اخطار اتحادیه اروپا به خودروسازان: آلایندگی را کاهش ندهید، جریمه می‌شوید

اخطار اتحادیه اروپا به خودروسازان: آلایندگی را کاهش ندهید، جریمه می‌شوید

آژانس حفاظت از محیط زیست اتحادیه اروپا چهارشنبه گذشته داده‌های جدیدی را در رابطه با میزان آلایندگی خودروها منتشر کرد. بر اساس این داده‌ها میانگین CO2 خروجی از خودروهای نو که در اتحادیه اروپا و بریتانیا پلاک شده‌اند، برای دومین سال پیاپی افزایش پیدا کرده و به ۱۲۰.۸ گرم در هر کیلومتر رسیده است. این رقم در مقایسه با سال ۲۰۱۸ دو گرم بیشتر شده است.

با توجه به حساسیت‌هایی که در اروپا نسبت به موضوع آلایندگی وجود دارد، به خودروسازان اخطار داده شده تا تلاش‌های خود را برای رعایت قوانین مربوطه افزایش دهند، در غیر این صورت آنها با جریمه‌های سنگینی روبرو خواهند شد.

اخطار اتحادیه اروپا به خودروسازان

در سال ۲۰۲۰ کاهش ۲۷ درصدی میزان آلایندگی در مقایسه با سال ۲۰۱۸ هدف‌گذاری شده و میانگین آلایندگی خودروهای نو امسال باید برابر با ۹۵ گرم به ازای هر کیلومتر باشد.

کمیسیون اروپا در این باره گفته:

خودروسازان باید میزان مصرف سوخت سبد محصولات خود را بهبود بخشیده و با شتاب بیشتری به سمت مدل‌هایی با آلایندگی کم یا صفر حرکت کنند.

اخطار اتحادیه اروپا به خودروسازان

گفته می‌شود فاصله گرفتن از خودروهای دیزلی کم‌مصرف و گرایش به سمت مدل‌های بنزینی دلیل اصلی افزایش میانگین آلایندگی خودروهای جدید بوده است. آنطور که یکی از نشریات اروپایی گزارش کرده، سهم خودروهای دیزلی از بازار ۹ درصد کاهش یافته است. طبق آمار در سال ۲۰۱۸ مدل‌های بنزینی ۶۰ درصد و مدل‌های دیزلی ۳۶ درصد از بازار خودروهای نو را در اختیار داشتند.

علاوه‌بر این، رشد محبوبیت شاسی‌بلندها و کراس‌اوورها به عنوان دیگر عامل موثر در افزایش میزان آلایندگی خودروهای جدید شناخته می‌شود. حتما می‌دانید که چنین مدل‌هایی به دلیل ابعاد بزرگ‌تر و وزن سنگین‌تر مصرف سوخت بیشتری دارند.

کاهش میزان دی‌اکسیدکربن آزاد شده در جو یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های اتحادیه اروپا به شمار می‌رود. این اتحادیه قصد دارد با پیاده‌سازی استراتژی بلندپروازانه «قرارداد سبز» (Green Deal) تا سال ۲۰۵۰ اثرات منفی بر شرایط جوی را به صفر برساند. از آنجایی که خودروها نقش پررنگی در آلوده کردن هوا دارند، زیر ذره‌بین کمیسیون اروپا قرار گرفته و انتظار می‌رود شاهد قوانینی سختگیرانه‌تر برای مدل‌های جدید باشیم.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato