کشف نخستین الگوی منظم برای پالس های رادیویی دریافت شونده از فضا

محققان ریتم های عجیب و تکرار شونده ای را در پالس های رادیویی ساطع شونده از یک منبع فضایی ناشناخته کشف کرده اند. این پالس های رادیویی که با نام انفجارهای رادیویی سریع یا به اختصار FRB هم شناخته می شوند در یک الگوی تکرار شونده و ثابت به زمین می رسند.

محققان هنوز نمی دانند که منبع این پالس ها کجاست هرچند که احتمال می رود از بخشی بسیار دور از این عالم ساطع شده باشند و متاسفانه هیچ روشی وجود ندارد که بتوان با آن علت شدت گرفتن آنها را متوجه شد.

اولین FRB در سال ۲۰۰۷ میلادی شناسایی شد و دانشمندان از آن زمان تاکنون بالغ بر ۱۰۰ مورد از آنها را شناسایی کرده اند. در ابتدا محققان این پالس ها را به صورت جداگانه دریافت می کردند اما در سال های اخیر آنها مرتبا تکرار شده اند.

حالا اخترشناسان به الگویی برای این پالس ها دست پیدا کرده اند و متوجه شده اند که این پالس های رادیویی به شکلی قابل پیش بینی ارسال می شوند.

در آخرین کشف، منجمان متوجه شدند که این پالس های رادیویی به صورت تصادفی در یک بازه زمانی چهار روزه ارسال می شوند و سپس برای مدت ۱۲ روز خبری از آنها نیست و پس از این دوره سکوت مجددا از سر گرفته می شوند.محققان در پانصد روز گذشته این پالس ها را زیر نظر گرفته اند و خاطرنشان کرده اند که در این مدت این الگوی ۱۶ روزه مرتبا تکرار شده است و این قطعی ترین الگو برای آنهاست.

پالس های رادیویی

کیوشی ماسوئی استادیار فیزیک موسسه اخترفیزیک و تحقیقات فضایی کویل در دانشگاه MIT در این باره گفته است:

پالس هایی که ما کشف کرده ایم حالا مانند ساعت کار میکنند. این قطعی ترین الگویی است که ما از یکی از منابع این پالس ها دریافت کرده ایم. و این میتواند یک کلید بزرگ باشد که ما را به کشف علت ایجاد آنها هدایت می کند.

نتایج این کشف صبح دیروز با عنوان فعالیت دوره ای از یک منشا انفجار رادیویی سریع در نشریه نیچر منتشر شد.

گفتنی است آخرین پالس رادیویی توسط CHIME شناسایی شد؛ یک تلسکوپ رادیویی در بریتیش کلمبیای کانادا که از سال ۲۰۱۷ آغاز به کار کرد و از آن زمان تاکنون بسیاری از این پالس ها را شناسایی کرده است. تکنیک کار این تلسکوپ هم به این صورت است که به جای چرخش به سمت سوژه ها در آسمان کل محدوده آسمان را در نظر می گیرد تا این پالس ها را شناسایی کند.

یکی از احتمال ها در مورد تکرار شدن منظم این پالس ها آن است که یک شی آسمانی نظیر یک ستاره نوترونی در حال چرخش در فضاست و این پالس ها را از خود ساطع می کند. علت هم این است که این ستاره احتمالا هر ۱۶ روز یکبار در مدار خود می گردد و در آن چهار روزی که پالس هایش به زمین می رسند احتمالا به سمت زمین قرار دارد.

این پالس ها همچنین میتوانند نتیجه یک منظومه باینری یا دودویی باشند؛ مثلا یک ستاره نوترونی که به دور ستاره نوترونی دیگر یا یک سیاهچاله می گردد.

مطالب مرتبط

هرآنچه باید درباره «نئووایز» بدانید؛ دنباله‌دار درخشانی که تا ۶۸۰۰ سال دیگر برنمی‌گردد

ویروس کرونا باعث شده خبرهای خوب در رسانه‌ها کم‌رنگ شوند، اما اگر از علاقه‌مندان به دنیای نجوم باشید، یک خبر خوشحال‌کننده برای شما داریم. یک دنباله‌دار که ناسا آن را «C/2020 F3 NEOWISE» نام‌گذاری کرده، با عبور از زمین یک منظره جذاب ایجاد کرده، بنابراین مشاهده دنباله‌دار نئووایز را به شما پیشنهاد می‌کنیم.قبل از اینکه... ادامه مطلب

اخترشناسان مرکز منظومه شمسی را با خطای ۱۰۰ متر پیدا کردند

محققان برای اولین بار توانستند مرکز ثقل منظومه شمسی را با خطای حدود ۱۰۰ متر شناسایی کنند که با توجه به مقیاس فوق العاده عظیم این سامانه بسیار دقیق محسوب می‌شود.شناسایی مرکز ثقل منظومه شمسی در نگاه اول کاری بسیار پیش پا افتاده به نظر رسیده و با نگاه به تصاویری که از این سامانه... ادامه مطلب

کشف دو ابرزمین با ویژگی‌های قابل توجه در فاصله ۱۱ سال نوری

گروهی از ستاره شناسان که آسمان را برای کشف سیاراتی شبیه زمین رصد می‌کنند، از کشف دو ابرزمین با ویژگی‌های قابل توجه در اطراف ستاره‌ای در همسایگی زمین خبر دادند.این دو ابرزمین Gliese 887b و Gliese 887c نام داشته و دور ستاره‌ای به نام Gliese 887 که در فاصله ۱۱ سال نوری از زمین قرار... ادامه مطلب

تایم لپس خیره کننده از فعالیت ۱۰ ساله خورشید در ۶ دقیقه [تماشا کنید]

ناسا ویدیویی زیبا از خورشید منتشر کرده که فعالیت این ستاره درخشان در طول ۱۰ سال را در قالب یک فایل ویدیویی ۶۱ دقیقه‌ای به تصویر می‌کشد.رصدخانه پویایی شناسی خورشید (SDO) که از سال ۲۰۱۰ توسط ناسا مأموریت رصد خورشید را بر عهده دارد، از ۲ ژوئن ۲۰۱۰ تاکنون بی وقفه خورشید را از مدار... ادامه مطلب

محققان ابرنواختر را شبیه سازی کردند [تماشا کنید]

ستاره‌های پرجرم زندگی خود را با انفجاری فوق العاده عظیم به نام ابرنواختر به پایان می‌برند. حال محققان به منظور درک هر چه بهتر این انفجار آن را در محیط آزمایشگاه شبیه سازی کردند.مرگ ستاره‌ها با انفجاری فوق العاده درخشنده همراه بوده و مواد تشکیل دهنده آن با سرعت بسیار زیاد به اطراف پخش می‌شوند.... ادامه مطلب

حلقه آتش در قاب دوربین؛ تصاویر خیره کننده از خورشیدگرفتگی اول تیر

ساکنان نوار باریکی در غرب آفریقا، شبه جزیره عربستان، هند و خاور دور دیروز شاهد خورشیدگرفتگی بودند. در ادامه گلچینی از تصاویر این پدیده زیبا را مشاهده می‌کنید.خورشیدگرفتگی روز یکشنبه ۱ تیر همزمان با انقلاب تابستانی نیمکره شمالی زمین رخ داد و دقایقی پس از طلوع خورشید در مناطق شمالی جمهوری دموکراتیک کنگو قابل مشاهده... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟