استارتاپ‌ها چگونه در شرایط بحران کرونا سرمایه جذب می‌کنند؟

برغم تمام مصائبی که کرونا بر سر دنیای فناوری آوار کرده هنوز هم برخی استارتاپ‌ها و کارآفرینان سرگرم جذب سرمایه هستند. قانع کردن افراد و شرکت ها به سرمایه گذاری حتی در بهترین روزها هم کار ساده‌ای نبود و در شرایط کنونی تنها افرادی از پس برمی‌آیند که پاسخ آنها به چهار  سوال کلیدی مثبت باشد.

تردیدی نیست که شرایط استارتاپ‌ها طی ماه‌های گذشته به مراتب تیره‌تر از سال های اخیر بوده است. بسیاری از آنها مثل «علی بابا» و «پیاده» ناگزیر به تعدیل نیرو شدند اما در همین دوران استارتاپی نظیر «کمدا» با جذب سرمایه از سوی «دیجی کالا» مسیر خود به سوی موفقیت را هموار می‌سازد.

چنین استارتاپ‌هایی به خوبی تغییر شرایط را درک کرده و با در پیش گرفتن رویه‌های جدید سرمایه گذاران را به شانس بالای کمپانی برای جان به در بردن از بحران کنونی قانع می‌کنند. کمپانی DataTribe با بررسی مجموعه داده‌های اختصاصی خود و دیدگاه‌های سرمایه گذاران به بررسی ویژگی استارتاپ‌هایی پرداخته که قادر به جذب سرمایه در شرایط کنونی هستند.

به گفته DataTribe سخنان زیبا و فریبنده در مورد پتانسیل‌های شرکت دیگر سرمایه گذاران را قانع نخواهد کرد و به منظور جذب سرمایه باید به چهار سوال با دلیل و مدرک پاسخ مثبت داشته باشید.

  • آیا کمپانی قرارداد جدیدی بسته است؟
  • آیا مشتریان کنونی قراردادشان را تمدید کرده‌اند؟
  • آیا میزان سفارشات مشتریان رشد داشته است؟
  • آیا تمام این موارد در ۹۰ روز اخیر اتفاق افتاده‌اند؟

استارتاپ‌هایی که پاسخشان به هر چهار سوال مثبت باشد شانس جذب سرمایه خواهند داشت و بدین منظور باید محصول خود را در شرایط کنونی قابل عرضه نشان دهند. برای مثال اثبات اینکه افراد و شرکت‌ها در فضای دورکاری به محصولات شرکت نیاز دارند، می‌تواند نظر سرمایه گذار را به خود جلب کند.

جذب سرمایه

بسیاری از مدیران استارتاپی برای تثبیت موقعیت شرکت در شرایط کنونی به استفاده از منابع جدید روی آورده‌اند که شاید در روال عادی سراغ آنها نمی‌رفتند. برای مثال برخی در کنار گوشه چشم به کمک های دولتی، به دنبال جلب مشارکت دانشگاه‌ها، شتاب دهنده‌ها و مراکز رشد رفته‌اند.

این مراکز جدای از سرمایه در زمینه مسائل حقوقی، مالی، روابط عمومی و نیروی انسانی نیز به استارتاپ ها کمک کرده و به آنها اجازه می‌دهند روی تطبیق محصولات و راهکارهای فروش با شرایط کنونی تمرکز کنند.

استارتاپ باید توان خود در عبور از بحران کرونا را ثابت کند

مدیران موفق با اتخاذ رویکردهای انعطاف پذیر توانایی کمپانی در پیش گرفتن مسیرهای تازه و مدیریت بهره‌روی را به نمایش گذاشته و در دوران بحران هم فروشی مستمر را تجربه خواهند کرد. این تغییر باید به گونه ای باشد که محصول در دوران کنونی ارزشی تازه را برای مشتریان خلق کند، برای مثال دورکاری را برای آنها ساده تر کرده یا هزینه ها را کاهش دهد.

هرچند هنوز هم معیارهایی نظیر درآمد مکرر، ارزش قراردادها و ارجاع مشتری در بازه سالیانه اهمیت دارد اما برای سرمایه گذارهای ریسک پذیر آنچه در این دوران اهمیت دارد توانایی استارتاپ در دستیابی به بهترین بازدهی طی شرایط بحرانی است.

مطالب مرتبط

تاریخ درباره نتیجه اخراج کارکنان در زمان بحران چه می‌گوید؟

دنیای فناوری این روزها شاهد تعدیل هزاران نیرو در شرکت‌های بزرگ و کوچک داخلی و خارجی است. شرکت‌ها در بیانیه از تاثیرات منفی بحران کرونا بر کسب و کار و تعدیل از سر ناچاری سخن به میان می آورند اما با نگاهی به سابقه IBM طی بحران «رکورد بزرگ» می بینم که اخراج نیروها همیشه... ادامه مطلب

نتایج یک نظرسنجی: دورکاری بازدهی اغلب کارکنان را افزایش داده است

شیوع ویروس کرونا باعث شده بسیاری از شرکت‌ها تصمیم به ادامه همکاری با نیروهای خود به صورت دورکار بگیرند و حتی شبکه اجتماعی توییتر امکان دورکاری کارمندان خود تا پایان سال جاری میلادی را فراهم کرده. نظرسنجی جدیدی نشان می‌دهد که دورکاری باعث افزایش عملکرد و ارتباط موثرتر نیروها شده است.بر اساس تحقیقی در گذشته،... ادامه مطلب

ویروس کرونا چگونه آینده شغل‌ها را دستخوش تغییر می‌کند؟

ویروس کرونا تا چندین ماه آینده مهمان ما خواهد بود، اما شاید تاثیرات آن تنها محدود به چند ماه دیگر نباشد و تغییرات دائمی در اطراف ما ایجاد کند. بسیاری از افراد در سراسر جهان دورکار شده‌اند یا شرکت‌ها به سلامت کارمندان خود بیش از گذشته اهمیت می‌دهند، بنابراین با وجود مشکلاتی که امروزه بخاطر... ادامه مطلب

شیوع کرونا به جایگزینی ربات با انسان سرعت داده است

ویروس کرونا باعث شده بسیاری از مردم نتوانند سر کار حاضر شوند و این موضوع ضربه بزرگی به اقتصاد جهانی و همچنین تولیدات در کشورهای مختلف زده. در این میان بسیاری از سرمایه‌گذاران، ربات‌ها و اتوماسیون را راه‌حل مناسبی می‌دانند و شرکت‌های فعال در این زمینه با جذب سرمایه، فعالیت‌های خود را افزایش می‌دهند. قرنطینه... ادامه مطلب

از تقویت زیرساخت دیجیتال تا پزشکی از راه دور؛ ۹ پیش بینی از دنیای پسا کرونا

تسخیر تمام دنیا توسط ویروس مرگبار تا همین چند ماه پیش سناریوی خوبی برای فیلم‌های هالیوودی بود اما این روزها چالشی است که فارغ از ابر قدرت یا جهان سومی بودن، گریبان گیر همه کشورها شده است. برای برون رفت از این شرایط یا دستکم کنار آمدن با آن چاره‌ای جز تغییر روال زندگی و... ادامه مطلب

دوربین حرارتی و بازگشایی مشاغل؛ ابزاری که حریم شخصی را زیر سوال می‌برد

ویروس کرونا برخی از صنایع را فلج کرده و مانع از حضور بسیاری از مردم در محل کار شده، اما شرکت‌ها قصد دارند با استفاده از دوربین‌ حرارتی روند بازگشت کارکنان به دفاتر را سریع‌تر کنند، ابزاری که نگرانی‌های زیادی در میان فعالان مدنی در پی داشته است.اکثر کارکنان ماسک به صورت می‌زنند و همچنین... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟