مایکروسافت سال گذشته یک میلیارد دلار در موسسه غیرانتفاعی Open AI سرمایه گذاری کرد که روی توسعه هوش مصنوعی متمرکز است. امروز و همزمان با کنفرانس توسعه دهندگان «بیلد ۲۰۲۰» نخستین نتایج این سرمایه گذاری مشخص شده و مایکروسافت از توسعه سوپرکامپیوتر مجهز به اژور خبر داده که با هدف آزمایش مدل های هوش مصنوعی OpenAI در مقیاس بزرگ طراحی شده است.

اگرچه تا کنون شاهد پیاده سازی مدل های هوش مصنوعی فراوانی بوده ایم که روی یک وظیفه خاص مثل تشخیص اشیاء خاص در تصاویر متمرکز هستند اما موج عظیمی از تحقیقات گسترده رو مدل های عظیمی شروع شده که همزمان قادر به انجام چندین وظیفه هستند. آنطور که مایکروسافت می گوید این وظایف از متعادل سازی استریم های بازی تا تولید کد پس از کند و کاو در گیت هاب را شامل می شود. در واقع این مدل های بزرگ مزایای هوش مصنوعی را برای توسعه دهندگان و کاربران به یک اندازه ارتقا می دهند.

سوپر کامپیوتر OpenAI به ۲۸۵ هزار هسته پردازشی و ۱۰ هزار GPU مجهز است که همگی از طریق خطوط ارتباطی با سرعت ۴۰۰ گیگابایت بر ثانیه بر هم متصل شده اند. هرچند ردموندی ها به سرعت دقیق این سیستم اشاره نکرده اند اما حضور آن در فهرست ۵۰۰ ابر رایانه برتر تایید شده است.

در حال حاضر مشخص نیست OpenAI دقیقا از چنین سیستم قدرتمندی چه بهره‌ای خواهد برد اما نتایج آن قطعا جالب خواهد بود چرا که این موسسه غیرانتفاعی پیشتر الگوریتمی را برای نگارش خبرهای غیرواقعی و اثبات امکان تقلب توسط بات ها توسعه داده بود.

شاید OpenAI به درخواست مایکروسافت پروژه هایی مثل مدل های تورینگ برای تولید زبان طبیعی را در دستور کار قرار دهد. مدل های تورینگ برای درک زبان توسط ۱۷ میلیون پارامتر مورد پشتیبانی قرار می گیرد. مایکروسافت قصد متن باز کردن مدل های تورینگ را دارد و توسعه دهندگان در پروژه های خود قادر به استفاده از آن برای پردازش زبان خواهند بود.