسیار سریع... ادامه مطلب

خرید و فروش و خوردن حیوانات وحشی در ووهان ممنوع شد

مقامات شهر ووهان خرید و فروش و خوردن حیوانات وحشی را در این شهر ممنوع اعلام کردند. مقامات استان‌های «هونان» و «جیانگشی» نیز برای جلوگیری از پرورش حیوانات وحشی به مزرعه داران کمک مالی می‌کنند. دولت چین قصد دارد با این اقدامات از انتقال ویروس‌ها از حیوانات به انسان جلوگیری کند.مقامات شهر ۱۱ میلیون نفره... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟