یک بررسی آماری: چرا مردان بیشتر از زنان قربانی کرونا می‌شوند؟

نزدیک به 2.4 میلیون نفر در سراسر جهان به کرونا مبتلا شده‌اند و این ویروس جان بیش از ۱۷۱ هزار نفر را گرفته است. با توجه به آمارهای منتشر شده، بیشتر قربانیان کووید-۱۹ را مردان تشکیل می‌دهند، اما علت این موضوع چیست؟

در سراسر جهان، از چین و ایتالیا گرفته تا ایالات متحده آمریکا و استرالیا، در میان قربانیان کرونا مردان بیشتر از زنان به چشم می‌خورند. آیا ژنتیک، هورمون‌ها و سیستم ایمنی در این میان نقشی دارند یا تفاوت رفتار زنان و مردان باعث چنین موضوعی می‌شود؟ شاید جالب باشد بدانید که کرونا تنها بیماری نیست که این دو جنس واکنش متفاوتی نسبت به آن از خود نشان می‌دهند، در اکثر بیماری‌ها شاهد چنین موضوعی هستیم که در ادامه به بررسی علت آن می‌پردازیم.

نگاهی به آمار قربانیان کووید-۱۹

در ایتالیا و چین تعداد قربانیان مرد بیش از دو برابر زنان است و در شهر نیویورک، ۶۱ درصد جان باختگان کرونا را مردان تشکیل می‌دهند. این آمار را در استرالیا نیز شاهد هستیم، البته بیشتر قربانیان در این کشور در رده سنی ۷۰ تا ۷۹ سال و ۸۰ تا ۸۹ سال قرار گرفته‌اند. یکی از متغیرها در میزان مرگ و میر مبتلایان به کرونا، سن است اما این موضوع نمی‌تواند ربطی به جنسیت قربانیان داشته باشد.

کووید-۱۹

بیش از نیمی از قربانیان کرونا را مردان تشکیل می‌دهند

میزان مرگ و میر مردان در رده‌های سنی مختلف از ۳۰ سال تا بالای ۹۰ سال یکسان است. زنان معمولا ۶ سال بیشتر از مردان عمر می‌کنند، بنابراین جمعیت زنان سالخورده بیشتر از مردان سالخورده است. علاوه بر کرونا، در سایر بیماری‌ها نیز مانند بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان باز هم این مردان هستند که بیشتر جان خود را از دست می‌دهند. با توجه به این موضوع، چرا مردان بیشتر از زنان قربانی ویروس کرونا می‌شوند؟

مردان و زنان از نظر بیولوژیکی تفاوت دارند

مردان و زنان در کروموزوم‌های جنسی و همچنین ژن‌هایی که روی آن‌ها قرار دارند، متفاوت هستند. زنان دو نسخه از یک کروموزوم با اندازه متوسط دارند که با نام کروموزوم X شناخته می‌شود اما مردان تنها یک کروموزوم X دارند که توسط کروموزوم کوچک Y با مقدار کمی ژن همراهی می‌شود.

 

مردان تنها یک کروموزوم X دارند

یکی از ژن‌های Y با نام SRY، جنسیت را مشخص می‌کند و باعث شکل‌گیری XY می‌شود. این کروموزوم‌ باعث شکل‌گیری صفات مردانه می‌شود و هورمون‌های تولید شده رشد کودکان و تبدیل آن‌ها به یک مرد بالغ را در پی دارند. اگر SRY وجود نداشته باشد، جنین دختر خواهد شد. هورمون‌ها اکثر تغییرات ظاهری ما را کنترل می‌کنند و همچنین تاثیر زیادی در رفتار ما دارند.

کروموزوم‌ Y و هورمون‌ها

کروموزوم‌ Y حاوی ژن‌های دیگری جز SYR نیست، اما بیشتر پر از یک توالی تکراری است. شاید این کروموزوم با گذر عمر قادر به تنظیم بدن نباشد و همین موضوع، روند پیری را در مردان سرعت می‌بخشد و آن‌ها را مستعد ابتلا به کرونا می‌کند. در این میان یک مشکل بزرگتر برای مردان وجود دارد و آن هورمون‌‌هایی هستند که با فعالیت SRY در بدن آزاد می‌شوند.

تستوسترون می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌ها را افزایش دهد

سطح تستوسترون روی بسیاری از بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبی و همچنین طول عمر تاثیر می‌گذارد. مردان همچنین به علت سطح پایین استروژن که از زنان در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبی قرار می‌گیرند. هورمون‌های مردانه علاوه بر بیماری، روی رفتار نیز تاثیر می‌گذارند که برای مثال می‌توان به انجام کارهای پرخطر مانند سیگار کشیدن و عدم توجه به توصیه‌های پزشکی اشاره کرد.

آمار بالای مصرف سیگار در میان مردان خود باعث ایجاد بیماری‌های مختلف مانند سرطان ریه می‌شود، اما این موضوع خود نمی‌تواند آمار بالای مرگ و میر در میان مردان را توجیه کند. شاید کروموزوم‌های جنسی تاثیر بیشتری روی ما داشته باشند.

دو کروموزوم X بهتر از یک کروموزوم است

یک کروموزوم X حاوی بیش از ۱۰۰۰ ژن با عملکردهای مختلف است. وجود دو کروموزوم X در زنان باعث می‌شود در صورت جهش یک کروموزوم، دیگری برای مدتی کار آن را انجام دهد. مردان تنها یک کروموزوم X دارند و به همین علت بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌هایی مانند هموفیلی (امکان ایجاد لخته و انعقاد خون در ‌آن‌ها ضعیف است) هستند. بر اساس مطالعه‌ای که روی موش‌ها صورت گرفته، تعداد کروموزوم‌های X تاثیر زیادی روی متابولیک دارد.

زنان نه تنها دو برابر مردان ژن‌های X دارند، بلکه ممکن است از دو نوع مختلف از هر ژن نیز بهره‌مند شوند. این موضوع می‌تواند نشان دهنده علت بالای نرخ مرگ و میر در میان مردان در مقایسه با زنان باشد. علاوه بر این، مردان در زمینه سیستم ایمنی نیز با مشکلاتی مواجه هستند.

زنان سیستم ایمنی قوی‌تری نسبت به مردان دارند

از مدت‌ها قبل می‌دانیم که زنان سیستم ایمنی قوی‌تری نسبت به مردان دارند که البته این موضوع در تمام شرایط مزیت محسوب نمی‌شود و این افراد را مستعد ابتلا به برخی بیماری‌ها مانند لوپوس می‌کند. با این وجود، سیستم ایمنی قوی‌تر به معنای مقاومت بالاتر در برابر ویروس‌هایی مانند سارس و مرس است که خود میزان مرگ و میر در میان زنان را کاهش می‌دهد.

در نهایت باید به این موضوع اشاره کنیم که ابتلا به بیماری‌ها تنها میان زنان و مردان تفاوت ندارد، بلکه اکثر پستانداران نیز چنین رفتاری را از خود نشان می‌دهند. پستانداران ماده سیستم ایمنی قوی‌تری نسبت به نرها دارند تا بتوانند به خوبی از بچه‌ها نگهداری کنند که این موضوع خود مقاومت آن‌ها در برابر اکثر بیماری‌ها را افزایش می‌دهد.

malltina

مطالب مرتبط

احتمال بازگشت قرنطینه همزمان با نزدیک شدن شمار قربانیان کرونا به یک میلیون نفر

ویروس کرونا چندین ماه است که زندگی همه انسان‌ها در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده و ظاهرا تا زمانی که واکسن آن تولید نشود، دست از سر ما بر نمی‌دارد. شمار قربانیان این ویروس در حال نزدیک شدن به رقم ۱ میلیون نفر است که همین موضوع، کشورهایی اروپایی را مجبور کرده که... ادامه مطلب

همکاری «نواواکس» و «سروم» برای تولید سالانه ۲ میلیارد دوز واکسن کرونا

کمپانی آمریکایی «نواواکس» که در زمینه تولید واکسن فعالیت دارد، اخیرا از تغییری در توافقنامه خود با موسسه «سروم» هند خبر داده که ظرفیت تولید واکسن کرونا آن را افزایش می‌دهد.واکسن کرونا احتمالی این شرکت آمریکایی با نام «NVX-CoV2373» شناخته می‌شود و طبق توافق جدید، ظرفیت تولید آن به بیش از ۲ میلیارد دوز در سال... ادامه مطلب

بیل گیتس کدام واکسن کرونا را تایید می کند؟

بیل گیتس باور دارد که هیچیک از واکسن های کرونای در دست ساخت تا اوایل آبان ماه (اواخر اکتبر) به تایید مقامات بهداشت آمریکا نمی رسند و این خبر دونالد ترامپ را که قبلا گفته بود تا اواسط آبان یک واکسن کرونای عملیاتی وارد بازار این کشور می شود حسابی به دردسر خواهد انداخت.با این... ادامه مطلب

چین از احتمال عرضه عمومی واکسن کرونا تا دو ماه دیگر خبر داد

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین اعلام کرد واکسن کرونا این کشور در سریع ترین زمان احتمالاً تا ماه نوامبر (آبان تا آذر) در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.به گزارش «رویترز»، چین در حال توسعه چهار واکسن کووید-۱۹ است که در مراحل پایانی کارآزمایی بالینی هستند. از این تعداد حداقل سه واکسن برای تزریق... ادامه مطلب

ابداع روش جدید برای ساخت ماسک گرافینی آنتی‌باکتریال

محققان دانشگاه CityU هنگ کنگ تکنیک جدیدی برای ساخت سریع و کم‌هزینه ماسک‌های گرافینی آنتی‌باکتریال ابداع کردند.به گفته محققان استفاده مداوم از ماسک‌های جراحی سبب به جای ماندن میکروب‌های مضر روی ماسک می‌شود که تا چندین ساعت دوام آورده و فرد را علاوه بر کرونا در معرض بیماری‌های عفونی دیگر قرار می‌دهند. گرافین (Graphene) دارای... ادامه مطلب

آزمایش بالینی واکسن کرونا آکسفورد در بریتانیا از سر گرفته شد

چند روز پیش آزمایش واکسن کرونا آکسفورد به علت بیماری ناشناخته یکی از داوطلبان متوقف شد. اکنون «آسترازنکا» از ادامه فاز سوم آزمایش‌های بالینی در بریتانیا خبر داده است.آسترازنکا اخیرا اعلام کرده با دریافت تاییدیه از سوی آژانس تنظیم داروها و محصولات بهداشتی بریتانیا فاز سوم آزمایش‌های بالینی را تنها در این کشور از سر گرفته... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟