ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

انفجار پروتوتایپ راکت استارشیپ حین آزمایش [تماشا کنید]

چهارمین نمونه آزمایشی راکت استارشیپ اسپیس ایکس لحظاتی پس از شروع آزمایش در تگزاس منفجر شد که نابودی آن و آسیب به محل آزمایش را در پی داشت. در حالی این راکت منفجر شده که ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۰:۰۰

چهارمین نمونه آزمایشی راکت استارشیپ اسپیس ایکس لحظاتی پس از شروع آزمایش در تگزاس منفجر شد که نابودی آن و آسیب به محل آزمایش را در پی داشت.

در حالی این راکت منفجر شده که امروز اسپیس ایکس قصد دارد فضانوردان ناسا را روانه ایستگاه فضایی بین‌المللی کند، ماموریتی که چند روز پیش به علت شرایط نامساعد جوی انجام نشد. در این ماموریت از راکت فالکون ۹ استفاده می‌شود، راکتی که تا به امروز پیش از ۱۰۰ بار پرواز کرده است. با توجه به این موضوع، انفجار نمونه آزمایشی استارشیپ ارتباطی با ماموریت ناسا و اسپیس ایکس ندارد.

ایلان ماسک در صحبت با رسانه Aviation Week به این موضوع اشاره کرده بود که اسپیس ایکس توسعه استارشیپ را متوقف می‌کند تا روی ماموریت ناسا تمرکز کند. ماسک ۶ خرداد به این رسانه گفته بود:

«من اولویت‌های اسپیس ایکس را تغییر داده‌ام تا کاملا روی پرتاب فضانوردان تمرکز کنند. به همین علت سرعت توسعه استارشیپ کاهش پیدا می‌کند.»

انفجار نمونه آزمایشی استارشیپ به معنای آن است که اسپیس ایکس باید در طراحی آن بازنگری کند. استارشیپ یک راکت غول پیکر است که با هدف فرستادن فضانوردان به ماه و مریخ توسعه پیدا می‌کند. تا به امروز این شرکت چندین نمونه آزمایشی از این راکت را به تولید رسانده و مورد آزمایش قرار داده. در جدیدترین آزمایش، اسپیس ایکس موتور اصلی «رپتور» را فعال کرد اما راکت روی زمین باقی ماند. برای پنجمین بار این آزمایش در دو هفته پیش انجام شده است.

این اولین باری نیست که نمونه آزمایشی استارشیپ نابود می‌شود و این شرکت سه نمونه قبلی آن را نیز طی آزمایش فشار از دست داده بود، البته جدیدترین نمونه مدت زمان بیشتری در آزمایش‌ها سالم باقی مانده بود. ظاهرا علاوه بر نابودی این راکت، به محل آزمایش نیز خسارت وارد شده و البته شاید افراد آسیب دیده باشند، موضوعی که اسپیس ایکس درباره آن اظهار نظری نکرده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (14 مورد)
  • علی
    علی | ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

    فک کنم اینا هم یواشکی مرگ میفرستن که اینطور شدن

  • علی
    علی | ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

    فک کنم اینا هم یواشکی میگن مرگ بر آمریکا که اینطور شدن

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی