محققین نمونه دیگری از ویروس کرونا با منشاء خفاشی پیدا کردند

پیدایش و گسترش ویروس کرونا از همان روز اول برای همگان یک سوال مانده و هنوز پاسخی هم برای آن ارائه نشده است. تحقیقاتی که تاکنون انجام شده، نشان می‌دهد که این ویروس از خفاش‌ها شروع شده و با ورود به بدن حیوانات و جهش‌های لازم، به انسان منتقل شده و این همه‌گیری جهانی را آغاز کرده است. محققین اخیرا توانسته‌اند یک نوع ویروس دیگر مشابه کرونا پیدا کنند که آن هم مشابه کرونا از خفاش‌ها شروع می‌شود. البته این تحقیقات ثابت می‌کنند که ویروس کرونا به هیچ عنوان از یک آزمایشگاه به بیرون درز نکرده و به صورت طبیعی تولید شده است.

این ویروس جدید که «RmYN02» نام دارد، از تحلیل ۳۰۲ نمونه جمع‌آوری شده از ۲۲۷ خفاش به دست آمده است. با بررسی این نمونه‌ها، محققین دو نمونه از ژنوم کامل ویروس کرونا را به دست آورند. اولین نمونه ژنوم «RmYN01» نام داشته که تطابق زیادی با ویروس کرونا ندارد. دومین نمونه ژنوم که «RmYN02» نام دارد، ۹۳.۳ درصد ژن مشترک با ویروس کرونا دارد. ژن 1ab به طور مشخص ۹۷.۲ درصد با همین ژن در کرونا تشابه دارد.

ویروس کرونا

آگهی استخدام

موضوع بعدی ژن‌های وارد شده به این ویروس است که در دو زیرگروه S1 و S2 طبقه‌بندی می‌شود. ویروس کرونا نیز چنین زیرگروه‌هایی دارد، اما آمینو اسید‌های به کار رفته در تولید آن‌ها با ژنوم «RmYN02» متفاوت است. چنین چیزی نشان می‌دهد که ویروس کرونا و ژنوم‌های مختلف آن می‌تواند در طبیعت نیز شکل بگیرد و در نتیجه آزمایشگاهی بودن این ویروس یک فرضیه نادرست است.

با این حال با تمامی شباهت‌هایی که این دو دارند، نمی‌توان گفت که ژنوم «RmYN02» نسخه پیشین ویروس کروناست، زیرا جفت-شبکه دریافت کننده این دو تنها ۶۱.۳ درصد با هم شباهت دارند. چنین یافته‌هایی اما می‌تواند به شناخت و نحوه تکامل کرونا کمک کند و در پی همین شناخت است که می‌توان به دنبال درمان یا واکسن این ویروس خطرناک رفت.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟