معرفی بازی Crash Bandicoot Mobile؛ کراش و جهان‌های موازی

بازی کراش باندیکوت موبایل (Crash Bandicoot Mobile) سال پیش و چند ماه قبل از معرفی رسمی‌اش لو رفت و اتفاقی که باعث شد بازی از همان ابتدا و بدون اینکه چیز زیادی بدانیم به پروژه کنجکاو برانگیزی تبدیل شود، حضور کینگ (King) به عنوان سازنده بود.

استودیوی کینگ اگرچه بیشتر به‌خاطر کندی کراش‌ها شناخته می‌شود و حیطه فعالیتش را در چند سبک محدود نگه داشته اما همان کندی کراش‌هایِ جریان ساز کافی هستند تا ورود این استودیو به یک سبک کاملا متفاوت، نگاه‌ها را به سمت خودش جلب کند.

دانلود بازی کراش برای اندروید

حالا نتیجه این ریسک چه بوده است؟ قبل از اینکه جواب بدهیم، بیایید ابتدا نگاهی کلی به بازی کراش باندیکوت موبایل و ویژگی‌هایش بیاندازیم. کینگ برای هسته اصلی گیم پلی اثرش به سراغ سبک رانر رفته و بنابراین مشابه بقیه بازی‌های این سبک، اینجا کراش خودش می‌دود و بازیکن تنها باید با واکنش‌های مناسب او را از تهدیدات دور نگه دارد.

این واکنش‌ها عمدتا حرکت به سمت چپ و راست، لیز خوردن، پریدن و چرخش معروف کراش هستند. هر مرحله سه مسیر برای حرکت دارد و با سوایپ می‌شود بین این سه لاین جابه‌جا شد و لیز خوردن و پریدن هم بیشتر برای سنگ‌هایی است که در راه با آن‌ها مواجه می‌شوید.

اما در رابطه با چرخش معروف کراش، دو جا به کار می‌آید. یکی برای وقت‌هایی که جعبه‌ها در مسیر قرار دارند و می‌خواهید محتویات درونشان را به دست بیاورید. در این موقعیت هنگامی که به جعبه نزدیک شدید با ضربه روی صفحه، کراش می‌چرخد و جعبه را خُرد می‌کند. دومین کاربرد این چرخش نیز به جنگ با دشمنان مربوط می‌شود و اگر خواستید آن‌ها را از سر راه بردارید، همین چرخش شاید بهترین راه برای پیشروی باشد.

بازی کراش ماشینی اندروید

بازی داستان تقابل چندباره کراش و دکتر کرتکس (Cortex) را روایت می‌کند. کرتکس با نیروهایش می‌خواهد کنترل تمام بعدها را در اختیار بگیرد و کراش و خواهرش هم سعی دارند جلوی او را بگیرند.

ویژگی که در تمامی این مکانیزم‌ها مشهود است به شباهت خیلی درست نسخه موبایل با کنسول برمی‌گردد. کینگ خیلی خوب توانسته گیم پلی پلتفرمر کراش‌های قدیمی را در قالب سبک رانر پیاده سازی کند. بازی سرتاسر نوستالژی است و نه فقط در بخش گیم پلی، بقیه قسمت‌ها نیز از این مسئله بی‌نصیب نمانده‌اند.

طراحی ظاهری مرحله‌ها کاملا یاد و خاطره قسمت اول را زنده می‌کند، موسیقی نسخه بروز شده چیزی است که در سه گانه اصلی شنیده‌ایم و حتی کینگ به جزییات کوچک‌تر توجه کرده و آن افکت‌های صوتی محیط و انیمیشن‌های کراش که بازی را بامزه‌تر کرده بودند اینجا دوباره حضوری پررنگ‌ دارند.

کینگ آن‌قدر سعی کرده نسخه موبایل را به کراش‌های اصلی نزدیک نگه دارد که اگر بعضی مدرن‌سازی‌ها را نادیده بگیریم در مراحلی حس می‌کنید همان کراش‌های قدیمی را دارید تجربه می‌کنید، فقط با این تفاوت که کراش اینجا خودش می‌دود.

بازی کراش

بازی آفلاین و رگه‌هایی از سبک مدیریت هم در آن دیده می‌شود. برای جنگیدن با باس‌ها یا همان غول‌های مرحله آخر به یک سری آیتم‌هایی نیاز دارید و این آیتم‌ها را ساختمان‌های درون بازی تولید می‌کنند.

البته این پایبندی به ریشه‌ها همان‌قدر که جذاب به‌نظر می‌رسد، به همان اندازه بعضی وقت‌ها کار دست بازی می‌دهد. بازی لذت بخش بوده و چیزهایی که از سبک رانر می‌شناسیم را در کیفیتی بالا ارائه داده اما در چارچوبی که کینگ برای ساخت بازی در نظر گرفته، انگار فضا برای پیاده‌سازی ایده‌های جدیدتر آن‌قدرها باز نبوده است.

بازی‌های رانر به مرحله اشباعیت رسیده‌اند و با وجود اینکه حضور بعضی ویژگی‌های قدیمی مجموعه، بازی کراش را نسبت به هم‌نوعانش متمایزتر کرده اما هیچکدام از این‌ها کافی نیستند تا بازی از کلیشه‌های سبک رانر در امان بماند.

نتیجه این اتفاق جوابِ همان سوال بالا است. کینگ خیلی خوب به نسخه اصلی وفادار مانده و شاید این همان چیزی بوده که طرفداران کراش می‌خواستند. بنابراین اگر با دید یک اثر سرگرم‌کننده نوستالژی به سراغ بازی کراش باندیکوت موبایل بروید، مطمئنا از تجربه‌اش راضی خواهید بود اما اگر انتظار یک تجربه متفاوت در هیاهوی کلیشه‌های رانر را دارید احتمالا بازی ناامیدتان کند.

فقط یک نکته: بازی فعلا در مرحله عرضه محدود به سر می‌برد و تنها در مالزی منتشر شده است. به همین خاطر تنها با آی‌پی مالزی می‌شود بازی را از گوگل پلی دانلود کرد. برای راهنمای دانلود بازی‌های سافت لانچ پیشنهاد می‌شود این مطلب را مطالعه کنید.

Crash Bandicoot Mobile
  • Crash Bandicoot Mobile
  • قیمت: رایگان با پرداخت درون برنامه ای
  • سازنده: King
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: 300 مگابایت
دانلود

مطالب مرتبط

به بهانه عرضه Ghost of Tsushima - نگاهی به بهترین بازی‌های سامورایی/نینجا در موبایل

Ghost of Tsushima حکمِ برآورده کننده یک خواسته قدیمی را دارد، یک بازی واقع گرایانه‌تر از فئودال ژاپن و در حالی که خیلی‌ها انتظار داشتند یوبیسافت با اساسینز کرید بالاخره این خواسته را برآورده کند اما سونی و استودیویش این مسئولیت را به‌عهده گرفتند. معرفی بازی I Love Hue Too؛ من هم رنگ‌ها را دوست... ادامه مطلب

معرفی بازی تاس و تخت؛ یاتزی

صرفِ نوستالژی بودن یک بازی موبایل، شاید هیجان انگیز باشد و در نگاه اول مخاطب را به یک اثر جذب کند اما چیزی که مهم‌تر است این است که بازی چگونه توانسته در عین نوستالژی بودن خودش را با حال و هوای امروزی بروز کند.بعضی از بازی‌های نوستالژی، ویژگی‌هایِ سرگرمی که از آن الهام گرفته‌اند... ادامه مطلب

معرفی بازی I Love Hue Too؛ من هم رنگ‌ها را دوست دارم

I Love Hue Too در همان جایگاهی قرار گرفته که Infinity Loop: HEX سه سال پیش حضور داشت. HEX به عنوان ادامه دهنده Infinity Loop که یکی از محبوب‌ترین بازی‌های موبایل است، تغییراتش کم بودند ولی فرمول Infinity Loop هنوز آن‌قدر جذاب بود که در HEX و بقیه ادامه‌هایش همچنان می‌شد آن تجربه‌ای که از این سبک پازل‌ها انتظار می‌رود... ادامه مطلب

هفت سنگ؛ بدو کراش بدو

کراش باندیکوتی که سه هفته پیش معرفی کردیم را به یاد دارید؟ دیروز استودیوی کینگ (King) پیش ثبت‌نام بازی را آغاز کرد و البته اسمش را هم از Crash Bandicoot Mobile به Crash Bandicoot: On the Run تغییر داد.این یعنی احتمالا خیلی تا عرضه بازی فاصله نداریم. البته کینگ مشخص نکرده که بازی چه زمانی به عرضه... ادامه مطلب

زندگی به دور از شلوغی‌های شهر؛ با بهترین بازی‌های مزرعه‌داری موبایل آشنا شوید

مقاله ز غوغای جهان فارغ را به یاد دارید؟ الان که فکر می‌کنم، میبینم جای خالی بازی کشاورزی چه‌قدر در آن لیست احساس می‌شود. شبیه‌سازهای کشاورزی محبوب‌ترین بازی‌های موبایل نیستند.اما به‌خاطر تجربه آرامش بخش و اصطلاحا حال خوب کنی که به مخاطب ارائه می‌دهند، می‌توانند از آن بازی‌هایی باشند که وقتی دنبال آرامش خیال هستیم... ادامه مطلب

معرفی بازی Grand Criminal Online؛ سرقت بزرگ اتومبیل، از بالا

قاعدتا Grand Criminal Online باید از آن بازی‌هایی می‌شد که از دست‌شان فرار می‌کنیم. حالا چه شده که معرفی‌اش هم کرده‌ایم؟ واقعیت این است که بازی بالاخره می‌تواند لقبِ جی تی ای اندروید کلون را یدک بکشد.تجربه ثابت کرده بازی‌هایی که یک کلمه از بازی راک استار را در اسم‌شان دارند و بدتر از آن این... ادامه مطلب

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟