آموزش گام به گام ثبت نام آنلاین در سامانه سجام به زبان ساده

سجام، مخفف عبارت سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان است، که جهت تسریع عملیات احراز هویت مشتریان، مبارزه با پول‌شویی راه‌اندازی شده است.

سامانه سجام یکی از خدماتی است که سازمان بورس در اختیار ۹ میلیون دارنده کد بورس از طریق بیش از ۱۰۰ کارگزاری در ۳۱ استان کشور قرار داده و سهامداران ۱۸۰ روز فرصت دارند که اطلاعات خود را در این سامانه وارد کنند. در این مطلب قصد آموزش ثبت نام گام به گام آنلاین سامانه سجام را داریم.

ثبت نام آنلاین در سامانه سجام

ثبت نام در این سامانه جایگزین ارائه تمامی مدارک و اطلاعات ضروری خواهد بود که اشخاص موظفند هنگام دریافت خدمات نسبت به ارائه آنها اقدام کنند. ثبت نام در « سجام » یکبار برای همیشه و یکبار برای کلیه ارکان بازار از جمله تشکلهای خود انتظام، نهادهای مالی، خریداران واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری و ناشرانی خواهد بود که در بازار سرمایه اقدام به ارائه خدمات می‌کنند.

ثبت نام آنلاین در سامانه سجام

در ابتدا باید پس از وارد کردن شماره تلفن خود و دریافت کد تاییدیه، به مرحله بعد بروید. سجام فعلا به مالکیت سیم کارت حساس نیست و لزومی ندارند شماره‌ای وارد کنید که حتما به نام خودتان باشد، اما در هر صورت بهتر است همیشه از سیم کارتی استفاده کنید که مالکیت آن متعلق به خودتان است. همچنین به خاطر بسپارید که دریافت کد تاییدیه، گاه ممکن است کمی بیش از حد معمول طول بکشد. پس از این مرحله باید ۱۰ هزار تومان به عنوان کارمزد پرداخت کنید و این کار را پس از هدایت به درگاه بانکی انجام خواهید داد.

ثبت نام آنلاین در سامانه سجام

پس از پرداخت کارمزد به سامانه، وارد مرحله اصلی ثبت نام می‌شوید؛ مرحله‌ای که باید اطلاعات را دقیق و درست در آن وارد کنید چرا که از اینجا به بعد سیستم با سامانه ثبت احوال در ارتباط بوده و در صورت ارائه اطلاعات غلط، ثبت نام تکمیل نخواهد شد و به شما کدی ارائه نخواهد شد. توجه داشته باشید که از این مرحله به بعد حتی اگر ثبت نام خود را نیمه‌کاره رها کنید، در مراجعه بعدی می‌توانید از همان صفحه ادامه دهید.

اگر نماینده شخصی هستید که برای او در حال پر کردن فرم هستید، باید بخش اطلاعات نماینده را نیز پر نمایید. در واقع به زبانی ساده‌تر باید گفت اگر برای خودتان در حال ثبت نام هستید گزینه اصیل را انتخاب و روی ادامه کلیک کنید تا از این مرحله رد شوید اما اگر برای فرزند خود یا هر فرد دیگری که سرپرستی قانونی او را برعهده دارید، ثبت نام می‌کنید، کد ملی خودتان (نه آن فرد) را وارد کنید تا کد رهگیری ارسال شود.

ثبت نام آنلاین در سامانه سجام

اگر از قبل کد بورسی دارید باید کد بورسی خود را در بخش بعدی وارد نمایید و اگر ندارید این بخش را رد نمایید تا در پایان مرحله ثبت نام آنلاین به کد بورسی خود دست پیدا کنید. همچنین در این مرحله شما بایستی با توجه به اینکه شما می‌خواهید در کدام بازار به فعالیت بپردازید یکی از گزینه‌ها را انتخاب نمایید. بازار بورس و فرابورس که همان بازار اوراق بهادار است و بورس کالا و بورس انرژی نیز از سایر گزینه‌هاست. سرمایه‌گذاران حقیقی عموماً در بورس‌های اوراق بهادار و کالا فعال هستند اما اشخاص حقوقی متناسب با برنامه‌های خودشان ممکن است در بورس انرژی نیز وارد شوند.

در بخش بعدی نیز باید اطلاعات شغلی خودتان را وارد کنید و آگاه باشید که گزینه‌هایی نظیر دانشجو و خانه‌دار نیز در این بخش وجود دارد

در بخش اطلاعات مالی نیز باید باید به دو پرسش «میزان آشنایی شما با مفاهیم مالی و سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار چه میزان است؟» و همچنین «پیش‌بینی می‌کنید سطح معاملات شما در بازار سرمایه ایران طی یک سال چه مبلغی می‌باشد؟» پاسخ دهید. به جز این دو مورد می‌توانید به بقیه موارد پاسخ ندهید و به گام بعدی بروید.

ثبت نام آنلاین در سامانه سجام

در مرحله یازدهم که صفحه اطلاعات بانکی است می‌توانید چندین حساب بانکی ثبت کنید. باید بدانید که حتما برای یکی از حساب‌های خود گزینه پیش‌فرض را انتخاب کنید و همچنین حساب بانکی حتی برای فرد زیر ۱۸ سال نیز باید به نام خودش باشد.

در نهایت با تایید و مرور اطلاعاتی که درج کرده‌اید می‌توانید به ویرایش برخی از آنها اقدام کرده و یا در صورت صحت داشتن تمامی موارد و عدم وجود مشکل، گزینه نهایی را زده تا کد رهگیری برایتان صادر شود.

اگر شما سرمایه‌گذار جدیدی هستید که به تازگی می‌خواهید وارد بازار شوید باید کد ده‌رقمی را به کارگزار خود اعلام نمایید تا ثبت‌نام شما در کارگزاری نیز نهایی گردد، اما اگر پیش از تاریخ مزبور ثبت‌نام کرده‌اید و در حال معامله هستید؛ نیازی به انجام کار دیگری ندارید.

معمولا پس از یک ماه به شما پیامکی داده می‌شود که بایستی به یکی از شعب دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه نموده و در آنجا مراحل نهایی همچون پر کردن یکسری فرم‌های دیگر و گرفتن عکس و غیره را انجام دهید تا پس از آن ثبت نام در سامانه سجام نهایی گردد. لازم به ذکر است که در مراجعه به دفاتر پیشخوان بایستی مبلغ ۵ هزار تومان دیگر نیز پرداخت نمایید.

گفتنیست سجام توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه راه‌اندازی شده است. این سامانه بزرگترین سیستم جمع‌آوری اطلاعات کاربران بازار سرمایه است و تمام فعالان این حوزه ضرورت دارد اطلاعات خود را در این سامانه ارائه کرده تا ضمن احراز هویت بتوانند از خدمات مختلف بهره‌مند شوند.

malltina

مطالب مرتبط

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورها اختیارات بیشتری از دولت می‌گیرد

وزیر ارتباطات پس از یک غیبت طولانی در شبکه‌های اجتماعی امروز در گفتگویی با صداوسیما از آخرین وضعیت پیگیری افزایش قیمت بسته‌های اینترنت موبایل گفت.امروز ۱۳ مرداد ماه درست یک ماه از افزایش قیمت و حذف برخی از بسته‌های دو اپراتور همراه اول و ایرانسل (در اپلیکیشن‌ها و نه سایت این اپراتورها) می‌گذرد و با وجود... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟