هشدار کارشناسان در مورد انتشار پیام‌های جعلی در واتساپ

هشدار کارشناسان در مورد انتشار پیام‌های جعلی در واتساپ

هشدار کارشناسان در مورد انتشار پیام‌های جعلی در واتساپ

واتساپ محبوبترین پیام رسان دنیاست اما هکرها هم همیشه در پی سوءاستفاده از این محبوبیت هستند.

حدود دو سال قبل هکرها کمپینی با عنوان واتساپ گلد راه انداخته بودند که کاربران را به نصب نسخه طلایی واتساپ تشویق می کرد و این در حالی که بود که چنین نسخه ای از پیام رسان فیسبوک اساسا وجود خارجی ندارد. این کمپین حالا دوباره به راه افتاده و هکرها برای ترغیب کاربران به کلیک روی لینک مخرب مدعی شده اند که واتساپ گلد توسط سلبریتی ها و افراد مشهور مورد استفاده قرار می گیرد و دارای ویژگی های مهیجی است که در نسخه معمولی خبری از آن نیست.

واتساپ گلد

بسیاری از کاربران با مشاهده این تبلیغ بدنبال نصب آن می روند اما با کلیک روی لینک ارائه شده بدافزاری روی گوشی آنها نصب می شود که داده هایشان را به سرقت خواهد برد. هنوز مشخص نیست چرا دوباره این کمپین رواج یافته اما احتمالا دلیل آن به شیوع ویروس کرونا، خانه نشینی بسیاری از کاربران و افزایش گشت و گذار آنها در شبکه های اجتماعی برمی گردد. فیسبوک اخیرا با انتشار بیانیه ای از دو برابر شدن تماس های صوتی و تصویری در پی شیوع کرونا خبر داده بود. طبیعتا زمانی که افراد امکان ملاقات از نزدیک با هم را ندارد برای برقراری ارتباط به استفاده از پیام رسان روی می آورند و هکرها هم این فرصت را غنیمت شمرده اند.

هکرها علاوه بر واتساپ گلد روش های دیگری را هم در پیش گرفته اند که در یکی از آنها از کاربران درخواست می شود ویدیویی به نام Martinelli را تماشا کنند. این ویدیو ظاهرا وجود خارجی ندارد و کاربر برای تماشای آن باید روی لینکی کلیک کند که باز هم به نصب بدافزار منتهی خواهد شد.

نکته جالب اینجاست که گروهی دیگر از هکرها شروع به ارسال پیام های هشدار درباره این لینک های مخرب کرده اند. این گروه بدون ارائه هیچ لینکی در پیام خود تنها به هشدار BBC در این مورد اشاره کرده و از کاربر خواسته اند آنرا برای نزدیکانش ارسال کند. هرچند این پیام به ظاهر بی خطر است اما کارشناسان هشدار داده اند که همین کمپین می تواند به مقدمه ای برای ارسال پیام های هشدار دارای لینک و پیوست منتهی شود، بنابراین کاربران باید در ارسال چنین پیام های برای دیگران هوشیار باشند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل