ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

اپلیکیشن ماسک از گوگل پلی حذف شد

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا در توییتی خبر از حذف اپلیکیشن ماسک توسط گوگل‌پلی داده است؛ اپلیکیشنی که برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا تهیه و تولید شده است. «کیانوش جهانپور» حذف ماسک از ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۳:۰۰

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا در توییتی خبر از حذف اپلیکیشن ماسک توسط گوگل‌پلی داده است؛ اپلیکیشنی که برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا تهیه و تولید شده است.

«کیانوش جهانپور» حذف ماسک از گوگل پلی را در راستای «تحریم های ضد بشری غرب وحشی» دانسته و از تمامی شهروندان خواسته که از طریق مارکت‌های اندرویدی دیگر این اپلیکیشن را نصب کنند و لینک مستقیم دانلود این اپلیکیشن را نیز در توییت خود گنجانده است.

پیش‌تر تحریم‌های گوگل و یا اپل بر اپلیکیشن‌های ایرانی چندین بار اعمال شده است و با حذف ماسک نیز این شبهه پیش می‌آید که احتمالا بازهم تحریم‌ها وارد عمل شده و این اپلیکیشن را حذف کرده‌اند. اما آیا محدودیت‌های انتشار اپلیکیشنی با محوریت کرونا صرفا مربوط به ایران است؟

از ماه‌های گذشته گوگل نظارت شدید‌تری روی اپلیکیشن‌هایی با محوریت ویروس کرونا را آغاز کرده و تقریبا بسیاری از اپلیکیشن‌های مربوط حذف شده‌اند یا دست کم در نتایج جستجو نمایش داده نمی‌شوند، چرا که از طریق این اپلیکیشن‌ها، در سطح جهانی سواستفاده‌هایی انجام شده بود. در واقع امروز اگر در گوگل پلی عباراتی همچون coronavirus و یا COVID-19 را جستجو کنید، به جز چند اپلیکیشن که متعلق به سازمان بهداشت جهانی است به مورد دیگری برنمی‌خورید و خود این مارکت اندرویدی شما را به سایت اصلی مرکز بهداشت جهانی راهنمایی می‌کند. گرچه گوگل اعلام کرده این اقدام را برای پخش نشدن اخبار غلط و یا مبارزه با عده‌ای سودجو انجام داده اما عده‌ای نیز بر این باور هستند که اقدام گوگل حذف صورت مساله بوده و با نظارت بیشتر می‌توان این اپلیکیشن‌های مفید را در آن داشت.

حال مشخص نیست که اپلیکیشن ماسک به دلیل ایرانی بودن حذف شده است یا صرفا به این دلیل که در گروه اپلیکیشن‌هایی قرار می‌گرفته که مرتبط با کرونا بوده است. گوگل هم به شکل عمومی توضیحی در این رابطه نداده هست، هرچند این احتمال وجود دارد که توضیح چرایی حذف برای سازندگان اپلیکیشن ماسک ارسال شده باشد.

مقامات دولتی در کشور، اعلام کرده‌اند که اپلیکیشن ماسک متعلق به بخش خصوصی بوده و دولت و حاکمیت نقشی در ساخت و توسعه آن ندارند، هرچند در این رابطه توضیح خاصی در وب‌سایت اپلیکیشن ماسک قابل مشاهده نیست. در ویدیوهای منتشر شده توسط ماسک، اعلام می‌شود که این سرویس توسط جمعی از دانش آموختگان و مهندسین دانشگاه شریف و شهید بهشتی و امیرکبیر نوشته شده است.

نکته مهم دیگر اینکه اپلیکیشن ماسک ادعای انتشار داده‌های کاربران و عدم حفاظت از آنها (که از سوی برخی کاربران در فضای مجازی مطرح شده) را در وبسایت رسمی خود رد کرده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (16 مورد)
 • imaliw
  imaliw | ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹

  چقد جالب خپشون توییتر رو فیلتر کردن توش توییت میزنن که گوگل پلی چرا برنامه جاسوسی مارو حذف کرده ? ? بابا اهلی بابا تو خدای حقوق بشر و آزادی بیان...

 • noisymind
  noisymind | ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

  حالا چون اندروید بوده خیلی مهم نیست! نمونش تاپیک بسته شدن برخی از اکانت های سیبپه توسط اپل در ایران : https://digiato.com/article/2020/05/16/%d8%a7%da%a9%d8%a7%d9%86%d8%aa-%d8%b4%d9%85%d8%a7-%d8%b4%d9%86%d8%a7%d8%b3%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%b4%d8%af%d8%9b-%d9%85%d8%b4%da%a9%d9%84-%d8%ac%d8%af%db%8c%d8%af-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8/ "

  • noisymind
   noisymind | ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

   ولی تو اون تاپیک اپل همه کاربرای اندروید اومدن میگن پرا اپل میخرین؟!!! ولی اینجا من ندیدم کاربرای اپل بیان بگن چرا اندورید میخرید!!!!

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی