آموزش سگ‌ها برای شناسایی بوی کرونا؛ انقلابی در غربالگری بیماران در راه است؟

آموزش سگ‌ها برای شناسایی بوی کرونا؛ انقلابی در غربالگری بیماران در راه است؟

آموزش سگ‌ها برای شناسایی بوی کرونا؛ انقلابی در غربالگری بیماران در راه است؟

شیوع کرونا و افزایش آمار قربانیان باعث شده کشورها و شرکت‌های مختلف به دنبال کشف درمان و واکسن آن باشند و همچنین از روش‌های متنوعی برای کاهش تعداد مبتلایان استفاده کنند. اخیرا محققان در انگلستان شروع به آموزش سگ‌ها برای شناسایی بوی کووید-۱۹ کرده‌اند.

تا به امروز پروژه‌های تحقیقاتی مختلفی برای سیستم بویایی سگ‌ها انجام شده که هدف آن‌ها، شناسایی خطرات احتمالی برای انسان‌ها مانند مواد منفجره، سرطان و سایر بیماری‌ها بوده است. اما آیا این حیوانات می‌توانند در مبارزه با بزرگترین بحران کنونی جهان یعنی ویروس کرونا به انسان‌ها کمک کنند؟

محققان بریتانیایی در تلاشند سگ‌ها را به گونه‌ای آموزش دهند که قادر به شناسایی بوی کرونا باشند. این روش به عنوان راهی غیر تهاجمی، به شناسایی این بیماری و جلوگیری از شیوع بیشتر آن کمک می‌کند.

محققان دانشگاه «دورهام» با همکاری متخصصان دانشکده بهداشت و درمان گرمسیری لندن (LSHTM) و خیریه سگ‌های تشخیص پزشکی در حال کار روی این پروژه هستند. این گروه در سال ۲۰۱۸ نتیجه تحقیقاتی را منتشر کرد که نحوه شناسایی بوی مالاریا در نمونه جوراب‌های کودکان مبتلا به این بیماری توسط سگ‌های اسپرینگر اسپانیل را شرح می‌داد. این روش شاید بتواند در آینده از شیوع مالاریا جلوگیری کند.

کووید-19

تحقیق جدید با رویکرد مشابه صورت می‌گیرد که البته هدف آن، شناسایی بوی کووید-۱۹ است. پروفسور «جیمز لوگان»، مدیر بخش کنترل بیماری‌ها در LSHTM در رابطه با این تحقیق اعلام کرده:

«پروژه قبلی ما توانایی سگ‌ها در شناسایی بو از افراد مبتلا به مالاریا را نشان داد. این کار با استاندارد بالاتری در مقایسه با استاندارد سازمان بهداشت جهانی انجام شد. ما می‌دانیم بیماری‌های تنفسی مانند کووید-۱۹ بوی بدن را تغییر می‌دهند، بنابراین احتمال بسیار بالایی وجود دارد که سگ‌ها قادر به تشخیص آن باشند.این ابزار تشخیصی جدید می‌تواند تغییرات اساسی در نحوه واکنش ما به ویروس کرونا ایجاد کند.»

سگ‌ها علاوه بر بو، می‌توانند با استفاده از تغییرات دمایی پوست افراد مبتلا به کووید-۱۹، آن‌ها را شناسایی کنند. تغییرات دمایی پوست می‌تواند نشانه تب باشد. به گفته محققان، سگ‌های آموزش دیده می‌توانند هر ساعت تا ۲۵۰ نفر را تریاژ کنند. دانشمندان هم اکنون به دنبال راهی برای جداسازی ایمن بوی کووید-۱۹ از افراد بیمار هستند.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل