همه چیز درباره آیفون 12

محققان از کشف نوعی ارتباط عصبی ناشناخته خبر می‌دهند

یک نوع ارتباط عصبی درون بافت مغز به صورت خود به خود گسترش پیدا می‌کند و می‌تواند ارتباط بی‌سیم در بخش‌های مختلف بافت مغز ایجاد کند، حتی اگر بخش‌های مختلف مغز از هم جدا شوند. تا به امروز چنین ارتباطی برای عصب پژوهان ناشناخته بود، اما اخیرا آن‌ها خبر از شناسایی آن داده‌اند.

این کشف که در فوریه ۲۰۱۹ صورت گرفته، بینش‌های جدیدی در رابطه با نحوه ارتباط نورون‌ها با یکدیگر توسط یک فرایند مرموز غیر مرتبط با مکانیزم‌های معمول مانند انتقال سیناپسی برای دانشمندان به همراه دارد. هنوز دانشمندان موفق به شناسایی کامل این ارتباط نشده‌اند، اما به این موضوع پی برده‌اند که با یک نوع جدید ارتباط روبه‌رو هستند.

پیش از این، دانشمندان می‌دانستند که ارتباطات عصبی بیشتری نسبت به آنچه تا به امروز از جزئیات آن‌ها اطلاع داریم، وجود دارند. برای مثال چندین دهه است که آن‌ها می‌دانند که مغز امواج آهسته‌ای از نوسانات عصبی را نشان می‌دهد که از اهداف آن اطلاعی نداریم، البته ظاهرا در هنگامی که خواب هستیم در قشر و «هیپوکامپ» ایجاد می‌شود و فرضیه‌ای مبنی بر نقش داشتن آن در تحکیم حافظه وجود دارد.

عصب شناس دانشگاه آلبرتا، «کلیتون دیکینسون» به این موضوع اشاره می‌کند که ارتباط عملکردی میان این ورودی و خروجی جدا شده از ریتم شبکه برای دانشمندان به عنوان یک راز باقی مانده، البته دیکینسون در تحقیق جدید نقشی نداشته است.

تیم پشت این تحقیق فعالیت‌های دوره‌ای آهسته در شرایط آزمایشگاهی را مورد بررسی قرار دادند و امواج مغزی برش‌های هیپوکامپ استخراج شده از موش‌هایی که سر آن‌ها جدا شده بود را مطالعه کردند. آن‌ها در این آزمایش خود به این موضوع پی بردند که فعالیت دوره‌ای آهسته می‌تواند میدان‌های الکتریکی تولید کند که امکان فعال‌سازی سلول‌های کناری را نیز فراهم می‌کند و نوعی ارتباط عصبی بدون انتقال سیناپسی شیمیایی یا اتصالات شکاف‌دار را شکل می‌دهند.

ارتباط عصبی

«دومنیک دوراند»، مهندس پزشکی و عصبی حاضر در این تحقیق اعلام کرده:

«ما مدت‌هاست که درباره این امواج می‌دانیم، اما فردی بطور دقیق نمی‌داند که آن‌ها چه کاربردی دارند و هیچ کس چنین باوری نداشته که آن‌ها می‌توانند به صورت خود به خود منتشر شوند. من به مدت 40 سال در مورد هیپوکامپ، بخشی کوچکی از مغز مطالعه کردم و این موضوع تعجب من را در پی دارد.»

این فعالیت عصبی می‌تواند توسط اعمال میدان‌های الکتریکی ضعیف تعدیل شود و همچنین می‌تواند یک شکل آنالوگ از دیگر روش ارتباط سلولی باشد. یافته اصلی محققان این است که میدان‌های الکتریکی می‌توانند نورون‌ها را از میان یک شکاف کامل در بافت بریده شده مغز زمانی که دو قسمت از نظر فیزیکی نزدیک به یکدیگر قرار دارند، فعال کنند.

در این تحقیق نوشته شده:

«برای اطمینان از قطع کامل این برش‌ها، دو تکه بافت از یکدیگر جدا و سپس بهم متصل شدند در حالی که شکاف واضحی زیر میکروسکوپ جراحی قابل مشاهده بود. فعالیت دوره‌ای آهسته هیپوکامپ می‌تواند یک حادثه در طرف دیگر که به صورت کامل توسط برش جدا شده، ایجاد کند.»

چنین یافته‌ای برای بسیاری از دانشمندان تعجب‌برانگیز است، چرا که مغز می‌تواند پس از جدا شدن قسمت‌های مختلف همچنان با هم ارتباط برقرار کند. در نهایت باید گفت برای بررسی کامل این نوع ارتباط عصبی و کاربرد آن در مغز انسان، به تحقیقات بیشتری نیاز است.

مطالب مرتبط

نتیجه یک تحقیق جدید: یکجانشینی کاملا برای مغز مضر نیست

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند کم تحرکی ریسک ابتلا به بیماری‌های مزمن از جمله بیماری‌های قلبی و سرطان را افزایش می‌دهد. مطالعه‌ای که به تازگی انجام شده یکجانشینی را کاملاً برای سلامتی مضر نمی‌داند. البته به گفته محققان برای دوری از عوارض زیان بار بی‌تحرکی باید همچنان به صورت هفتگی به مقدار کم فعالیت فیزیکی... ادامه مطلب

سازمان بهداشت جهانی: رمدسیویر تاثیری در نجات بیماران مبتلا به کرونا ندارد

تحقیق گسترده‌ای که توسط «سازمان بهداشت جهانی» روی ۲۷۵۰ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ صورت گرفته نشان می‌دهد داروی «رمدسیویر» تاثیری روی نجات جان بیماران ندارد. رمدسیویر اولین داروی درمان کرونا محسوب می‌شود که برای استفاده اضطراری در ایالات متحده مجوز دریافت کرد. این دارو که توسط شرکت «گیلیاد» به تولید می‌رسد، برخلاف باورهای قبلی نمی‌تواند مانع... ادامه مطلب

تحقیقات جدید احتمال تاثیر گروه خونی بر وخامت بیماری کرونا را قوت بخشید

تحقیقات جدید در کانادا و دانمارک نشان می‌دهد که احتمالا رابطه‌ای بین میزان شدت وخامت بیماری و گروه خونی بیماران مبتلا به کووید-19وجود دارد. بر این اساس وخامت بیماری کرونا در بیماران با گروه خونی O و B کمتر از بیماران با گروه خونی A و AB‌ است. مطالعه تحقیقی انجام شده روی 7422 بیماری که... ادامه مطلب

فایزر آزمایش واکسن کرونا روی کودکان تا ۱۲ سال را آغاز می‌کند

شرکت داروسازی «فایزر» (Pfizer) به دلیل ابراز تمایل والدین از شروع آزمایش واکسن کرونا روی کودکان تا ۱۲ سال خبر داد. این نخستین آزمایش واکسن کرونا در ایالات متحده است که شامل کودکان می‌شود. هفته جاری گروهی از پزشکان بیمارستان کودکان شهر «سینسیناتی» واقع در ایالت اوهایو آزمایش واکسن کرونا شرکت فایزر را روی نوجوانان ۱۶... ادامه مطلب

پایش بلادرنگ سطح دوپامین و سروتونین در مغز دریچه جدیدی را به درمان بیماری‌ها گشود

دانشمندان موفق به توسعه روش جدیدی جهت پایش بلادرنگ سطح دوپامین و سروتونین مغز شدند. این دو ماده شیمیایی به عنوان هورمون‌های ضد افسردگی یا هورمون ایجاد کننده شادی شناخته می‌شوند. درک چگونگی عملکرد این دو عنصر هورمون می‌تواند در درمان برخی بیماری‌های ذهنی نقش مهمی داشته باشد. دانشمندان با کمک سیستم  شبیه سازی مغز موسوم به... ادامه مطلب

دانشمندان با کشف یک سرخرگ‌ اضافه در دست از ادامه تکامل انسان خبر می‌دهند

نوزادان در رحم دارای یک سرخرگ موقت هستند که از مرکز ساعد می‌گذرد و با گذر زمان، از بین می‌برد، با این حال محققان دانشگاه‌های «فلیندرز» و «آدلاید» در استرالیا به این موضوع پی برده‌اند که تعداد بزرگسالان با این سرخرگ در حال افزایش است. محققان به این موضوع اشاره می‌کنند که بیش از هر زمان دیگری... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟