پلیس فتا درباره جرایم بخش نظرات لایوهای اینستاگرامی هشدار داد

پلیس فتا درباره جرایم بخش نظرات لایوهای اینستاگرامی هشدار داد

رئیس مرکز تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا با اشاره به این موضوع که برگزار کنندگان لایوهای پرتعداد اینستاگرام افراد معتبر و شناخته شده هستند اعلام می‌کند که هویت دنبال‌کنندگان آنها قابل رصد نیست و بسیاری از جرایم فضای مجازی، در بخش کامنت همین لایو‌ها رخ می دهد.

با اینکه پدیده لایوهای اینستاگرامی مدتهاست که جزو ویژگی‌های این شبکه اجتماعی محبوب و از فیلتر در امان مانده در ایران محسوب می‌شود ولی با شیوع ویروس کرونا و گسترش قرنطینه خانگی بسیاری از شهروندان، لایوهای اینستاگرامی در تمامی جهان معنای تازه‌ای یافته و بیش از پیش از آنها استقبال می‌شود. امروزه در ساعات مختلف شبانه‌روز که به این شبکه اجتماعی سر بزنید، یک سلبریتی ایرانی و یا خارجی مشغول برگزاری یک لایو اینستاگرامی است که در آنها از چند صد نفر تا چند هزار نفر حضور دارند.

 لایوهای اینستاگرامی

سرهنگ «علی محمد رجبی» در گفتگویی که با صدا و سیما داشته ضمن اشاره به زیاد شدن لایوهای شبکه اجتماعی اینستاگرام اعلام کرده لایوهای اینستاگرامی پرمخاطب معمولا توسط افراد شناخته شده که هویت‌شان مشخص است برگزار می‌شود اما دنبال کنندگان این لایوها که افراد زیادی هستند می‌توانند هویت مجهولی داشته باشد. محمد رجبی باور دارد که در بخش کامنت لایو‌های اینستاگرامی جرائم متعددی رخ می‌دهد:

«بسیاری از جرائم ذیل کامنت لایوهای افراد معتبر و شناخته شده رخ می دهد. برای مثال فروش مواد مخدر، سلاح و مفاسد اخلاقی در صفحات پر مخاطب رخ می دهد. متاسفانه تعداد زیادی پرونده در پلیس فتا دال بر این موضوع وجود دارد که مصادیق متعدد مجرمانه در کامنت صفحات افراد شناخته شده شکل گرفته است.»

او با اشاره به این موضوع که افرادی با هویت مجهول پس از کامنت گذاری، افراد را گمراه کرده و فعالیت‌های جرم ستیزانه خود را ادامه می‌دهند می‌گوید که امکان نظارت در اینستاگرام برای پلیس فتا به آن شکل وجود ندارد: «چون این پلتفرم و بستر به قوانین و حاکمیت کشورمان احترام نمی گذارد. در کشورهای خارجی افراد مشهور که اقدام به تهیه لایو می کنند، خط قرمز حاکمیتی کشورشان را رعایت می کنند و در صورت عدم توجه و عبور از این خطوط بلافاصله مورد سوال و برخورد قرار می گیرند.»

علی محمد رجبی با تاکید بر اینکه بسیاری لایوهای اینستاگرامی هویت و امکان نظارت ندارند تاکید کرده این پلتفرم یک پروژه برای اهداف کلان و بلندمدت است که باید برای حکمرانی در آن بهتر عمل کرد:

«دلیل این تاکید این است که دنیا در حال ورود به عرصه حکمرانی فضای مجازی است و راه گریزی برای کنترل این فضا نداریم. بنابراین باید در حوزه حکمرانی فضای مجازی که به شدت در آن دچار ضعف هستیم بهتر عمل کنیم.»

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato