کشف استخوان در قلب شامپانزه‌ها احتمال وجود آن در انسان‌ها را مطرح کرد

کشف استخوان در قلب شامپانزه‌ها احتمال وجود آن در انسان‌ها را مطرح کرد

محققان بریتانیایی برای اولین بار استخوانی نادر در قلب شامپانزه‌هایی که از مشکل قلبی رنج می‌برند، شناسایی کرده‌اند. محققان می‌گویند از آنجا که شامپانزه از لحاظ ژنتیکی شباهت زیادی به انسان دارد، ممکن است شکل گیری چنین استخوانی در انسان‌ها نیز رخ دهد.

بر اساس تحقیق جدیدی که در ژورنال Scientific Reports منتشر شده، «استخوان احشایی قلب» (os cordis)، که در قلب برخی جانوران وجود دارد، در قلب شامپانزه‌ها نیز شناسایی شده است. به گفته محققان برای اولین بار است که این استخوان در گونه‌ای از خانواده انسانیان (Hominidae) شناسایی می‌شود.

این استخوان در شامپانزه‌هایی که از بیماری IMF رنج می‌برند، شناسایی شده است. در این بیماری نوعی بافت در قلب که خطر مرگ را به دنبال دارد ایجاد می‌شود. بیماری IMF در بسیاری از جانوران از جمله انسان‌ها و شامپانزه‌ها رایج است. یافته‌های این تحقیق می‌توانند به توسعه روش‌های درمانی بهتر برای شامپانزه‌ها که مشکلات قلبی-عروقی در آن‌ها رایج است، منتهی شود. همچنین به دلیل شباهت ژنتیکی انسان با این جانور، برای بشر نیز سودمند خواهد بود.

تصویر سه بعدی استخوان احشایی قلب که در شامپانزه ها کشف شده است.

«Catrin Rutland»، از محققان دانشگاه ناتینگهام و یکی از نویسندگان مقاله می‌گوید: «کشف استخوان جدید در یک گونه جدید اتفاقی نادر است، خصوصاً که شامپانزه‌ها از لحاظ آناتومی شباهت زیادی به ما دارند. ممکن است برخی انسان‌ها نیز استخوان احشایی قلب را داشته باشند.»

محققان در این تحقیق قلب ۱۶ شامپانزه سالم و مبتلا به بیماری IMF استفاده را با اشعه X اسکن کردند. آن‌ها با نگاه به تصاویر رزولوشن بالا و واضح، استخوان‌های احشایی قلب را که تنها چند میلیمتر طول داشتند شناسایی کردند. در قلب برخی از شامپانزه‌ها نیز شکل گیری غضروف مشاهده شد. کشف این غضروف اهمیت بالایی دارد چرا که ممکن است به دلیل توانایی آن در تبدیل شدن به استخوان، در شکل گیری استخوان احشایی نقش داشته باشد.

محققان احتمال وجود استخوان احشایی قلب و غضروف در قلب انسان‌هایی که از بیماری‌های قلبی-عروقی رنج می‌برند، را مطرح کرده و می‌گویند باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato