دوربین حرارتی و بازگشایی مشاغل؛ ابزاری که حریم شخصی را زیر سوال می‌برد

ویروس کرونا برخی از صنایع را فلج کرده و مانع از حضور بسیاری از مردم در محل کار شده، اما شرکت‌ها قصد دارند با استفاده از دوربین‌ حرارتی روند بازگشت کارکنان به دفاتر را سریع‌تر کنند، ابزاری که نگرانی‌های زیادی در میان فعالان مدنی در پی داشته است.

اکثر کارکنان ماسک به صورت می‌زنند و همچنین فاصله خود با یکدیگر را حفظ می‌کنند، اما هنوز مشکلاتی در این زمینه وجود دارد که برای مثال می‌توان به فاصله کم آن‌ها در زمان استراحت اشاره کرد. این موضوع باعث شده مهندسان در «Landing AI»، استارتاپی که در زمینه ساخت سیستم‌های هوش مصنوعی برای مشتریان فعالیت می‌کند، یک نرم افزار دوربین طراحی کند تا زمانی که دو فرد در فاصله کمتر از ۱.۸ متری قرار می‌گیرند، زنگ می‌زند یا به بخش تامین امنیت شرکت هشدار می‌دهد.

مدیر این شرکت، «کای یانگ» در رابطه با این سیستم اعلام کرده: «این سیستم برای مجازات کارمندان طراحی نشده و هدف از این کار، حفظ امنیت آن‌هاست.»

بلیط هواپیما

شرکت‌های در ایالات متحده آمریکا خود را برای بازگشایی آماده می‌کنند و برای حفظ امنیت کارکنان خود اقدامات مختلفی را درنظر گرفته‌اند که شامل دوربین‌های حرارتی استاندارد تا ابزارهای پیشرفته مانند ابزار شناسایی فاصله اجتماعی می‌شود. برخی از دوربین‌های نظارتی به قابلیت تشخیص چهره مجهز شده‌اند تا امکان شناسایی و ردیابی افراد مشکوک وجود داشته باشد.

متخصصان انتظار دارند که سیستم‌های اسکن دما تبدیل به ابزاری پراستفاده در زندگی عمومی مردم  شود. در هفته‌های آینده این سیستم‌ها نه تنها در مناطقی مانند فرودگاه‌ها نصب می‌شوند، بلکه در محل کار، مدارس و هرجایی که امکان گردهمایی وجود دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این اقدامات شاید برای حفظ امنیت و سلامت اعضای جامعه انجام شوند، اما برخی متخصصان از چنین شرایطی ابراز نگرانی کرده و به این موضوع اشاره می‌کنند که استفاده از ابزارهای نظارتی پیشرفته می‌تواند امنیت و حریم شخصی کارکنان را زیر سوال ببرد.

تا یک ماه پیش قانون ایالات متحده آمریکا به شرکت‌ها اجازه نمی‌داد که به صورت اجباری از کارکنان خود آزمایش بگیرند، اما این قانون تغییر کرد و هم اکنون برای استخدام می‌توان دمای افراد جدید را اندازه‌گیری کرد و اگر این فرد به کرونا مبتلا باشد، امکان عدم استخدام وی وجود دارد.

دوربین‌ حرارتی

تب داشتن به معنای ابتلا به کرونا نیست

در حالی که اندازه‌گیری دما به عنوان راهی برای مبارزه با کرونا شناخته می‌شود، اما این کار مشکلاتی دارد. برای مثال این احتمال وجود دارد که دمای فرد به علت فعالیت، هیجان، استرس، سرماخوردگی یا دمای بالای اتاق، افزایش پیدا کند که موثر بودن سیستم‌های اندازه‌گیری را زیر سوال می‌برد. علاوه بر این، افراد ناقل می‌توانند سالم باشند و هیچ گونه علائمی از خود بروز ندهند اما دیگران را به بیماری آلوده کنند.

به گفته «لوئیس مالتبی»، مدیر موسسه ملی حقوق کار بسیاری از مردم که تب دارند، به کرونا مبتلا نشده‌اند و اگر به علت دمای بالا به فردی برچسب ابتلا به کرونا زده شود، برای وی مشکلات زیادی ایجاد می‌شود و هیچ فردی حاضر نیست به این کارمند نزدیک شود.

در قانون فدرال به اسکن کارمندان اشاره‌ای نشده، بنابراین شرکت‌ها و کسب و کارها در این زمینه تصمیم می‌گیرند. در حالی که اسکنرهای دما باید از سوی سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا (FDA) تاییدیه بگیرند، این سازمان در ماه جاری میلادی اعلام کرد که برای استفاده گسترده از آن‌ها نیازی به کسب مجوز نیست.

متخصصان آزادی‌های مدنی به علت استفاده از سیستم‌های خودکار در محیط‌های شلوغ ابراز نگرانی کرده‌اند چرا که شاید یک فرد به صورت مداوم تحت نظر قرار گرفته شود و خودش بی‌خبر باشد. با توجه به استفاده گسترده از این سیستم‌ها و گسترش آن‌ها با سرعت بسیار بالا، شاید آن‌ها تبدیل به ابزارهای دائمی در جوامع شوند و برای همیشه افراد زمانی که وارد محیط‌هایی مانند دفاتر، مدارس، باشگاه و سایر مکان‌های عمومی دیگر می‌شوند، تحت نظارت قرار بگیرند.

دوربین‌ حرارتی

شرکت‌ها برای خرید تجهیزات نظارتی با یکدیگر رقابت می‌کنند

بررسی تب کارکنان تبدیل به امر عادی در بسیاری از ایالت‌های آمریکا شده و بسیاری از شرکت‌ها از تفنگ‌های حرارتی استفاده می‌کنند که می‌توانند دمای فرد را بدون تماس فیزیکی اندازه‌گیری کنند. برای مثال در وال ‌مارت اگر فردی تب داشته باشد، برای ۳ روز به خانه فرستاده می‌شود و اگر بعد از این مدت بتواند ثابت کند که دیگر تب ندارد، می‌تواند به محل کار بازگردد. در این میان شرکت‌ها در زمینه خرید تجهیزات نظارتی مانند دماسنج با یکدیگر رقابت می‌کنند که برای مثال مک دونالد به تازگی از خرید ۱۴ هزار دماسنج برای تمام شعبه‌های خود در ایالات متحده آمریکا خبر داده است.

به نظر می‌رسد عجله دولت آمریکا برای بازگشایی سریع کسب و کارها و عدم وجود قوانین مشخص، دست بسیاری از شرکت‌ها را برای ابزارهای نظارتی باز گذاشته و آن‌ها می‌توانند از دستگاه‌های مختلفی در محل کار و بررسی وضعیت کارکنان خود استفاده کنند، موضوعی که یک تهدید برای حریم شخصی به حساب می‌آید. با وجود این موضوع، بسیاری از شرکت‌ها چنین اقداماتی را برای حفظ سلامت کارمندان خود ضروری می‌دانند. باید دید با پایان کرونا این ابزارها از اماکن عمومی جمع‌آوری می‌شوند یا شرکت‌ها می‌توانند دولت‌ها را مجبور به استفاده دائمی از آن‌ها کنند. در نهایت به نظر می‌رسد که فعلا دمای بدن جزو اطلاعات شخصی محسوب نمی‌شود.

مطالب مرتبط

ایلان ماسک: من و خانواده‌ام نیازی به واکسن کرونا نداریم

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا در مصاحبه جدیدی اعلام کرد که او و خانواده‌اش برنامه‌ای برای دریافت واکسن کرونا ندارند. ماسک بارها کووید ۱۹ را کم اهمیت جلوه داده و نظرات جنجالی درباره این بیماری گفته است.«ایلان ماسک» در قسمتی از برنامه «Sway»، پادکست جدید بخش نظرات نیویورک تایمز که توسط «کارا سوییشر» میزبانی می‌شود درباره... ادامه مطلب

نتیجه یک تحقیق: حیوانات خانگی در دوران قرنطینه سلامت ذهنی را بهبود می‌بخشند

همه گیری بیماری «کووید 19» در دنیا باعث شده، تحقیقات مختلف از جنبه‌های متفاوتی روی این بیماری انجام شود. آخرین بررسی‌های انجام شده توسط محققان دانشگاه «یورک» نشان می‌دهد، داشتن حیوان خانگی در شرایط پاندمی کرونا، به سلامت روان کمک شایانی می‌کند و باعث می‌شود فرد کمتر احساس تنهایی کند.در تحقیق انجام شده، 6000 شهروند... ادامه مطلب

گوگل ۲۲ ساله شد؛ تغییر لوگوی صفحه اصلی با توجه به کرونا

گوگل تولد ۲۲ سالگی‌اش را با تغییر لوگو یا همان Doodle صفحه اصلی جشن گرفت. این تصویر با در نظر گرفتن کرونا ساخته شده و تفاوت‌های بسیاری با تصاویر سال‌های قبل دارد.دیروز (۶ شهریور، ۲۷ سپتامبر) تولد ۲۲ سالگی گوگل بود و لوگوی اصلی این شرکت موقتاً با تصویری که تفاوت زیادی با تصاویر سال‌های... ادامه مطلب

تعداد قربانیان جهانی کرونا از مرز ۱ میلیون نفر عبور کرد

کرونا از چندین ماه پیش تبدیل به بزرگترین بحران بشر شده و روزبه‌روز بر شمار مبتلایان و قربانیان آن افزوده می‌شود. اکنون این ویروس جان بیش از ۱ میلیون نفر را گرفته است.با شیوع ویروس کرونا زندگی مردم در سراسر جهان مختل و اقتصاد جهانی نیز با شوک بزرگی مواجه شد. این بیماری صنعت گردشگری،... ادامه مطلب

مدیرعامل گوگل از مدل‌های کاری هیبریدی در دوران پساکرونا می‌گوید

دفاتر مشهور گوگل پس از پایان دوران شیوع کرونا و بازگشت کارکنان به سر کار، متفاوت از گذشته خواهد بود و تغییراتی در فضاهای فیزیکی ایجاد می‌شود.مدیرعامل گوگل، ساندار پیچای اعلام کرده که این تغییرات در فضاهای فیزیکی برای حمایت بهتر از کارکنان در آینده اعمال خواهند شد، آینده‌ای که شامل مدل‌های کاری هیبریدی می‌شود. پیچای... ادامه مطلب

ویروس کرونا احتمالا سیگنال‌های درد را مسدود می‌کند

تعداد قربانیان ویروس کرونا در حال نزدیک شدن به ۱ میلیون نفر است، با این حال هنوز اطلاعات کاملی از آن نداریم. در پژوهشی که اخیرا یافته‌های آن منتشر شده، به مسدودسازی سیگنال‌های درد توسط این بیماری کشنده اشاره شده است.زمانی که به یک بیماری مبتلا می‌شویم، دردهای مختلفی را تجربه می‌کنیم، اما اگر بیماری... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟