راهکار اسپیس‌اکس برای کاهش آلودگی نوری پروژه استارلینک: تجهیز ماهواره‌ها به سایبان

اسپیس اکس اعلام کرد که روی هر کدام از ماهواره‌های پروژه اینترنت ماهواره‌ای «استارلینک» سایبان نصب خواهد شد و مانورهای آن‌ها نیز به شکل کنترل شده صورت خواهد گرفت تا در رصد ستاره شناسان اختلال ایجاد نشود.

ماهواره‌های استارلینک هنگام اوج گرفتن و پیش از رسیدن به مدار عملیاتی، پنل‌های خورشیدی خود را در وضعیتی که توسط اسپیس اکس «کتاب باز» (Open Book) نامیده شده، به سمت زمین باز می‌کنند تا نیروی پیشران لازم ایجاد شده و از اصطکاک جوی زمین کاسته شود.

اسپیس ایکس ماهواره های استارلینک را به سایبان مجهز می کند

بلیط هواپیما

مقایسه وضعیت «کتاب باز» (راست)، با وضعیت «باله کوسه»

این کار سبب بازتاب نور و اختلال در رصد ستاره شناسان می‌شود. اسپیس اکس ابتدا برای حل این مشکل، یکی از ماهواره ها را با پوشش سیاه رنگ به فضا ارسال کرد که به گفته این شرکت روشنایی آن را ۵۵ درصد کاهش داد. اما این روش احتمال داغ شدن ماهواره و خراب شدن آن را بالا می برد.

حال اسپیس اکس می‌خواهد حین اوج گیری ماهواره‌ها به مدار عملیاتی، آن‌ها را به نحوی بچرخاند تا لبه پنل‌ به سمت خورشید نشانه برود. با این کار دیگر پنل‌ خورشیدی مثل آینه نور را به سمت زمین منعکس نمی‌کند. البته این تکنیک نیز معایبی خواهد داشت.

پنل‌های خورشیدی منبع اصلی تولید انرژی هستند و قرارگیری لبه آن‌ها به طرف خورشید میزان نور دریافتی و در نتیجه تولید انرژی را کاهش خواهد داد. همچنین چرخاندن ماهواره برای حفظ این وضعیت باعث می‌شود تا آنتن ماهواره به طرف زمین قرار نگیرد و همین مساله در برقراری ارتباط با آن اختلال ایجاد خواهد کرد.

با قرارگیری لبه پنل به سمت خورشید نور کمتری جذب می شود

علاوه بر این در برخی مواقع لنز دو دوربینی که کناره ماهواره نصب شده‌اند به طور مستقیم به سمت زمین و خورشید نشانه می‌روند و در چنین وضعیتی محاسبه ارتفاع مداری ماهواره مشکل خواهد شد.

زمانی که ماهواره‌های استارلینک به مدار عملیاتی می‌رسند، پنل‌های خورشیدی خود را در وضعیتی به نام «باله کوسه» (Shark Fin) قرار می‌دهند. در چنین وضعیتی آنتن‌های سفید رنگ، که ماهواره از آن‌ها برای برقراری ارتباط با زمین استفاده می‌کند، به عامل اصلی بازتاب نور به سمت زمین تبدیل می‌شوند.

قرارگیری سایبان در مقابل آنتن ها، از بازتاب نور توسط آن ها جلوگیری می کند.

اسپیس اکس به جای سیاه کردن آنتن‌ها، قصد دارد ماهواره‌های خود را به سایبان مجهز کند که از برخورد نور با سطوح بازتاب دهنده و آنتن‌ها جلوگیری می‌کند. حین پرتاب، سایبان خورشیدی جمع شده و پس از خارج شدن ماهواره از راکت فالکون ۹ برافراشته می‌شود.

اگر این تکنیک جواب بدهد، پتانسیل کاهش قابل توجه روشنایی ماهواره‌های استارلینک را خواهد داشت و مشکل داغ شدن ماهواره‌ها نیز از بین می‌رود.

قرار است نخستین ماهواره استارلینک با سایبان مخصوص از ماه آینده میلادی به فضا پرتاب شود. اسپیس اکس می‌گوید از این پس تمام ماهواره‌های استارلینک، که از ماه ژوئن به فضا پرتاب می‌شوند، به سایبان خورشیدی مجهز خواهند شد.

مطالب مرتبط

سردار جلالی: هدف از «شبکه ملی اطلاعات» جایگزینی اینترنت جهانی نیست

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور اعلام کرد که هدف از «شبکه ملی اطلاعات» جایگزینی اینترنت جهانی نیست. او همچنین گفت که ایران برای استقرار کامل شبکه ملی اطلاعات نیازمند یک فهم مشترک از موضوع و اهمیت آن است.سردار «غلامرضا جلالی» گفت که واژه «اینترنت ملی» چندان قابل پسند نیست و خودش شخصا نیز از این... ادامه مطلب

طرح سناتورهای آمریکایی برای خارج کردن کلید قطع اینترنت از دست ترامپ

سناتورهای جمهوری خواه و دموکرات «رند پال»، «رون وایدن» و «گری پیترز» طرحی دو حزبی با عنوان «قانون انفصال کلید قطع اینترنت ۲۰۲۰» را معرفی کردند که امکان کنترل اینترنت را از دستان ترامپ خارج می‌کند.به گفته سناتورهای مذکور این قانون برای حراست از متمم‌‌های اول و چهارم قانون اساسی مانع این می‌شود که ریس... ادامه مطلب

«اینترنت آرشیو» و کلادفلر مشاهده سایت‌ها در زمان قطعی سرور اصلی را ممکن می‌کنند

کلادفلر با همکاری سرویس «وی‌بک ماشین» سایت «اینترنت آرشیو» محتوای سایت‌هایی که از سرویس «همیشه آنلاین» کلادفلر استفاده می‌کنند را آرشیو خواهند کرد و کاربران در هنگام قطعی این سایت‌ها، قادر به مشاهده آن‌ها خواهند بود.این همکاری تعداد صفحات وب که توسط «اینترنت آرشیو» اسکن می‌شوند را افزایش داده و «وی‌بک ماشین» را تبدیل به... ادامه مطلب

جدیدترین گزارش Speedtest: سرعت اینترنت در ایران بهبود داشته است

اسپیدتست جدیدترین گزارش خود برای سرعت اینترنت موبایل و ثابت در کشورهای مختلف برای ماه آگوست را منتشر کرده که از افزایش سرعت اینترنت در ایران خبر می‌دهد.اسپیدتست به صورت ماهانه گزارشی برای سرعت اینترنت در جهان منتشر می‌کند که در آن سرعت اینترنت ثابت و موبایل کشورهای مختلف به چشم می‌خورد. در جدیدترین گزارش... ادامه مطلب

اسپیس‌اکس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را با کشتی‌های مهار بوستر آزمایش می‌کند

اسپیس‌اکس برای آزمایش اینترنت ماهواره‌ای «استارلینک» از کشتی‌های خودران کمک خواهد گرفت که از آنها برای مهار بوستر راکت‌های این شرکت استفاده می‌شود.اسپیس‌اکس روز سه‌شنبه از کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا (FCC) برای نصب ۱۰ ترمینال استارلینک روی کشتی‌ها درخواست مجوز کرد. ترمینال‌ها دستگاه‌های کوچکی هستند که به شبکه اینترنت ماهواره‌ای وصل می‌شوند.این شرکت می‌خواهد در... ادامه مطلب

شمار کاربران 5G در چین طی یازده ماه به ۱۱۰ میلیون نفر رسید

یازده ماه پس از راه‌اندازی طرح‌های 5G در چین بیش از  ۱۱۰  میلیون کاربر برای استفاده از آن ثبت نام کرده‌اند. رئیس «آکادمی فناوری اطلاعات و ارتباطات چین» (CAICT) که از زیر مجموعه‌های «وزارت صنعت و فناوری اطلاعات» محسوب می‌شود، ضمن اشاره به آمار بالای متقاضیان استفاده از اینترنت پرسرعت نسل پنجم تاکید کرد چنین رویکردی... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟