ساخت ربات دو چرخ با امکان پرش و بالا رفتن از پله‌ها [تماشا کنید]

ساخت ربات دو چرخ با امکان پرش و بالا رفتن از پله‌ها [تماشا کنید]

در حالی که ربات‌ها با پا می‌توانند کارهای جالبی مانند بالا رفتن از پله‌ها انجام دهند، نمونه‌های مجهز به چرخ عملکرد سریع‌تری دارند و پیچیدگی ساخت آن‌ها کمتر است. تیمی از مهندسان موفق به توسعه ربات «Ascento 2» شده‌اند که بهترین ویژگی‌های هردو نوع ربات‌ها را دارد.

سال گذشته میلادی مهندسان در دانشگاه «ETH» زوریخ موفق به توسعه نسل اول این ربات، Ascento شدند و حالا نسل دوم آن به قابلیت‌های بیشتری مجهز شده است. Ascento 2 که در کنفرانس آنلاین «ICRA 2020» ‌رسما معرفی شد، در هنگام حرکت روی سطوح صاف، با استفاده از دو چرخ مجهز به موتور تعادل خود را حفظ می‌کند.

زمانی که این Ascento 2 با مانع عمودی مانند پله‌ها مواجه می‌شود، پاهای چرخ‌دار خود را جمع می‌کند و می‌پرد. با استفاده از این مکانیزم، ربات مهندسان دانشگاه ETH می‌تواند از پله‌ها بالا برود و زمین نخورد. نحوه طراحی پاهای این ربات به گونه‌ای بوده که علاوه بر امکان بالا رفتن از پله، امکان حرکت در زمین‌های ناهموار را نیز برای آن فراهم می‌کند.

این ربات با خم کردن هر یک از نقاط اتصال خود به صورت مستقل می‌تواند از موانع عبور کند و همچنان بدن آن تراز باقی بماند. Ascento ۲ به مغز جدید و پیشرفته‌تر مجهز شده که عدم زمین خوردن آن در هنگام برخورد با موانع را فراهم می‌کند.

در حالی که امکان کنترل این ربات دو چرخ را از راه دور کنترل وجود دارد، می‌تواند با استفاده از دوربین‌ها و سنسورها به صورت خودران نیز فعالیت کند. این تجهیزات امکان حرکت و همچنین تهیه نقشه سه بعدی را فراهم می‌کنند. این ربات وزنی برابر با ۱۰.۴ کیلوگرم دارد، حداکثر سرعت آن به ۸ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و حداکثر ارتفاع پرش آن ۰.۴ متر است. با هربار شارژ می‌توان حداکثر ۱.۵  ساعت با آن کار کرد.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato