اپل در WWDC 2020 جایگزینی پردازنده‌‌های اینتل با ARM را رسما اعلام می‌کند

بر اساس گزارش Bloomberg اپل طی کنفرانس توسعه دهندگان WWDC 2020 که از ۲ تا ۶ تیر برگزار می‌شود، تصمیم خود را برای کنار گذاشتن پردازنده‌های اینتل و استفاده از چیپ‌های مبتنی بر معماری ARM علنی خواهد کرد. کنفرانس WWDC بر خلاف سال‌های گذشته و به خاطر نگرانی از شیوع کرونا به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

گمانه‌زنی مربوط به جایگزینی پردازنده‌های اینتل با ARM توسط اپل از مدت‌ها قبل به گوش می‌رسید اما کوپرتینویی‌ها تا کنون آنرا عملی نکرده‌اند. بلومبرگ پیش از این هم مدعی شده بود که نخستین کامپیوترهای مک با این نوع تراشه در سال ۲۰۲۱ از راه خواهند رسید.

ظاهرا کمپانی دستکم سه مدل پردازنده ARM را در دست توسعه دارد که بر پایه چیپ نسل بعد آیفون یعنی A14 طراحی شده‌اند. اولین پردازنده از این سری ۱۲ هسته پردازشی خواهد داشت که شامل هشت هسته Firestorm برای انجام وظایف سنگین و چهار هسته کم مصرف از سری Icestorm می‌شود. هرچند هنوز مدت‌ها تا زمان عرضه این سخت‌افزارها باقیمانده اما اپل باید توسعه دهندگان را در جریان برنامه‌هایش بگذارد تا نرم‌افزارهایشان را برای معماری جدید بهینه سازی کنند.

بلومبرگ دلیل اصلی اپل برای این استراتژی را سرعت اندک اینتل در ارتقای کارایی تراشه‌ها و نتایج درخشان تست‌‌های اپل روی چیپ‌‌های با معماری ARM عنوان کرده که حتی نسبت به اینتل هم بهتر بوده است. از سوی دیگر مصرف کمتر انرژی در ARM دست اپل را در طراحی مک‌بوک‌های باریکتر و سبکتر باز می گذارد. این تغییر با لپ‌تاپ‌ها شروع شده و در نهایت تمام خانواده مک را در بر خواهد گرفت.

آخرین باری که اپل از تغییر عمده در معماری پردازنده محصولاتش خبر داد به سال ۲۰۰۵ و زمانی برمی گردد که استیو جابز روی سن اعلام کرد که این شرکت PowerPC را کنار گذاشته و از اینتل استفاده خواهد کرد.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟