محققان از کشف شش نوع جدید ویروس کرونا در خفاش ها خبر دادند

تیمی از محققان شش ویروس پیشتر ناشناخته را شناسایی کرده اند که متعلق به همان خانواده کرونا ویروس (SARS-CoV-2) عامل پاندمی کووید ۱۹ است. در این پژوهش که با حمایت موسسه حفاظت از حیات وحش و پارک جانورشناسی اسمیتسونین انجام گرفت دانشمندان ۶ ویروس کرونا جدید را در خفاش هایی شناسایی کردند که در کشور میانمار واقع در جنوب شرقی آسیا زندگی می کردند.

کرونا ویروس ها گروهی از ویروس های حاوی پاتوژن هایی هستند که باعث بروز سندروم تنفسی حاد (سارس)، مرس (سندروم تنفسی خاورمیانه) و این اواخر کووید ۱۹ شدند. البته براساس اعلام محققان هیچیک از ویروس های شناسایی شده در این تحقیق ارتباط نزدیکی با پاتوژن های عامل سه بیماری یاد شده ندارند.

طبق اعلام دانشمندان نتایج این پژوهش نشان می دهد که کود مرغی یا گوانو از جمله مسیرهای احتمالی انتقال کرونا ویروس ها به انسان است و این خطر برای اهالی میانمار که کودهای مرغی را جمع آوری می کنند بسیار بالاست. دانشمندان خاطرنشان کردند که در آینده احتمالا کرونا ویروس های جدید دیگری کشف خواهند شد.

ویروس کرونا جدید

مولفان این پژوهش اینطور نوشتند:

تغییر کاربری زمین ها همچنان ادامه پیدا می کند و این امر باعث نزدیک شدن انسان به محل زندگی خفاشها خواهد شد و در نتیجه نرخ مواجهه انسان با کرونا ویروس ها بالا می رود. این مساله به ظهور ویروس های جانوری تازه می انجامد و ضروریست که نظارت و مراقبت مستمر روی حیوانات صورت بگیرد.

دانشمندان بر ضرورت انجام تحقیقات تازه برای مشخص شدن خطرات احتمالی کرونا ویروس های جدید کشف شده برای انسان تاکید کردند.

سوزان موری مدیر برنامه سلامت جهانی اسمیتسونین و از مولفان این مقاله در اظهار نظری گفت:

بسیاری از انواع کرونا ویروس خطری برای انسان ندارند اما اگر بیماری ها زود هنگام در حیوانات شناسایی شوند  فرصت لازم برای بررسی تهدیدات احتمالی آنها به وجود می آید. نظارت، تحقیقات و آموزش آگاهانه بهترین ابزارهایی هستند که برای پیشگیری از ایجاد پاندمی ها پیش روی ما قرار دارند.

به گفته دانشمندان تغییرات گسترده در کاربری زمین ها نظیر جنگل زدایی و تبدیل مراتع به زمین های کشاورزی میتوانند رابطه میزبان-پاتوژن را تغییر دهد و مواجهه انسان با حیات وحش و پاتوژن هایشان را بیشتر کند و در نتیجه احتمال تبادل این پاتوژن ها میان حیوان و انسان بیشتر خواهد شد.

علاوه بر این افزایش جمعیت حیوانات اهلی و سیستم های صنعتی پرورش مرغ که جمعیت این حیوانات را به صورت مصنوعی زیاد می کند باعث تقویت پاتوژن های حیوانی و انتقال آنها به انسان می گردد.

علاوه بر این در دهکده جهانی که سفرهای هوایی میان کشورها و انتقال مردم از نقاط متراکم جمعیتی به مناطق دیگر به سهولت انجام می گیرد شرایط کافی برای گسترش و شیوع بیماری های عفونی فراهم است.

دانشمندان مرتبا بر این امر صحه می گذارند که خفاش ها مخازن طبیعی از ویروس ها هستند. در واقع فرض بر این است که SARS-CoV-2 و دیگر انواع کرونا ویروس نظیر پاتوژن های عامل سارس از بدن خفاش ها نشات گرفته اند و در ادامه از طریق یک میزبان واسطه به انسان منتقل شده اند.

مطالب مرتبط

چین: بازار غذاهای دریایی ووهان منشاء کرونا ویروس نبوده است

مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین اظهار داشته بازار غذاهای دریایی ووهان که نخستین بار ویروس کرونای جدید در آن گزارش شد بیشتر نقش «قربانی» را برای این پاتوژن داشته است.تا بحال بازار غذاهای دریایی هونان در ووهان چین عامل اصلی بسیاری از موارد ابتلا به کووید ۱۹ اعلام شده است. با این... ادامه مطلب

محققان درباره عواقب پنهان و غیرمنتظره پوشیدن ماسک هشدار می‌‌دهند

پوشیدن ماسک تا حد زیادی در برابر ابتلای به ویروس کرونا از ما محافظت می‌کند اما نباید فکر کنیم یک تکه پارچه ما را رویین تن کرده است.تحقیقات بسیاری کارایی ماسک در پیشگیری از شیوع کرونا را ثابت کرده‌اند و حتی بعد از بازگشایی کسب و کارها هم استفاده از آن در برخی مکان‌ها مثل... ادامه مطلب

محققان: تمام جهش‌های ویروس کرونا خنثی یا به ضرر این عامل مرگبار بوده‌اند

با وجود کاهش محدودیت‌ها در بسیاری از کشورها، کووید-۱۹ همچنان بزرگترین بحران جهان محسوب می‌شود و تحقیقات زیادی درباره آن صورت می‌گیرد. بر اساس تحقیقی جدید، جهش‌های ویروس کرونا روی قابلیت انتقال‌پذیری آن بی‌اثر هستند.این تحقیق که «کالج دانشگاهی لندن» سرپرستی آن را برعهده داشته، ژنوم‌های ویروس در بیش از ۱۵ هزار فرد مبتلا به... ادامه مطلب

فاصله‌گذاری ۱.۸ متری برای عدم ابتلا به کرونا زیر سوال رفت

بسیاری از کشورها تصمیم به کاهش محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا گرفته‌اند، البته در اکثر آن‌ها به فاصله‌گذاری اجتماعی ۱.۸ متری اشاره شده. حالا تحقیقی جدید نشان می‌دهد که این فاصله در صورت وزش باد، برای عدم ابتلا به کووید-۱۹ مناسب نیست.سازمان بهداشت جهانی (WHO) به مردم توصیه می‌کند که از یکدیگر ۱ متر... ادامه مطلب

سازمان جهانی بهداشت آزمایش هیدروکسی کلروکین برای درمان کرونا را متوقف کرد

تحقیقی جدید که روی نزدیک به ۱۰۰ هزار بیمار مبتلا به کرونا مطالعه کرده، خبر از افزایش خطر مرگ و میر و همچنین بیماری‌های قلبی در بیماران درمان شده با داروی «هیدروکسی کلروکین» می‌دهد. در همین راستا سازمان جهانی بهداشت (WHO) تصمیم به توقف آزمایش این دارو برای مبارزه با کووید-۱۹ گرفته است.ویروس کرونا با... ادامه مطلب

واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد تنها ۵۰ درصد شانس موفقیت دارد

موسسه Jenner وابسته به دانشگاه آکسفورد و گروه واکسن آکسفورد از ابتدای اسفندماه فرایند توسعه واکسن کووید ۱۹ را با استفاده از ویروس موجود در بدن شامپانزه ها آغاز کردند. با این حال آنطور که پروفسور آدریان هیل رئیس این موسسه گفته است از آنجا که تعداد افراد آلوده به این بیماری مرتبا در انگلستان کاهش... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟