ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

پیشنهادهای سازمان حمایت برای شرایط ثبت نام خودرو در سال ۹۹

علی‌رغم گذشت ۵۰ روز از سال جدید و برگزاری جلسات متعدد، هنوز مسئولین نتوانسته‌اند در خصوص قیمت خودروهای تولید داخل برای سال ۱۳۹۹ به توافقی دست پیدا کنند. «عباس تابش»، رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان ...

غزاله زاهدی
نوشته شده توسط غزاله زاهدی | ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۶:۰۰

علی‌رغم گذشت ۵۰ روز از سال جدید و برگزاری جلسات متعدد، هنوز مسئولین نتوانسته‌اند در خصوص قیمت خودروهای تولید داخل برای سال ۱۳۹۹ به توافقی دست پیدا کنند.

«عباس تابش»، رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، در خصوص قیمت خودرو و ماحصل جلسه فی مابین سازمان حمایت و وزیر صنعت توضیح داد: «سازمان حمایت دستورالعملی تهیه کرده که اجرای بخش هایی از آن نیازمند مصوبه ستاد تنظیم بازار است بنابراین در هفته جاری دستورالعمل سازمان حمایت برای کنترل قیمت خودرو در جلسه تنظیم بازار بررسی خواهد شد. همچنین اجرای دستورالعمل نیازمند همکاری تمام دستگاه های ذیربط و مرتبط است.»

قیمت خودرو

روش های تازه برای حذف دلالان و شرایط جدید درج آگهی فروش در رسانه ها و فضای مجازی

تابش در مورد شبکه‌های مجازی و رسانه های دیداری و شنیداری آگهی دهنده عرضه و فروش خودرو اظهار داشت: «این شبکه‌ها حتما باید چند موضوع را ملاک کار قرار دهند اول اینکه منتشر کننده آگهی فروش خودرو اطمینان داشته باشد که خودرو موجود است و دوم اینکه قیمت های ارائه شده حتما باید متعارف باشد. همچنین طی نامه‌ای امروز به دادستان و شورای عالی فضای مجازی شرایط انتشار آگهی فروش خودرو از رسانه ها اعلام شده است.»

نکته جالب در این رابطه این است منتشر کنندگان آگهی باید از درج عناوین معاوضه و قیمت توافقی در شبکه‌های مجازی و رسانه ها خودداری کنند.

در موضوع نقل و انتقال خودرو: «مبایعه نامه ای که توسط مراجع رسمی ارائه می شود به منزله فاکتور فروش خودرو است و آن نیز سند گران فروشی خودرو در بازار خواهد بود، لذا قیمت های مصوب فعلی تا زمانی که شورای رقابت قیمت های مصوب جدید را اعلام نکرده است ملاک عمل خواهد بود.»

حذف تقاضای اضافی خودرو از بازار

تابش با بیان اینکه خودروسازان باید حذف تقاضای اضافه و غیر واقعی را از بین ببرند و مانع معامله خودرو به عنوان یک کالای سرمایه ای شوند گفت: «در این راستا برای عرضه خودرو محدودیت‌هایی تعیین شده است.»

شرایط جدید ثبت نام خرید خودرو

متقاضیان ثبت نام خودرو حتماً باید 18 سال سن داشته باشند و دارای گواهینامه باشند ضمن این که ثبت نام کنندگان برای خرید خودرو نباید قبلا از خودروهای ثبت نامی استفاده کرده باشند.

متقاضیان خرید و ثبت نام خودرو نباید دارای پلاک جاری باشند

شرط و شروط دیگری نیز برای ثبت نام خودرو تعیین شده است که در نوع خود برای اولین بار مطرح می شود، برای مثال به گفته تابش: «متقاضیان خرید و ثبت نام خودرو نباید دارای پلاک جاری باشند و این موضوع از نیروهای انتظامی استعلام می‌شود.همچنین سند خودرو به مدت یک سال در رهن باقی خواهد ماند، این امر مخصوصا در فروش‌های فوق‌العاده رعایت می‌شود. همچنین 60 درصد تولید باید به تعهدات قبلی و 40 درصد به فروش‌های فوق‌العاده تعلق گیرد.»

شرط دیگر این است که اگر خودرویی سه ماه به خدمات پس از فروش و نمایندگی‌های مجاز برای سرویس‌های اولیه مراجعه نکند، حتماً گارانتی خودرو حذف می‌شود به این معنا که دارنده آن خودرو مصرف‌کننده نیست و احتکار و اختفا انجام داده است.

در کنار این موارد، به گفته تابش، با وزارت اقتصاد تعاملاتی انجام شده است تا از درآمدهای بالا و اتفاقی مالیات اخذ شود تا بدین ترتیب فضا برای سودجویان و سرمایه‌گذاران در امر خرید و فروش خودرو محدود شود.

در راستای مبارزه با احتکار و اختفا، حتی یک خودرو هم برای ما ملاک خواهد بود، لذا اگر خودرویی بیشتر از سه ماه در پارکینگ‌های عمومی و پارکینگ‌های‌ شرکت‌های حقیقی و حقوقی بلااستفاده مانده باشد با آن برخورد خواهد شد.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان با تأکید بر این که تمام عرضه کنندگان خودرو مکلف به درج خودرو هستند، گفت: «درج قیمت خودرو در نمایشگا‌ه‌های عرضه کننده خودرو و همچنین شبکه‌های مجازی عرضه خودرو باید انجام شود و از امروز این مسائل مبنا است و حتماً مصرف کنندگان باید دقت کنند تا خرید گران قیمت انجام ندهند و اگر کسی در این باره شکایتی دارد به 124 و سازمان‌های صنعت و معدن شکایت خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ارائه دهد تا پرونده‌های آنها در تعزیرات و سازمان‌های قضایی مورد بررسی قرار گیرد.»

در نهایت قیمت‌های مصوب باید در تمام سایت‌ها، نمایشگاه‌های خودرو، اتحادیه‌های اتاق‌های اصناف و هر جایی که مرتبط با عرضه و خرید و فروش خودرو است درج شود.

فروش فوری از طریق قرعه کشی

عباس تابش اظهار داشت: «پیشنهاد شورای رقابت و سازمان بازرسی کل کشور برای فروش فوق‌العاده، بهره‌گیری از روش قرعه کشی است بدین ترتیب که در ثبت نام‌ها شرایطی فراهم شود تا تمامی متقاضیان درخواست خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ثبت کنند و بعد از تکمیل ثبت نام قرعه کشی شود و در نهایت خودرو به کسانی تعلق گیرد که در قرعه کشی برنده شده‌اند و وجه دریافتی اولیه به سایر ثبت‌نام کنندگان باز گردانده شود.»

فرمول جدید تعیین قیمت خودرو

تابش با بیان اینکه مقرر بود تا دو خودروساز ۹۰۰ هزار خودرو تولید کنند، گفت: «به پیشنهاد خودروسازان این میزان به یک میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو افزایش یافته است. نکته مهم اینکه: قیمت خودرو مصوب شورای رقابت بعلاوه درصد متعارف سود خرده فروشی قیمت متعارف است و فقط خورو صفر شامل سود خرده فروشی میشود و خودرو در فروش های دوم به بعد شامل این سود نخواهد بود.»

چالش های تازه برای مصرف کنندگان واقعی

طبیعتا فروش به روش قرعه کشی برای خودرو، شاید برای نخستین بار است که در جهان مطرح می شود، اما فارغ از این مساله، برخی از مصرف کنندگانی که چند سال قبل نسبت به ثبت نام خودرو اقدام کرده اند و حالا با خودرو کارکرده خود در تردند نیز، با این شرایط قادر به ثبت نام خودرو تازه نخواهند بود.

در واقع این قبیل افراد باید ابتدا خودرو فعلی خود را به فروش برسانند (تا پلاک ثبت نامی ایشان آزاد شود) و سپس نسبت به خرید خودرو جدید اقدام نمایند. هرچند این کار نیز ممکن است به وقوع نوع تازه ای از واسطه گری برای افرادی دارای گواهینامه و فاقد خودرو منجر شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (4 مورد)
 • mahdipoori
  mahdipoori | ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

  گواهینانه دارم هیچ گونه خودرویی هم به نامم نیست
  کد ملی ام را می فروشم ده میلیون
  خریدار همین جا پیام بدهد

 • ازکجا به کجا
  ازکجا به کجا | ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

  این پیشنهادات چیه آخه ?
  وقتی اجبار کنن ماشین خریدی باید زیر 1ماه سند بزنی و قیمت هم ثبت بشه و بابت اختلاف قیمت کارخانه و بازار طرف مالیات 50 درصدی بده ? به قیمت متعارف میرسه، دولت مردان عادت دارن لقمه رو بچرخونن

 • Khan
  Khan | ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

  اینا چرا هرروز مصاحبه میکنن. خبر مرگشون بشینن قیمت رو مشخص کنن میدونیم گرون میکنن ولی زودتر مشخص کنن. همین ماهانه 100 هزاردستگاهی که میگن رو تولید کنن بریزن تو بازار دلال ها مگه چقدر پول دارن که یه میلیون ماشین رو بخرن بالاخره وقتی عرضه زیاد بشه بازار خودش به قیمت کارخونه نزدیک میشه. همه این بساط دلالی و گرون فروشی بخاطر اینه عرضه خودرو محدوده و فاصله ثبت نام اگر بتونی تازه تا تحویل بالای یک ساله. دلال اگر ببینه کارخونه ماشین ریخته تو بازار مجبوره وا بده چون میدونه عرضه زیاد قیمت رو میکشه پایین.

 • badboy0098
  badboy0098 | ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سازمان حمایت از دزدا
  نه مردم

مطالب پیشنهادی