یک بررسی آماری: چرا مردان بیشتر از زنان قربانی کرونا می‌شوند؟

نزدیک به 2.4 میلیون نفر در سراسر جهان به کرونا مبتلا شده‌اند و این ویروس جان بیش از ۱۷۱ هزار نفر را گرفته است. با توجه به آمارهای منتشر شده، بیشتر قربانیان کووید-۱۹ را مردان تشکیل می‌دهند، اما علت این موضوع چیست؟

در سراسر جهان، از چین و ایتالیا گرفته تا ایالات متحده آمریکا و استرالیا، در میان قربانیان کرونا مردان بیشتر از زنان به چشم می‌خورند. آیا ژنتیک، هورمون‌ها و سیستم ایمنی در این میان نقشی دارند یا تفاوت رفتار زنان و مردان باعث چنین موضوعی می‌شود؟ شاید جالب باشد بدانید که کرونا تنها بیماری نیست که این دو جنس واکنش متفاوتی نسبت به آن از خود نشان می‌دهند، در اکثر بیماری‌ها شاهد چنین موضوعی هستیم که در ادامه به بررسی علت آن می‌پردازیم.

نگاهی به آمار قربانیان کووید-۱۹

در ایتالیا و چین تعداد قربانیان مرد بیش از دو برابر زنان است و در شهر نیویورک، ۶۱ درصد جان باختگان کرونا را مردان تشکیل می‌دهند. این آمار را در استرالیا نیز شاهد هستیم، البته بیشتر قربانیان در این کشور در رده سنی ۷۰ تا ۷۹ سال و ۸۰ تا ۸۹ سال قرار گرفته‌اند. یکی از متغیرها در میزان مرگ و میر مبتلایان به کرونا، سن است اما این موضوع نمی‌تواند ربطی به جنسیت قربانیان داشته باشد.

کووید-۱۹

بیش از نیمی از قربانیان کرونا را مردان تشکیل می‌دهند

میزان مرگ و میر مردان در رده‌های سنی مختلف از ۳۰ سال تا بالای ۹۰ سال یکسان است. زنان معمولا ۶ سال بیشتر از مردان عمر می‌کنند، بنابراین جمعیت زنان سالخورده بیشتر از مردان سالخورده است. علاوه بر کرونا، در سایر بیماری‌ها نیز مانند بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان باز هم این مردان هستند که بیشتر جان خود را از دست می‌دهند. با توجه به این موضوع، چرا مردان بیشتر از زنان قربانی ویروس کرونا می‌شوند؟

مردان و زنان از نظر بیولوژیکی تفاوت دارند

مردان و زنان در کروموزوم‌های جنسی و همچنین ژن‌هایی که روی آن‌ها قرار دارند، متفاوت هستند. زنان دو نسخه از یک کروموزوم با اندازه متوسط دارند که با نام کروموزوم X شناخته می‌شود اما مردان تنها یک کروموزوم X دارند که توسط کروموزوم کوچک Y با مقدار کمی ژن همراهی می‌شود.

 

مردان تنها یک کروموزوم X دارند

یکی از ژن‌های Y با نام SRY، جنسیت را مشخص می‌کند و باعث شکل‌گیری XY می‌شود. این کروموزوم‌ باعث شکل‌گیری صفات مردانه می‌شود و هورمون‌های تولید شده رشد کودکان و تبدیل آن‌ها به یک مرد بالغ را در پی دارند. اگر SRY وجود نداشته باشد، جنین دختر خواهد شد. هورمون‌ها اکثر تغییرات ظاهری ما را کنترل می‌کنند و همچنین تاثیر زیادی در رفتار ما دارند.

کروموزوم‌ Y و هورمون‌ها

کروموزوم‌ Y حاوی ژن‌های دیگری جز SYR نیست، اما بیشتر پر از یک توالی تکراری است. شاید این کروموزوم با گذر عمر قادر به تنظیم بدن نباشد و همین موضوع، روند پیری را در مردان سرعت می‌بخشد و آن‌ها را مستعد ابتلا به کرونا می‌کند. در این میان یک مشکل بزرگتر برای مردان وجود دارد و آن هورمون‌‌هایی هستند که با فعالیت SRY در بدن آزاد می‌شوند.

تستوسترون می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌ها را افزایش دهد

سطح تستوسترون روی بسیاری از بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبی و همچنین طول عمر تاثیر می‌گذارد. مردان همچنین به علت سطح پایین استروژن که از زنان در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبی قرار می‌گیرند. هورمون‌های مردانه علاوه بر بیماری، روی رفتار نیز تاثیر می‌گذارند که برای مثال می‌توان به انجام کارهای پرخطر مانند سیگار کشیدن و عدم توجه به توصیه‌های پزشکی اشاره کرد.

آمار بالای مصرف سیگار در میان مردان خود باعث ایجاد بیماری‌های مختلف مانند سرطان ریه می‌شود، اما این موضوع خود نمی‌تواند آمار بالای مرگ و میر در میان مردان را توجیه کند. شاید کروموزوم‌های جنسی تاثیر بیشتری روی ما داشته باشند.

دو کروموزوم X بهتر از یک کروموزوم است

یک کروموزوم X حاوی بیش از ۱۰۰۰ ژن با عملکردهای مختلف است. وجود دو کروموزوم X در زنان باعث می‌شود در صورت جهش یک کروموزوم، دیگری برای مدتی کار آن را انجام دهد. مردان تنها یک کروموزوم X دارند و به همین علت بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌هایی مانند هموفیلی (امکان ایجاد لخته و انعقاد خون در ‌آن‌ها ضعیف است) هستند. بر اساس مطالعه‌ای که روی موش‌ها صورت گرفته، تعداد کروموزوم‌های X تاثیر زیادی روی متابولیک دارد.

زنان نه تنها دو برابر مردان ژن‌های X دارند، بلکه ممکن است از دو نوع مختلف از هر ژن نیز بهره‌مند شوند. این موضوع می‌تواند نشان دهنده علت بالای نرخ مرگ و میر در میان مردان در مقایسه با زنان باشد. علاوه بر این، مردان در زمینه سیستم ایمنی نیز با مشکلاتی مواجه هستند.

زنان سیستم ایمنی قوی‌تری نسبت به مردان دارند

از مدت‌ها قبل می‌دانیم که زنان سیستم ایمنی قوی‌تری نسبت به مردان دارند که البته این موضوع در تمام شرایط مزیت محسوب نمی‌شود و این افراد را مستعد ابتلا به برخی بیماری‌ها مانند لوپوس می‌کند. با این وجود، سیستم ایمنی قوی‌تر به معنای مقاومت بالاتر در برابر ویروس‌هایی مانند سارس و مرس است که خود میزان مرگ و میر در میان زنان را کاهش می‌دهد.

در نهایت باید به این موضوع اشاره کنیم که ابتلا به بیماری‌ها تنها میان زنان و مردان تفاوت ندارد، بلکه اکثر پستانداران نیز چنین رفتاری را از خود نشان می‌دهند. پستانداران ماده سیستم ایمنی قوی‌تری نسبت به نرها دارند تا بتوانند به خوبی از بچه‌ها نگهداری کنند که این موضوع خود مقاومت آن‌ها در برابر اکثر بیماری‌ها را افزایش می‌دهد.

مطالب مرتبط

چین: بازار غذاهای دریایی ووهان منشاء کرونا ویروس نبوده است

مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری چین اظهار داشته بازار غذاهای دریایی ووهان که نخستین بار ویروس کرونای جدید در آن گزارش شد بیشتر نقش «قربانی» را برای این پاتوژن داشته است.تا بحال بازار غذاهای دریایی هونان در ووهان چین عامل اصلی بسیاری از موارد ابتلا به کووید ۱۹ اعلام شده است. با این... ادامه مطلب

محققان درباره عواقب پنهان و غیرمنتظره پوشیدن ماسک هشدار می‌‌دهند

پوشیدن ماسک تا حد زیادی در برابر ابتلای به ویروس کرونا از ما محافظت می‌کند اما نباید فکر کنیم یک تکه پارچه ما را رویین تن کرده است.تحقیقات بسیاری کارایی ماسک در پیشگیری از شیوع کرونا را ثابت کرده‌اند و حتی بعد از بازگشایی کسب و کارها هم استفاده از آن در برخی مکان‌ها مثل... ادامه مطلب

محققان: تمام جهش‌های ویروس کرونا خنثی یا به ضرر این عامل مرگبار بوده‌اند

با وجود کاهش محدودیت‌ها در بسیاری از کشورها، کووید-۱۹ همچنان بزرگترین بحران جهان محسوب می‌شود و تحقیقات زیادی درباره آن صورت می‌گیرد. بر اساس تحقیقی جدید، جهش‌های ویروس کرونا روی قابلیت انتقال‌پذیری آن بی‌اثر هستند.این تحقیق که «کالج دانشگاهی لندن» سرپرستی آن را برعهده داشته، ژنوم‌های ویروس در بیش از ۱۵ هزار فرد مبتلا به... ادامه مطلب

فاصله‌گذاری ۱.۸ متری برای عدم ابتلا به کرونا زیر سوال رفت

بسیاری از کشورها تصمیم به کاهش محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا گرفته‌اند، البته در اکثر آن‌ها به فاصله‌گذاری اجتماعی ۱.۸ متری اشاره شده. حالا تحقیقی جدید نشان می‌دهد که این فاصله در صورت وزش باد، برای عدم ابتلا به کووید-۱۹ مناسب نیست.سازمان بهداشت جهانی (WHO) به مردم توصیه می‌کند که از یکدیگر ۱ متر... ادامه مطلب

سازمان جهانی بهداشت آزمایش هیدروکسی کلروکین برای درمان کرونا را متوقف کرد

تحقیقی جدید که روی نزدیک به ۱۰۰ هزار بیمار مبتلا به کرونا مطالعه کرده، خبر از افزایش خطر مرگ و میر و همچنین بیماری‌های قلبی در بیماران درمان شده با داروی «هیدروکسی کلروکین» می‌دهد. در همین راستا سازمان جهانی بهداشت (WHO) تصمیم به توقف آزمایش این دارو برای مبارزه با کووید-۱۹ گرفته است.ویروس کرونا با... ادامه مطلب

واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد تنها ۵۰ درصد شانس موفقیت دارد

موسسه Jenner وابسته به دانشگاه آکسفورد و گروه واکسن آکسفورد از ابتدای اسفندماه فرایند توسعه واکسن کووید ۱۹ را با استفاده از ویروس موجود در بدن شامپانزه ها آغاز کردند. با این حال آنطور که پروفسور آدریان هیل رئیس این موسسه گفته است از آنجا که تعداد افراد آلوده به این بیماری مرتبا در انگلستان کاهش... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟