پیشنهادهای سازمان حمایت برای شرایط ثبت نام خودرو در سال ۹۹

علی‌رغم گذشت ۵۰ روز از سال جدید و برگزاری جلسات متعدد، هنوز مسئولین نتوانسته‌اند در خصوص قیمت خودروهای تولید داخل برای سال ۱۳۹۹ به توافقی دست پیدا کنند.

«عباس تابش»، رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، در خصوص قیمت خودرو و ماحصل جلسه فی مابین سازمان حمایت و وزیر صنعت توضیح داد: «سازمان حمایت دستورالعملی تهیه کرده که اجرای بخش هایی از آن نیازمند مصوبه ستاد تنظیم بازار است بنابراین در هفته جاری دستورالعمل سازمان حمایت برای کنترل قیمت خودرو در جلسه تنظیم بازار بررسی خواهد شد. همچنین اجرای دستورالعمل نیازمند همکاری تمام دستگاه های ذیربط و مرتبط است.»

قیمت خودرو

روش های تازه برای حذف دلالان و شرایط جدید درج آگهی فروش در رسانه ها و فضای مجازی

تابش در مورد شبکه‌های مجازی و رسانه های دیداری و شنیداری آگهی دهنده عرضه و فروش خودرو اظهار داشت: «این شبکه‌ها حتما باید چند موضوع را ملاک کار قرار دهند اول اینکه منتشر کننده آگهی فروش خودرو اطمینان داشته باشد که خودرو موجود است و دوم اینکه قیمت های ارائه شده حتما باید متعارف باشد. همچنین طی نامه‌ای امروز به دادستان و شورای عالی فضای مجازی شرایط انتشار آگهی فروش خودرو از رسانه ها اعلام شده است.»

نکته جالب در این رابطه این است منتشر کنندگان آگهی باید از درج عناوین معاوضه و قیمت توافقی در شبکه‌های مجازی و رسانه ها خودداری کنند.

در موضوع نقل و انتقال خودرو: «مبایعه نامه ای که توسط مراجع رسمی ارائه می شود به منزله فاکتور فروش خودرو است و آن نیز سند گران فروشی خودرو در بازار خواهد بود، لذا قیمت های مصوب فعلی تا زمانی که شورای رقابت قیمت های مصوب جدید را اعلام نکرده است ملاک عمل خواهد بود.»

حذف تقاضای اضافی خودرو از بازار

تابش با بیان اینکه خودروسازان باید حذف تقاضای اضافه و غیر واقعی را از بین ببرند و مانع معامله خودرو به عنوان یک کالای سرمایه ای شوند گفت: «در این راستا برای عرضه خودرو محدودیت‌هایی تعیین شده است.»

شرایط جدید ثبت نام خرید خودرو

متقاضیان ثبت نام خودرو حتماً باید 18 سال سن داشته باشند و دارای گواهینامه باشند ضمن این که ثبت نام کنندگان برای خرید خودرو نباید قبلا از خودروهای ثبت نامی استفاده کرده باشند.

متقاضیان خرید و ثبت نام خودرو نباید دارای پلاک جاری باشند

شرط و شروط دیگری نیز برای ثبت نام خودرو تعیین شده است که در نوع خود برای اولین بار مطرح می شود، برای مثال به گفته تابش: «متقاضیان خرید و ثبت نام خودرو نباید دارای پلاک جاری باشند و این موضوع از نیروهای انتظامی استعلام می‌شود.همچنین سند خودرو به مدت یک سال در رهن باقی خواهد ماند، این امر مخصوصا در فروش‌های فوق‌العاده رعایت می‌شود. همچنین 60 درصد تولید باید به تعهدات قبلی و 40 درصد به فروش‌های فوق‌العاده تعلق گیرد.»

شرط دیگر این است که اگر خودرویی سه ماه به خدمات پس از فروش و نمایندگی‌های مجاز برای سرویس‌های اولیه مراجعه نکند، حتماً گارانتی خودرو حذف می‌شود به این معنا که دارنده آن خودرو مصرف‌کننده نیست و احتکار و اختفا انجام داده است.

در کنار این موارد، به گفته تابش، با وزارت اقتصاد تعاملاتی انجام شده است تا از درآمدهای بالا و اتفاقی مالیات اخذ شود تا بدین ترتیب فضا برای سودجویان و سرمایه‌گذاران در امر خرید و فروش خودرو محدود شود.

در راستای مبارزه با احتکار و اختفا، حتی یک خودرو هم برای ما ملاک خواهد بود، لذا اگر خودرویی بیشتر از سه ماه در پارکینگ‌های عمومی و پارکینگ‌های‌ شرکت‌های حقیقی و حقوقی بلااستفاده مانده باشد با آن برخورد خواهد شد.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان با تأکید بر این که تمام عرضه کنندگان خودرو مکلف به درج خودرو هستند، گفت: «درج قیمت خودرو در نمایشگا‌ه‌های عرضه کننده خودرو و همچنین شبکه‌های مجازی عرضه خودرو باید انجام شود و از امروز این مسائل مبنا است و حتماً مصرف کنندگان باید دقت کنند تا خرید گران قیمت انجام ندهند و اگر کسی در این باره شکایتی دارد به 124 و سازمان‌های صنعت و معدن شکایت خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ارائه دهد تا پرونده‌های آنها در تعزیرات و سازمان‌های قضایی مورد بررسی قرار گیرد.»

در نهایت قیمت‌های مصوب باید در تمام سایت‌ها، نمایشگاه‌های خودرو، اتحادیه‌های اتاق‌های اصناف و هر جایی که مرتبط با عرضه و خرید و فروش خودرو است درج شود.

فروش فوری از طریق قرعه کشی

عباس تابش اظهار داشت: «پیشنهاد شورای رقابت و سازمان بازرسی کل کشور برای فروش فوق‌العاده، بهره‌گیری از روش قرعه کشی است بدین ترتیب که در ثبت نام‌ها شرایطی فراهم شود تا تمامی متقاضیان درخواست خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ثبت کنند و بعد از تکمیل ثبت نام قرعه کشی شود و در نهایت خودرو به کسانی تعلق گیرد که در قرعه کشی برنده شده‌اند و وجه دریافتی اولیه به سایر ثبت‌نام کنندگان باز گردانده شود.»

فرمول جدید تعیین قیمت خودرو

تابش با بیان اینکه مقرر بود تا دو خودروساز ۹۰۰ هزار خودرو تولید کنند، گفت: «به پیشنهاد خودروسازان این میزان به یک میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو افزایش یافته است. نکته مهم اینکه: قیمت خودرو مصوب شورای رقابت بعلاوه درصد متعارف سود خرده فروشی قیمت متعارف است و فقط خورو صفر شامل سود خرده فروشی میشود و خودرو در فروش های دوم به بعد شامل این سود نخواهد بود.»

چالش های تازه برای مصرف کنندگان واقعی

طبیعتا فروش به روش قرعه کشی برای خودرو، شاید برای نخستین بار است که در جهان مطرح می شود، اما فارغ از این مساله، برخی از مصرف کنندگانی که چند سال قبل نسبت به ثبت نام خودرو اقدام کرده اند و حالا با خودرو کارکرده خود در تردند نیز، با این شرایط قادر به ثبت نام خودرو تازه نخواهند بود.

در واقع این قبیل افراد باید ابتدا خودرو فعلی خود را به فروش برسانند (تا پلاک ثبت نامی ایشان آزاد شود) و سپس نسبت به خرید خودرو جدید اقدام نمایند. هرچند این کار نیز ممکن است به وقوع نوع تازه ای از واسطه گری برای افرادی دارای گواهینامه و فاقد خودرو منجر شود.

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

آخرین شرایط فروش مدیران خودرو: افزایش شدید قیمت محصولات چری و MVM

چری شرکت خودروسازی چینی است، که به عنوان یکی از کارخانه‌های اصلی تولید خودرو و موتور خودرو، در جمهوری خلق چین به شمار مى ‌آید. این شرکت دارای هفتمین رتبه از نظر تولید خودرو در کشور چین است. چری تیگو، چری آریزو برخی از خودروهای این شرکت است که در ایران توسط مدیران خودرو مونتاژ... ادامه مطلب

نوبت‌دهی اینترنتی تعویض پلاک خودرو از امروز اجرایی شد

شلوغی و ازدحام مراکز تعویض پلاک به خصوص در دوران شیوع کرونا از جمله چالش هایی بوده است که حالا قرار است از طریق فعال سازی یک سیستم نوبت دهی آنلاین برای مراکز تعویض پلاک، اندکی تسهیل شود. در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی داشته باشیم بر جزئیات اجرای طرح نوبت‌دهی اینترنتی برای... ادامه مطلب

موتورسیکلت مگلی 200؛ یک سر و هزار سودا

مگلی یک شرکت موتورسیکلت سازی بریتانیایی است که در سال ۲۰۰۴ توسط اقای بری هال بنیان نهاده شد و نخستین بار در نمایشگاه میلان ۲۰۰۷ محصولات خود را به معرض دید مشتریان قرارداد.شرکت مگلی طراحی محصولات خود را در بریتانیا انجام می دهد اما عملیات تولید آنها به شرکت های چینی نظیر لیفان سپرده شده است. مگلی 200 یکی از... ادامه مطلب

بررسی موتورسیکلت زونتس 250؛ اپتیموس پرایم دنیای موتور

زونتس 250 یک موتور سیکلت در سبک استریت یا نیکد است که می‌توان از آن به ‌عنوان محصولی نیمه اسپرت و موجود در بازار کشور یاد کرد. این موتورسیکلت جذاب در سال ۲۰۱۴ توسط شرکت ‌هاوجیانگ چین وارد بازار شد.چند سالی می‌شود که شرکت «متین خودرو» زونتس 250 را به دست مشتریان ایرانی رسانده و ما در... ادامه مطلب

افزایش 85 میلیون تومانی قیمت وانت کاپرا 2

بهمن موتور با اعلام جدیدترین قیمت وانت کارا 2000 تک کابین و دو کابین و اعلام شرایط فروش نقدی این خودرو در مرداد ماه به نشان داده است که افزایش قیمت ها حتی گریبان سنتی ترین خودروهای تولیدی جاده مخصوص را نیز می گیرد.وانت كارا 2000 که در واقع نسخه ایرانیزه شده از وانت مزدا... ادامه مطلب

ایران خودرو قیمت فوتون تونلند بنزینی و دیزل را در شهریور ماه 99 افزایش داد

فوتون تونلند تولیدی در داخل کشور حاصل همکاری مشترک ایران‌خودرو دیزل با کمپانی چینی فوتون بوده و بیشتر آن را به پیکاپ ایران خودرودیزل می‌شناسند. بر اساس آخرین گزارش‌های شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران (ISQI) پیکاپ تونلند باکیفیت ‌ترین پیکاپ تولیدی کشور است، که در نسخه بنزینی داراى موتور 2.3 ليترى است که 130 اسب... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟