آمریکا به تحریم شرکت‌های چینی ادامه می‌دهد؛ ۳۳ کمپانی جدید در لیست سیاه

وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا ۳۳ کسب و کار چینی که بسیاری از آن‌ها در زمینه هوش مصنوعی و شناسایی چهره فعالیت می‌کنند را به اتهام مشارکت در سرکوب اقلیت مسلمان «اویغور»، در لیست سیاه اقتصادی خود قرار داد.

این شرکت‌ها نمی‌توانند از فناوری‌های آمریکایی در دستگاه‌های خود استفاده کنند. ایالات متحده آمریکا از سال گذشته میلادی برخی از شرکت‌های چینی مانند هواوی را تحریم کرده که البته این تحریم‌ها اخیرا با شدت بیشتری تمدید شده. دولت ترامپ علاوه بر ادامه تحریم هواوی، مانع از فروش چیپست به این برند چینی نیز می‌شود، موضوعی که مشکلات زیادی برای آن به همراه خواهد داشت. تمام این کمپانی‌ها به اتهام نزدیکی و کار با آژانس‌های جاسوسی چین تحریم شده‌اند.

بر اساس گزارشی که روز جمعه توسط رویترز منتشر شد، در بیانیه وزارت بازرگانی آمریکا به این موضوع اشاره شده که هفت شرکت و دو موسسه حقوق بشر را نقض کرده‌اند و با دولت چین در سرکوب، بازداشت‌های جمعی خودسرانه، کار اجباری و فناوری‌های نظارتی علیه ایغورها همکاری کرده‌اند. سایر شرکت‌های تحریم شده به علت تامین منابع ارتش چین تحریم شده‌اند.

آمریکا

در میان شرکت‌های تحریم شده نام «CloudMinds» به چشم می‌خورد، استارتاپی که در زمینه سیستم‌های مبتنی بر کلود برای ربات‌ها تخصص دارد. سال گذشته رویترز در گزارشی خبر از این داد که شرکت تحت حمایت «SoftBank» از انتقال فناوری و اطلاعات فنی میان دفاتر خود در ایالات متحده آمریکا و پکن بدون دریافت مجوز منع شده است.

در لیست وزارت بازرگانی شرکت «NetPosa»، یکی از بزرگترین فعالان حوزه هوش مصنوعی در چین نیز حضور دارد. زیرمجموعه این کمپانی یعنی «SenseNet» سال گذشته اقدامات گسترده‌ای در راستای نظارت روی شهروندان در «سین کیانگ»، منطقه‌ای دورافتاده که اکثر ساکنان آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند، صورت داده، البته احتمالا دولت پکن دستور چنین کاری را صادر کرده است.

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟