افزایش ۱۶ برابری تشعشعات هسته‌ای در چرنوبیل به دنبال آتش‌سوزی گسترده

مقامات اوکراین از افزایش ۱۶ برابری تشعشعات هسته ای خطرناک خبر داده اند که بر اثر آتش سوزی گسترده در اطراف منطقه خالی از سکنه چرنوبیل روی داده است.

این آتش سوزی از روز شنبه روی داده و حالا مساحت آن به نزدیک  ۱۰۰ هکتار رسیده است. اوکراین دو فروند هواپیما، یک هلیکوپتر و ۱۰۰ آتش نشان را برای اطفای حریق روانه این منطقه کرده اما همزمان بحران دیگری گریبانگیر این کشور شده است.

به گفته مقامات شعله های آتش درون منطقه ممنوعه ۲۶۰۰ کیلومتر مربعی اطراف نیروگاه باعث افزایش ۱۶ برابری تشعشعات خطرناکی شده که از فاجعه هسته ای سال ۱۹۸۶ باقی مانده اند. Yegor Firsov، رییس خدمات بازرسی محیط زیست اوکراین با انتشار پستی در فیسبوک گفته است: «خبر بدی دارم. سطح تشعشعات در مرکز آتش بالاتر از حد طبیعی است.» وی همراه با این خبر ویدیویی را هم منتشر کرده که سطح این تشعشعات خطرناک را ۱۶ برابر حالت عادی نشان می دهد. این مساله مبارزه با آتش را دشوار و ساکنان مناطق اطراف را نگران کرده است.

سطح تشعشعات

چرنوبیل که در محدوده کیف، پایتخت اوکراین و نزدیکی مرز بلاروس قرار دارد ۳۴ سال قبل شاهد دو انفجار مهیب در یکی از چهار راکتور هسته ای بود که منطقه وسیعی را آلوده کرده و زندگی میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار داد. حکومت پس از این فاجعه شعاع ۳۰ کیلومتری نیروگاه را از سکنه خالی کرد اما حدود ۲۰۰ نفر در مقابل این دستور مقاومت کرده و حاضر به ترک محل سکونت خود نشده اند.

به خاطر قرار گرفتن چرنوبیل در محدود کیف برخی نگران افزایش سطح تشعشعات هسته ای در پایتخت اوکراین بودند اما مسئولان اعلام کرده اند که میزان تشعشعات در کیف در محدوده عادی قرار دارد و خطری سلامت ساکنان را تهدید نمی کند. دو سال قبل هم جنگل های این منطقه دچار حریق شده بودند.

Mobit

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟