ویتامین D خطر مرگ بر اثر کرونا را ۵۰ درصد کاهش می‌دهد

پس از بررسی اطلاعات جهانی از شیوع کووید-۱۹، محققان به ارتباط قدرتمندی میان کمبود شدید ویتامین دی و میزان مرگ و میر ناشی از کرونا دست پیدا کردند.

این تحقیق که توسط دانشگاه نورث وسترن سرپرستی شده، اطلاعات از بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها از کشورهای ایران، چین، فرانسه، آلمان، ایتالیا، کره جنوبی، اسپانیا، سوئیس، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده. بر اساس این تحقیق، بیماران در کشورهایی که بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از کرونا را تجربه کرده‌اند مانند ایتالیا، اسپانیا و بریتانیا، در مقایسه با کشورهای دیگر در بدن خود سطح پایین‌تری ویتامین دی داشته‌اند.

با وجود این یافته، محققان به این موضوع اشاره کرده‌اند که افراد مخصوصا آن‌هایی که با مشکل کمبود ویتامین دی دست و پنجه نرم نمی‌کنند، نباید آن را احتکار کنند. سرپرست این تحقیق «وادیم بکمن» اعلام کرده:

«در حالی که فکر می‌کنم اطلاع مردم از نقش کمبود ویتامین دی در میزان تلفات ویروس کرونا اهمیت دارد، مصرف این ویتامین توسط تمام افراد را توصیه نمی‌کنیم. برای رسیدن به این نتیجه، به تحقیقات بیشتری نیاز است و امیدوارم که کار ما بتواند علاقه‌ بیشتری در این زمینه ایجاد کند. این اطلاعات همچنین ممکن است مکانیزم مرگ و میر را مشخص کند و در صورتی که ثابت شود، می‌تواند منجر به اهداف درمانی جدید شود.»

ویتامین دی

بکمن و تیم وی پس از تفاوت گسترده میان مرگ و میر ناشی از کرونا در کشورهای مختلف و عدم وجود توضیح مشخصی برای آن، شروع به چنین تحقیقی کردند. افرادی که در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند، سن و جنسیت متفاوتی دارند و همچنین سیستم‌های درمانی نیز متفاوت است، اما این موارد باعث نشد بکمن دست از این تحقیق بکشد.

پس از بررسی آمارها از سراسر جهان، محققان به ارتباط قوی میان سطح ویتامین دی و طوفان سیتوکین، واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن دست پیدا کردند. به بیان ساده‌تر، میان کمبود ویتامین دی و میزان مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ ارتباط وجود دارد. بکمن باور دارد که ویتامین دی مانع از واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن می‌شود، بنابراین سطح مناسب این ویتامین از علائم شدید و در نهایت مرگ جلوگیری می‌کند. بکمن اعلام کرده:

«تحلیل ما نشان می‌دهد که ویتامین دی احتمالا میزان مرگ و میر را به نصف کاهش می‌دهد. این موضوع مانع از ابتلا به ویروس کرونا نمی‌شود، اما ممکن است عوارض آن را کاهش دهد و از مرگ افراد مبتلا به این بیماری، جلوگیری کند.»

با وجود این نتیجه‌گیری، بکمن هشدار داده که مردم نباید شروع به استفاده بیش از حد از این ویتامین کنند، چرا که با عوارض جانبی مواجه می‌شوند. در نهایت بکمن اعلام کرده که برای رسیدن به نتیجه نهایی، باید تحقیقات بیشتری صورت بگیرد، البته کمبود ویتامین دی برای افراد ضررهای زیادی دارد.

Mobit

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟