ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

در ایام شیوع کرونا مصرف اینترنت در روستاهای کشور ۲ برابر شد

دیرکل دفتر هماهنگی امور استانهای وزارت ارتباطات با بیان اینکه تا پایان سال ۹۸ حدود ۳۶ هزار و ۷۰۰ روستا، یعنی ۹۳ درصد روستاهای کشور از پوشش تلفن همراه برخوردار شدند اعلام کرد در ایام ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۷:۴۵

دیرکل دفتر هماهنگی امور استانهای وزارت ارتباطات با بیان اینکه تا پایان سال ۹۸ حدود ۳۶ هزار و ۷۰۰ روستا، یعنی ۹۳ درصد روستاهای کشور از پوشش تلفن همراه برخوردار شدند اعلام کرد در ایام شیوع کرونا مصرف اینترنت در روستاهای کشور دو برابر شد.

«مهرداد ترابیان» با ذکر این نقطه که در حال حاضر در کشور بالای ۳۹ هزار روستا وجود دارد اعلام کرد که بر اساس ماده ۶۸ برنامه ششم توسعه، ۸۰ درصد روستاهای کشور باید به پهن باند دسترسی داشته باشند و از ۴ خدمت پزشکی از راه دور، آموزش از راه دور، بانکداری الکترونیک و کشاورزی از راه دور بهره‌مند شوند: «بر همین اساس هدف گذاری وزیر ارتباطات برای سال ۹۹، اتصال ۱۰۰ درصدی روستاها به شبکه پهن باند است. البته امکان دارد حدود ۵ درصد روستاها به دلیل شرایط خاص جغرافیایی، شامل این هدف گذاری نشوند.»

ترابیان در مورد دسترسی روستاها به شبکه ملی اطلاعات در سال گذشته به خبرگزاری مهر آماری ارائه داده که بر اساس آن در سال ۹۸ نزدیک به ۳۵ هزار روستا، یعنی حدود ۸۹ درصد از روستاهای کشور به پهن باند شبکه ملی اطلاعات دسترسی پیدا کرده‌اند. گفتنیست این آمار در سال ۹۶ حدود ۳۲ درصد کل روستاهای کشور را شامل می‌شد.

وی با اشاره به افزایش پوشش ارتباطی و پهن باند روستاها در دو سال گذشته تصریح کرده که شبکه سازی در روستاها با شیوع کرونا تاثیر خود را نشان داده است: «تعطیلی مدارس و در پی آن راه‌اندازی آموزش از راه دور نشان داد اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طی این سال‌ها زیرساختی را ایجاد کرده که در بسیاری از روستاهای دورافتاده دانش‌آموزان می‌توانند آموزش از راه دور را تجربه کنند.»

البته ناگفته نماند تجهیزات ارتباطاتی در بسیاری از روستاهایی که ترابیان از آنها سخن می‌گوید برای دانش آموزان فراهم نیست و خریداری کردن وسایلی مانند گوشی و تبلت برای این قشر از دانش آموزان مساله اصلی‌تری است تا کیفیت اینترنت در این مناطق و این دو موضوع در واقع در کنار یکدیگر می‌تواند به ادعای آموزش از راه دور دانش آموزان روستایی بینجامد.

ترابیان تاکید کرده در دوران کرونا مصرف ترافیک اینترنت در روستاها نیز مانند شهرهای کشور تقریباً دو برابر شده است: «با این تفاوت که با برداشته شدن برخی محدودیت‌ها در شهرها، شاهد افت ترافیک اینترنت بوده‌ایم، اما در روستاها همچنان مصرف ترافیک اینترنت بالا است.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی