ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

یوتیوب
تکنولوژی

یوتیوب در برابر تئوری توطئه؛ ویدیوهای مدعی ارتباط 5G و ویروس کرونا حذف می‌شوند

اخیرا تئوری‌های توطئه در فضای مجازی منتشر می‌شود که دکل‌های موبایل 5G را مقصر شیوع کرونا می‌دانند. این مشکلات در بریتانیا منجر به آتش زدن این دکل‌ها توسط شهروندان نگران شد. اکنون یوتیوب عنوان می‌کند ...

اخیرا تئوری‌های توطئه در فضای مجازی منتشر می‌شود که دکل‌های موبایل 5G را مقصر شیوع کرونا می‌دانند. این مشکلات در بریتانیا منجر به آتش زدن این دکل‌ها توسط شهروندان نگران شد. اکنون یوتیوب عنوان می‌کند که ویدیو‌های مربوط به ترویج این اخبار را از پلتفرم خود حذف خواهد کرد.

در گزارشی که توسط روزنامه گاردین تهیه شده، آمده است که یوتیوب ویدیو‌هایی که از سیاست‌های این پلتفرم تخطی کنند را حذف می‌کند. البته گوگل عنوان کرده که تمامی ویدیو‌های مرتبط با این قضیه را پاک نخواهد کرد. در اصل ویدیو‌هایی که همچنان حول محور تکنولوژی 5G می‌چرخند و به مسائل بحث‌برانگیز این تکنولوژی می‌پردازند، تا زمانی که حرفی از ارتباط آن با ویروس کرونا نزنند، در این پلتفرم باقی خواهند ماند.

یوتیوب

با این حال این ویدیو‌ها از مزایای اصلی دیگر ویدیو‌های بارگذاری شده در این پلتفرم برخوردار نخواهند بود. برای مثال یوتیوب این ویدیو‌ها را به دیگر کاربران پیشنهاد نخواهد کرد، آن‌ها را در جستجوها نمایش نمی‌دهد و هیچ گونه درآمدی از تبلیغات به آن‌ها اختصاص داده نمی‌شود. این اقدام یوتیوب تنها چندی پس از این که وزیر فرهنگ بریتانیا با سران توییتر، فیسبوک و یوتیوب صحبت کرد تا ویدیو‌های توطئه‌آمیز در رابطه با تکنولوژی 5G و ویروس کرونا حذف شوند، صورت گرفته است.

اقدامات یوتیوب در این زمینه بسیار حیاتی بوده، زیرا جامعه جهانی بیش از گذشته به ارتباطات بی سیم وابسته است. با این حال تصمیم یوتیوب مبنی بر حذف نکردن تمامی محتوای مربوط به این قضیه کمی باعث نگرانی می‌شود. منتقدین معتقدند که در پی انتخابی عمل کردن این پلتفرم محبوب، همچنان ممکن است بسیاری از ویدیو‌ها در این پلتفرم باقی بمانند و تئوری‌های توطئه را ترویج کنند.

با این حال تئوری‌های توطئه در رابطه با نشر ویروس کرونا از طریق امواج رادیوی 5G به صورت علمی تکذیب شده  و هیچ شواهدی مبنی بر تشدید وخامت اوضاع از این طریق، دیده نشده. رویه یوتیوب ممکن است در کوتاه مدت باعث آرام کردن شرایط شود، اما به صورت کلی اقدامات بیشتری باید صورت گیرد تا از آتش زده شدن باقی دکل‌های موبایل جلوگیری به عمل آید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (4 مورد)
 • aref
  aref | ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

  با وجود تحریم های موجود تکنولوژی 5Gتا بیست سال دیگه وارد ایران نمیشه هم وطنان عزیز خودشون نگران نکنند...

 • Mr Ali
  Mr Ali | ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

  این انگلیسی ها مارو به خرافه پرستی وادار کردن الان خرافات خودشونو گرفته !! دنبال بهونه های الکی هستن تا به چیزهایی که ربطی نداره وصلش کنن !! آخه نابغه مگه سیگنال ی دکل میتونه ویروس ایجاد کنه ؟؟!!! ???

  • Mohamad Hashemi
   Mohamad Hashemi | ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

   عزیز همجور آدمی در همه جای دنیا پیدا میشه، منظور آدم هایی ک از منابع غیر معتبر (کوچه و بازار و توی فلان گروه و پیج نوشته بود و آقای فلانی گفت و ......) اطلاعات میگیرن و با عدم تحقیق و مطالعه و با دانش کمشون در اون زمینه اسیر خرافات میشن و به بقیه امثال خودشون منتقل میکنن. البته فکرکنم اونا منظورشون اینه سیگنال باعث انتقال ویروس میشه با این توجیه که توی کشورهای افریقایی و توسعه نیافته ویروس همه گیر نشده که بقول شما خرافات هست، مقالش توی دیجیاتو هست کاملا توضیح دادن این موضوع رو

  • آریا
   آریا | ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

   خرافه یه چیزه خرافه پرستی یه چیز دیگه! آدمای خرافاتی و و معتقد به جادو جمبل همه جا هست... این شایعۀ ارتباط corona و 5G که احمقانه و مسخره س مثل همون نظریه Flat Earth .... ولی در کل همین الآنشم بخاطر شایعات social Media خیلیها از ترس امواج وای فای (که بسیار هم ناچیزه)، شبها مودم رو خاموش میکنن ....دکل های فرستنده و گیرنده امواج موبایل و ... صدها برابر امواج قویتری نسبت به وای فای و موبایل شخصی دارن دکل های پار.ازیت انداز از همه بدتر
   شاید در کوتاه مدت این دکل های BTS و... تاثیری روی انسان و حیوانات و سایر جانداران نداشته باشه ولی در دراز مدت هنوز تاثیرشون مشخص نیست.

مطالب پیشنهادی