شیوع ویروس کرونا روی محیط زیست تاثیر بلندمدت خواهد داشت؟

کرونا به اکثر کشورهای جهان سرایت کرده و قربانیان زیادی گرفته. با این وجود، این ویروس آلودگی را در بسیاری از نقاط کاهش داده و باعث نجات جان افراد شده، اما آیا این تغییر بلندمدت خواهد بود و یا با پایان بحران کرونا، زمین با سرعت بیشتری به سمت آلودگی و تغییرات اقلیمی پیش می‌رود؟

هیچ شکی وجود ندارد که کرونا یک بحران بزرگ در سراسر جهان ایجاد کرده و حتی می‌توان آن را بزرگترین بحران کنونی بشر دانست، اما این ویروس تاثیرات زیست محیطی مثبتی نیز داشته.

ویروس کرونا از چین به سایر کشورهای جهان سرایت کرده و مقامات این کشور برای جلوگیری از شیوع آن، مجبور به قرنطینه کردن مردم شدند. نتیجه این کار، توقف حمل و نقل و ماندن افراد در خانه بود. این موضوع باعث شد تولید گازهای گلخانه‌ای نزدیک به 25 درصد کاهش پیدا کند. علت اصلی آن، کاهش شدید استفاده از زغال سنگ بود. زغال سنگ همچنان به عنوان یکی از منابع اصلی تامین انرژی در چین محسوب می‌شود و بسیاری از نیروگاه‌ها و صنایع از آن استفاده می‌کنند.

کرونا

آلودگی می‌‌تواند مانند ویروس پس از اتمام قرنطینه، دوباره برگردد. این موضوع می‌تواند کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در این مدت را جبران کند. در سال 2009 شاهد چنین موضوعی در چین بودیم، زمانی که دولت چین با یک بسته مالی محرک عظیم بودجه بسیاری از پروژه‌های بزرگ را تامین کرد.

این احتمال وجود دارد که میزان آلودگی در ایالات متحده آمریکا نیز کاهش پیدا کند. مردم در مقایسه با گذشته بیشتر در خانه مانده‌اند، البته همچنان از انرژی برای گرمایش یا سرمایش استفاده می‌کنند، بنابراین شاید تاثیر چندانی روی مصرف انرژی خانگی نداشته باشد.

بحران اقتصادی ناشی از شیوع کرونا باعث شده بسیاری از کشورها روی این بخش تمرکز داشته باشند و دیگر توجهی به محیط زیست نداشته باشند. این احتمال وجود دارد که سازمان حفاظت محیط زیست استانداردهای زیست محیطی خود را کاهش دهد که این موضوع خود باعث می‌شود شرکت‌ها با اطمینان خاطر آب و هوا را آلوده کنند.

یکی دیگر از اقداماتی که باعث کاهش آلودگی در کشورهای مختلف شده، لغو سفرها و کنفرانس‌های بین المللی است. در سال 2016، 192 کشور در یک تواقفنامه در سازمان ملل متحد، برای کاهش میزان آلودگی تولیدی توسط شرکت‌های هواپیمایی در سال 2020 متعهد شدند. اگر میزان آلودگی این شرکت‌ها نسبت به سطح توافق شده بیشتر باشد، باید جریمه پرداخت کنند.

اکنون این شرکت‌ها توانسته‌اند به صورت مصنوعی و به علت شیوع کرونا، سطح آلودگی خود را کاهش دهند. در صورتی که مردم متوجه شوند در طول زندگی خود کمتر به سفرهای هوایی نیاز دارند، شاید میزان تولید آلودگی شرکت‌های هواپیمایی در آینده افزایش چشمگیری نداشته باشد. باید به این موضوع اشاره کنیم که سهم سفرهای هوایی از انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان نزدیک به 2.5 درصد است.

کرونا

با تعطیلی بسیاری از تجارت‌ها و یا کاهش شدید فعالیت آن‌ها، تقاضا برای انرژی کاهش پیدا کرده که این موضوع خود باعث مصرف کمتر سوخت‌های فسیلی می‌شود. شاید این خبر خوب باشد، اما باید طرف دیگر سکه را نیز مدنظر قرار دهیم. تقاضا برای انرژی‌های تجدیدپذیر نیز کاهش داشته و اگر اقتصاد بخواهد با سرعت بالا به روال عادی خود بازگردد، شاید تنها برخی شرکت همچنان به استفاده از این منابع متعهد باقی بمانند. علاوه بر  این موضوع، صنایع خورشیدی نیز باید تغییراتی در برنامه‌های خود ایجاد کنند چرا که میزان تولید پنل‌های خورشیدی در چین کاهش داشته است.

تحقیقات زیست محیطی در این زمینه پیچیدگی‌های مخصوص به خود را دارد. برخی از حفاری‌ها در مناطق مختلف به علت خانه نشین شدن کارگران، متوقف شده یا کاهش داشته. این موضوع می‌تواند در داده‌های زیست محیطی شکاف بزرگی ایجاد کند و پیش‌بینی تاثیرات کرونا روی محیط زیست را با مشکل روبه‌رو کند.

با وجود تمام این موارد آیا شیوع ویروس کرونا برای محیط زیست خوب است یا بد؟ برای پاسخ قابل قبول به این سوال باید منتظر گزارش کوتاه مدت انرژی سازمان اطلاعات انرژی ایالات متحده آمریکا باشیم. این گزارش می‌تواند نشان دهد که شیوع کرونا در این کشور چه تاثیری روی مصرف انرژی داشته است.

در نهایت باید به این موضوع اشاره کنیم که برای بررسی دقیق تاثیر کرونا روی محیط زیست، باید منتظر پایان آن باشیم، البته اقدامات دولت‌ها و همچنین برنامه‌ریزی‌ها برای نجات اقتصاد پس از کرونا نیز، تاثیر چشمگیری روی این موضوع خواهد داشت.

مطالب مرتبط

چین: بازار غذاهای دریایی ووهان منشاء کرونا ویروس نبوده است

مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین اظهار داشته بازار غذاهای دریایی ووهان که نخستین بار ویروس کرونای جدید در آن گزارش شد بیشتر نقش «قربانی» را برای این پاتوژن داشته است.تا بحال بازار غذاهای دریایی هونان در ووهان چین عامل اصلی بسیاری از موارد ابتلا به کووید ۱۹ اعلام شده است. با این... ادامه مطلب

محققان درباره عواقب پنهان و غیرمنتظره پوشیدن ماسک هشدار می‌‌دهند

پوشیدن ماسک تا حد زیادی در برابر ابتلای به ویروس کرونا از ما محافظت می‌کند اما نباید فکر کنیم یک تکه پارچه ما را رویین تن کرده است.تحقیقات بسیاری کارایی ماسک در پیشگیری از شیوع کرونا را ثابت کرده‌اند و حتی بعد از بازگشایی کسب و کارها هم استفاده از آن در برخی مکان‌ها مثل... ادامه مطلب

محققان: تمام جهش‌های ویروس کرونا خنثی یا به ضرر این عامل مرگبار بوده‌اند

با وجود کاهش محدودیت‌ها در بسیاری از کشورها، کووید-۱۹ همچنان بزرگترین بحران جهان محسوب می‌شود و تحقیقات زیادی درباره آن صورت می‌گیرد. بر اساس تحقیقی جدید، جهش‌های ویروس کرونا روی قابلیت انتقال‌پذیری آن بی‌اثر هستند.این تحقیق که «کالج دانشگاهی لندن» سرپرستی آن را برعهده داشته، ژنوم‌های ویروس در بیش از ۱۵ هزار فرد مبتلا به... ادامه مطلب

فاصله‌گذاری ۱.۸ متری برای عدم ابتلا به کرونا زیر سوال رفت

بسیاری از کشورها تصمیم به کاهش محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا گرفته‌اند، البته در اکثر آن‌ها به فاصله‌گذاری اجتماعی ۱.۸ متری اشاره شده. حالا تحقیقی جدید نشان می‌دهد که این فاصله در صورت وزش باد، برای عدم ابتلا به کووید-۱۹ مناسب نیست.سازمان بهداشت جهانی (WHO) به مردم توصیه می‌کند که از یکدیگر ۱ متر... ادامه مطلب

سازمان جهانی بهداشت آزمایش هیدروکسی کلروکین برای درمان کرونا را متوقف کرد

تحقیقی جدید که روی نزدیک به ۱۰۰ هزار بیمار مبتلا به کرونا مطالعه کرده، خبر از افزایش خطر مرگ و میر و همچنین بیماری‌های قلبی در بیماران درمان شده با داروی «هیدروکسی کلروکین» می‌دهد. در همین راستا سازمان جهانی بهداشت (WHO) تصمیم به توقف آزمایش این دارو برای مبارزه با کووید-۱۹ گرفته است.ویروس کرونا با... ادامه مطلب

واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد تنها ۵۰ درصد شانس موفقیت دارد

موسسه Jenner وابسته به دانشگاه آکسفورد و گروه واکسن آکسفورد از ابتدای اسفندماه فرایند توسعه واکسن کووید ۱۹ را با استفاده از ویروس موجود در بدن شامپانزه ها آغاز کردند. با این حال آنطور که پروفسور آدریان هیل رئیس این موسسه گفته است از آنجا که تعداد افراد آلوده به این بیماری مرتبا در انگلستان کاهش... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟