ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

تحقیقی جدید از کاهش تنوع در طراحی سایت‌ها خبر می‌دهد

مطالعات نشان می‌دهند که سایت‌ها روز به روز بیشتر شبیه هم می‌شوند و نسبت به ۱۰ سال گذشته اشتراکات بسیار بیشتری با هم پیدا کرده‌اند. کارشناسان سایت The Conversation با استفاده از مطالعات داده‌کاوی، نزدیک ...

مطالعات نشان می‌دهند که سایت‌ها روز به روز بیشتر شبیه هم می‌شوند و نسبت به ۱۰ سال گذشته اشتراکات بسیار بیشتری با هم پیدا کرده‌اند.

کارشناسان سایت The Conversation با استفاده از مطالعات داده‌کاوی، نزدیک به ۲۰۰ هزار عکس از ۱۰ هزار وب سایت را تحلیل کردند. آن‌ها در این تحقیق روی ۵۰۰ سایت پرترافیک الکسا و سایت کسب و کارهای برتر آمریکایی بر اساس ارزش بازار مطالعه کردند و برای درک هر چه بهتر شباهت‌ المان‌های بصری وب سایت‌ها از تصاویر صفحه‌های Internet Archive نیز کمک گرفتند.

مطالعات جدید از شباهت روزافزون سایت ها به یکدیگر خبر می دهند
نمودار سمت چپ کاهش شباهت کدهای سایت‌ها و نمودار سمت راست افزایش همپوشانی کتابخانه‌ها را نشان می‌دهد.

کارشناسان سایت یاد شده صفت‌هایی مثل رنگ، طرح بندی (Layout) و همچنین صفت‌های ایجاد شده توسط هوش مصنوعی را بررسی کردند. بررسی‌ها نشان داد که سایت‌های بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ بیشترین تفاوت را از لحاظ این سه معیار داشته‌اند و تفاوت‌ها بین سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۶ کاهش پیدا کرده است. از بین سه معیار یاد شده، تفاوت در طرح بندی بیشترین کاهش را داشته و در این بازه بالغ بر ۳۰ درصد کم شده است.

یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهند که سایت‌ها روز به روز شباهت بیشتری به هم پیدا می‌کنند. البته این شباهت به این معنی نیست که وب مسترها در حال کپی کردن کدهای سایت هستند؛ چرا که تحقیقات نشان داد شباهت کدهای سایت‌ها به مرور زمان کاهش چشمگیری پیدا کرده ولی استفاده از کتابخانه‌های نرم افزاری روند صعودی داشته است. این کتابخانه‌های نرم افزاری حاوی کدهایی عمومی هستند که وب مسترها از آن‌ها برای تغییر اندازه صفحه جهت نمایش صحیح در موبایل و یا اضافه کردن منوی همبرگری استفاده می‌کنند.

شبیه شدن سایت‌ها به یکدیگر مثل شمشیر دو لبه است. از یک طرف شباهت زیاد آن‌ها را در دسترس تر می‌کند و کاربران می‌توانند حین بازدید از سایت جدید به سرعت کار کردن با آن را یاد بگیرند، ولی از طرف دیگر خلاقیت را در طراحی از بین می‌برد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی