رونق در واردات موبایل؛ یک میلیون و ۴۱۰ هزار تلفن همراه وارد کشور شد

رونق در واردات موبایل؛ یک میلیون و ۴۱۰ هزار تلفن همراه وارد کشور شد

طبق اعلام مسئولان گمرک از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از یک میلیون و ۴۱۰ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه ترخیص و وارد بازار شده است که این آمار حکایت از افزایش ۱۴۵ درصدی دارد.

«روح الله لطیفی»، سخنگوی گمرک ایران درباره آخرین وضعیت واردات تلفن‌ همراه در سال جاری به خبرگزاری ایسنا آماری ارائه داده که حکایت از یک رشد ۱۴۵ درصدی دارد: «از ابتدای سال جاری تا ۲۰ خرداد ماه تعداد یک میلیون و ۴۱۰ هزار و ۹۳۳ دستگاه در مجموع ترخیص و وارد بازار شده است که در مقایسه با مدت مشابه با سال قبل که ۵۷۴ هزار و ۹۱۹ دستگاه بود ۱۴۵ درصد رشد داشته است.»

به گفته لطیفی، از اول سال جاری تا ۲۰ خرداد ماه تعداد اظهارنامه‌های تلفن همراه به ۵۵۶ مورد رسیده که در مقایسه با همین مدت زمانی در سال گذشته که ۱۱۹ اظهارنامه بوده افزایش ۳۶۷ درصدی دارد. این در حالی است که ارزش دلاری گوشی‌های اظهار شده حدود ۲۲۹ میلیون و ۹۹۰ هزار و ۹۱۰ دلار بوده که نسبت به سال قبل ۴۸۷ درصد رشد دارد. گفتنیست در سال گذشته تا ۲۰ خرداد ماه ارزش دلاری گوشی‌های اظهار شده ۳۹ میلیون و ۱۴۸ هزار و ۹۹۷ دلار بوده است.

طی مدت اخیر افزایش قیمت شدید در بازار تلفن همراه وجود داشت که فعالان بازار آن را عمدتا ناشی از افزایش قیمت ارز و تاثیرپذیری آن اعلام کرده بودند؛ اگرچه مشکلات دیگری در این زمینه نیز وجود دارد اما واردات قانونی گوشی ممکن است باعث شود که قیمت گوشی به نرخ متعادل‌تری دست پیدا کند.

شنیده‌های دیجیاتو حکایت از این دارد که ترفندهایی نظیر رجیستری کردن گوشی‌ها با کد اتباع که چندی پیش مورد سواستفاده قرار گرفته بود، در این روزها غیرفعال شده، هرچند برخی از فروشندگان موبایل اظهار دارند که مشکلات سامانه همتا در روزهای اخیر باعث اختلال در فعالیت آنها شده است.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato