گزارش رگولاتوری: ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران به ۱۴۲ درصد رسید

بر اساس آخرین آمار رگولاتوری، تا پایان سال ۹۸ بیش از ۱۱۸ میلیون سیم‌کارت در کشور فعال بوده و ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور به ۱۴۲ درصد رسیده است. همچنین میزان مکالمه مردم با موبایل تا پایان سه ماهه‌ چهارم سال ۱۳۹۸ به بیش از هشت میلیارد و ۲۳۸ میلیون دقیقه می‌رسد.

اپراتورهای موبایل

همراه اول بیشترین خطوط فعال در کشور را دارد که تعداد آن به ۶۲ میلیون و ۷۲۳ هزار و ۲۷۷ عدد می‌رسد و پس از آن ایرانسل با داشتن ۵۱ میلیون و ۲۸۴ هزار و ۵۱۵ خط فعال در رتبه دوم قرار دارد. در نهایت رایتل نیز با داشتن ۴ میلیون و ۲ هزار و ۷۶۰ خط فعال رتبه سوم را در میان اپراتورها از حیث داشتن مشترک دارد.

همراه اول حدود ۱۹ میلیون و ۴۰ هزار خط فعال دائمی دارد و ۴۳ میلیون و ۶۸۲ هزار و ۶۱۵ خط اعتباری در این اپراتور مشغول به کار است. تفاوت میان درصد خطوط ثابت و اعتباری در ایرانسل اما بیشتر است و حدود ۴۸ میلیون و ۴۵۵ هزار و ۶۴۳ سیم کارت در این اپراتور جزو خطوط اعتباری هستند و ۲ میلیون و ۸۲۸ هزار و ۸۷۲ مورد خط دائمی هستند. رایتل نیز خطوط فعال اعتباری بیشتری دارد و ۳ میلیون و ۹۰۲ هزار و ۵۸۸ خط اعتباری در این شبکه فعال هستند و تنها ۱۰۰ هزار و ۱۷۲ خط دائمی در این شبکه وجود دارد.

مقایسه گزارش دوره پیش رگولاتوری و این دوره

به نظر می‌رسد توسعه شبکه اینترنت همراه و وجود اپلیکیشن‌هایی که راه‌های ارتباطی میان کاربران را تسهیل می‌بخشد چندان در کاهش مدت زمان مکالمات تاثیری نداشته و مردم ایران بیش از ۸ میلیارد دقیقه با یکدیگر صحبت کرده‌اند.

اپراتور همراه اول در مجموع چهار میلیارد و ۳۲۲ میلیون و ۶۲۹ دقیقه مکالمه‌ خروجی به سایر اپراتورهای همراه و بیش از سه میلیارد و ۵۸۱ میلیون و ۲۵۶ هزار دقیقه مکالمه‌ ورودی از سایر اپراتورهای همراه داشته است. همچنین ترافیک درون‌شبکه این اپراتور، بیش از ۲۸ میلیارد و ۶۸۹ میلیون و ۸۶ هزار دقیقه بوده است. میزان مکالمات ورودی و خروجی اپراتور همراه اول به تفکیک در جدول زیر آمده است.

ایرانسل نیز در مجموع سه میلیارد و ۵۴۵ میلیون و ۷۵ دقیقه مکالمه‌ خروجی به سایر اپراتورهای همراه و بیش از چهار میلیارد و ۲۳۷ میلیون و ۸۸۲ هزار دقیقه مکالمه‌ ورودی از سایر اپراتورهای همراه داشته است. همچنین ترافیک درون‌شبکه این اپراتور، بیش از ۱۱ میلیارد و ۹۹۱ میلیون و ۵۶۱ هزار دقیقه بوده است. میزان مکالمات ورودی و خروجی اپراتور ایرانسل به تفکیک در جدول زیر آمده است.

رایتل هم در مجموع بیش از ۳۲۱ میلیون و ۳۸۷ هزار دقیقه مکالمه‌ خروجی به سایر اپراتورهای همراه و بیش از ۴۱۹ میلیون و ۲۰۲ هزار دقیقه مکالمه‌ ورودی از سایر اپراتورهای همراه داشته است. همچنین ترافیک درون‌شبکه این اپراتور، بیش از ۲۱۷ میلیون و ۱۷۲ هزار دقیقه بوده است. میزان مکالمات ورودی و خروجی اپراتور رایتل به تفکیک در جدول زیر آمده است.

خدمات پهن باند

در بخش خدمات پهن باند نیز اعلام شده به طور کلی تعداد ۹ میلیون و ۹۴ هزار و ۵۴۸ خطوط پرسرعت اینترنت ثابت در کشور وجود دارد. و از این مقدار  ۱ میلیون و ۱۸۳ هزار و ۶۴۲ مشترک TD-LTE در ایران وجود دارد.

مشترکین ارتباطات سیار نیز به ۶۸ میلیون و ۹۹۲ هزار و ۱۵ مورد می‌رسد. بیشترین مصرف‌کنندگان اینترنت پهن باند ثابت در کشور متعلق به استان تهران با ۱۴ میلیون و سی و نه هزار و ۵۱۰ مورد است و بیشترین مشترکین اینترنت خط ثابت نیز متعلق به پایتخت بوده که تعداد دو میلیون و ۴۵۸ هزار و ۷۲۳ مورد است. همچنین گفتنیست بیش از ۹۱۴ هزار مشترک سرعت ۲۰۴۸۰ تا ۳۰۰۰۰ kbps دارند که بیشترین جامعه آماری مشترکین ارتباطات پهن باند ثابت در کشور را تشکیل می‌دهند.

تلفن ثابت

حوزه تلفن ثابت ضریب نفوذ ۳۴.۸۹ درصدی در کشور دارد و تعداد ۲۸ میلیون و ۹۸۰ هزار و ۹۳۷ خط تلفن ثابت نیز در کشور دایر است که از این مقدار حدود چهار میلیون و صد هزار خط مربوط به خانه‌های روستایی است. همچنین اعلام شده که ۹۲ هزار و ۱۱۴ تلفن همگانی در سراسر کشور فعال است. بیشترین ضریب نفوذ تلفن ثابت در کشور نیز متعلق به پایتخت بوده که عدد ۵۲.۱۴ درصد است و کمترین آن نیز به استان کهگیلویه و بویراحمد تعلق می‌گیرد که ضریبی ۱۱ درصدی در اختیار دارد.

مطالب مرتبط

گزارش مسیریاب بلد از سال ۹۸: میانگین سرعت رانندگان ایرانی چقدر است؟

نقشه و مسیریاب بلد گزارشی را در اختیار رسانه‌ها قرار داده که مربوط به آمارهای سال ۹۸ است و اطلاعات جالبی را نیز ارائه می‌کند. این مسیریاب ایرانی به میانگین سرعت خودروها در شهرهای مختلف ایران و مقدار سنگینی ترافیک در نقاط مختلف ایران پرداخته است.مسیریاب بلد در گزارش خود، این اپلیکیشن را پرنصب‌ترین نقشه... ادامه مطلب

۳۱۴ میلیون دانلود و آپدیت: گزارش کافه بازار از تاثیر کرونا بر رفتار کاربران

کافه بازار جزء اولین استارتاپ‌های بزرگ اکوسیستم است که سال‌هاست گزارش‌های فصلی دقیقی را منتشر می‌کند. واکاوی این گزارش‌ها  با توجه به جمعیت بیشتر از ۴۰ میلیونی کاربران بازار، می‌تواند اطلاعات جامع و مفیدی را به توسعه‌دهندگان یا تصمیم‌گیران ارائه کند. با این حال اکنون کافه بازار یک گزارش متفاوت را منتشر کرده است که... ادامه مطلب

فیلیمو گزارش می‌دهد: افزایش ۶۵ درصدی تماشای آنلاین فیلم و سریال در VODها

فیلیمو به عنوان یکی از بازیگران اصلی VOD‌ ایران، در گزارشی درباره تغییر رفتار کاربران خود خبر داده که یک افزایش ۶۵ درصدی تماشای آنلاین فیلم و سریال رخ داده است.شیوع ویروس کرونا در کشور بیشتر از یک ماه است که طول کشیده و در این مدت برخی از مردم در قرنطینه خانگی به سر... ادامه مطلب

گزارش سال ۹۸ ایران رنتر: ۵۰۰ فروشگاه فعال با میانگین فروش ماهانه ۶۴ میلیون تومان

«ایران‌ رنتر»، پلتفرم فروش اقساطی، برای اولین بار گزارش سالانه خود را منتشر کرد. این گزارش حاکی از عملکرد فروشگاه‌های آنلاینی است که با این پلتفرم همکاری می‌کنند. ایران رنتر می‌گوید تعداد این فروشگاه‌ها به ۵۰۰ عدد رسیده و میانگین فروش ماهانه آن‌ها ۶۴ میلیون تومان است. در این بین فروشگاه دیجی‌کالا، محبوب‌ترین فروشگاه است... ادامه مطلب

گزارش سال ۹۸ آپارات منتشر شد؛ ۳۶ میلیون کاربر و هشتادمین سایت پربازدید جهان

آپارات با کارنامه‌ای که بیش از ده سال عمر دارد از معدود سایت‌های حوزه اشتراک ویدیو به شمار می‌رود که از دهه هشتاد شمسی باقی مانده است. گزارش سال ۹۸ این وبسایت آمار و ارقام جالبی پیرامون سایت‌های اشتراک ویدیو و رفتار کاربران ایرانی می‌دهد که با نگاهی به آنها می‌توان به نکاتی همچون فعالیت... ادامه مطلب

موج تعدیل پلتفرم‌های حوزه گردشگری به اسنپ تریپ رسید

بعد از تعدیل نیرو در مجموعه‌های فروش بلیت آنلاین سفر نظیر علی بابا و الی‌گشت، حالا نوبت به اسنپ تریپ رسیده که تعدیل نیرو انجام دهد و بر اساس بیانیه خبری که این مجموعه منتشر کرده، با ۳۴ نفر از همکاران خود خداحافظی کرده است.چندی پیش بود که شایعه‌ای مبنی بر تعدیل نیروی گسترده در... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟