درخواست چین از آمریکا: سرکوب غیر منطقی هواوی را متوقف کنید

درخواست چین از آمریکا: سرکوب غیر منطقی هواوی را متوقف کنید

ایالات متحده آمریکا و چین در حال جنگ تجاری هستند و یکی از قربانیان بزرگ این جنگ، شرکت هواوی است. محدودیت‌های این برند تا یکسال دیگر تمدید شده و شرکت‌های خارجی که در فرایند تولید خود از نرم افزار یا سخت افزارهای آمریکایی استفاده می کنند، برای فروش تراشه به هواوی باید مجوز دریافت کنند. حالا وزارت خارجه چین از آمریکا درخواست کرده که سرکوب غیر منطقی هواوی را متوقف کند.

دولت ترامپ با قانون جدید خود مانع از تامین تراشه‌های موردنیاز شرکت‌های تجهیزات مخابراتی مانند هواوی می‌شود و البته چین اعلام کرده بدنبال تلافی کردن است که این موضوع می‌تواند ارزش سهام شرکت‌های آمریکایی تولیدکننده تجهیزات ساخت تراشه را کاهش دهد.

وزارت امور خارجه چین در بیانیه‌ای برای پاسخ به سوال رویترز مبنی بر اقدامات تلافی جویانه علیه ایالات متحده آمریکا، اعلام کرده که به صورت کامل از حقوق قانونی شرکت‌های خود دفاع می‌کند. روزنامه چینی «Global Times» روز شنبه از زبان یکی از منابع نزدیک به دولت چین نوشت که دولت پکن بدنبال اقدامات تلافی‌جویانه علیه شرکت‌های آمریکایی و قرار دادن آن‌ها در لیست «شرکت‌های غیرقابل اعتماد» است که این موضوع به معنای تحریم شرکت‌هایی مانند اپل، سیسکو و کوالکام خواهد بود.

هواوی

به گفته این نشریه، چین شاید خرید هواپیماهای بوئینگ را نیز متوقف کند. در صورتی که آمریکا شرکت‌های تولیدکننده تراشه مانند TSMC را مجبور به توقف فروش چیپست به شرکت هواوی کند، چین برای محافظت از حقوق خود اقدامات متقابل انجام می‌دهد.

در حالی که چین و آمریکا چندین ماه پیش یک قرارداد تجاری امضا کردند، تنش میان دو قدرت اقتصادی بزرگ جهان در هفته‌های اخیر افزایش پیدا کرده. علاوه بر فشار دولت ایالات متحده آمریکا روی هواوی، هیئت مدیره صندوق سرمایه‌گذاری بازنشستگی فدرال این کشور که روی میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی نظارت دارد، اعلام کرده برنامه‌های خود برای سرمایه‌گذاری روی شرکت‌های چینی را برای مدت نامعلومی به تاخیر می‌اندازد.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato