وزیر صنعت قبل از به پایان رسیدن اولتیماتوم، برکنار شد

وزیر صنعت قبل از به پایان رسیدن اولتیماتوم، برکنار شد

پس از آنکه شب گذشته وزیر صنعت خواستار روشن شدن تکلیف صنعت خودرو و بازار خودرو ظرف ۲۴ ساعت آینده شد، هنوز این مهلت زمانی به پایان نرسیده بود که شاهد برکناری ایشان توسط ریاست جمهوری و سپردن کلید وزارت صنعت به مهندس مدرس خیابانی بودیم.

اعلام افزایش قیمت محصولات سایپا، تعیین روش قرعه کشی برای فروش فوری خودروها و اعلام سه نوع متفاوت فروش با قید و شرط برای ساماندهی به بازار خودرو کافی نبود تا رضا رحمانی بتواند سکان صنعت کشور را حفظ کند.

رضا رحمانی که از اواسط سال ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ مسئولیت وزارت صنعت را برعهده داشت، در این مدت نتوانست تحول چندانی در شرایط پر فراز و نشیب صنعت خودرو کشور اجرا کند و اوج تاثیر گذاری او را باید تعیین مدیرعاملان جدید برای ایران خودرو و سایپا عنوان کرد.

در طول ماه های گذشته، انتقاد از عدم مدیریت بازار خودرو و شرایط نامشخص وزارت صنعت در مورد روند افزایش قیمت ها به تدریج درحال جدی تر شدن بود و در نهایت طی روزهای اخیر شاهد افزایش جدی تنش ها در این حوزه با رسیدن قیمت خودروهای ارزان نظیر پراید و تیبا به مرز یکصد میلیون تومان بودیم که در نهایت به برکناری رضا رحمانی انجامید.

گفتنی است که پیش رحمانی، محمد شریعتمداری نیز پس از تنها یکسال (۱۳۹۶ الی ۱۳۹۷) از سمت خود برکنار شده بود و از این رو می توان مدرس خیابانی را سومین تصمیم گیرنده وزارت صنعت در سه سال دوران فعالیت دولت دوازدهم عنوان کرد.

گفتنی است که مدرس خیابانی برخلاف رضا رحمانی، پیشینه چندانی در ساختار مدیریت صنعتی کشور ندارد و در عوض در طول ۱۷ سال گذشته در وزارت بازرگانی مسئولیت های متعددی را در کارنامه داشته است.

به طور معمول این احتمال وجود دارد که عزل وزیر صنعت به تحولات مدیریتی جدی در دو خودروساز بزرگ دولتی منجر شود، از این رو حتی جایگزینی رضا رحمانی توسط فرشاد مقیمی (مدیرعامل فعلی ایران خودرو) نیز چندان دور از انتظار نخواهد بود.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato