آزمایش نویدبخش نوع جدیدی از داروی سرطان؛ توقف رشد تومور در مراحل اولیه

نتایج آزمایش‌های مقدماتی از دارویی جدید برای سرطان روی انسان‌ها به نتایج خوبی رسیده و از توقف روند رشد بیش از نیمی از تومورها به طور کامل خبر می‌دهد. این داروی آزمایشگاهی که «برزوسرتیب» (berzosertib) نامیده می‌شود، بزودی وارد مرحله جدیدتری از فرآیند آزمایشی شده و متخصصان به شدت به آینده امیدوارکننده آن خوش‌بین هستند.

برزوسرتیب در حقیقت عضوی از یک خانواده کاملا جدید از داروها است که برای هدف قرار دادن پروتئینی به نام ATR ساخته شده. این پروتئین به عنوان ابزاری بنیادین برای بازسازی DNAهای آسیب دیده شناخته می‌شود، و به همین ترتیب می‌تواند توانایی یک تومور برای تکثیر را به طور کامل مختل کند.

در این رابطه «پاناگیوتیس کنستانتینوپولوس» از موسسه Dana-Farber می‌گوید: «رشد نامنظم سلول‌های سرطانی عملا فشار بسیار زیادی روی فرآیند تکثیر DNA می‌گذارد. ATR کمک می‌کند تا DNA از زیر این فشار جان سالم به در ببرد و در واقع وظیفه‌اش این است که سلامت یا نیاز به بازسازی DNA را بررسی کرده و در نتیجه به چرخه حیات مجدد سلول‌ها کمک کند. داروهایی که ATR را مهار می‌کنند، در حقیقت جلوی دریافت این فرآیند بهبودبخش توسط سلول‌های توموری را می‌گیرند، و همین اتفاق می‌تواند در درمان برخی از سرطان‌ها مفید واقع شود».

سرطان

داده‌های منتشر شده از فاز اول این آزمایش روی انسان‌ها نشان می‌دهد فرآیند درمان آزمایشگاهی برزوسرتیب کاملا ایمن و احتمالا کارآمد است. طی فاز نخست، داروی مورد بحث روی حدود ۴۰ بیمار با انواعی مختلف از سرطان آزمایش شده است.

البته این نکته هم وجود دارد که آزمایش‌های فاز اول برای بررسی کارآمدی دارو طراحی نشده‌اند، بلکه در مرحله نخست روی ایمنی و تحمل‌پذیری بدن انسان از یک داروی کاملا جدید تمرکز داشته است. هرچند گزارش‌ها حاکی از آن هستند که نتایج عملیات‌های ضدتومور در این تست به شکل دور از انتظاری قوی بوده است.

در جریان این آزمایش روند رشد تومور در بیش از نیمی از افرادی که این دارو را دریافت کردند متوقف شد، و نتیجه نهایی به شدت روی کسانی که همزمان مشغول شیمی درمانی بودند برجسته‌تر هم بوده است. از ۲۱ نفری که همزمان شیمی درمانی دریافت می‌کردند، ۱۵ نفر بعد از استفاده از برزوسرتیب با توقف کامل رشد بیماری روبرو شده‌اند.

سرطان

«داریوش وایدرا» از دانشگاه ریدینگ معتقد است هنوز برای نتیجه‌گیری که آیا این درمانی متحول‌کننده برای سرطان خواهد بود یا خیر خیلی زود است، اما در هر صورت نتایج به دست آمده از فاز نخست آزمایش به شدت امیدوارکننده هستند. «اثرات فوق‌العاده قوی برزوسرتیب، به خصوص در همراهی با شیمی درمانی معمولی، این مفهوم را به ما می‌رساند که می‌توانیم فارغ از ادامه آزمایش روی تعداد بیشتری از بیماران، به کنترل وضعیت آنها خوش‌بین باشیم.»

جدیدترین نتایج به دست آمده از فاز دوم در تست‌های اخیر که برزوسرتیب را با همراهی شیمی درمانی روی بیمارانی مبتلا به سرطان تخمدان آزمایش کرده، ثابت می‌کند که این افراد برای مدت بسیار طولانی‌تری از کسانی که فقط به صورت کنترل شده شیمی درمانی می‌شوند زنده می‌مانند. کنستانتینوپولوس در مورد تحقیقات فاز دوم می‌گوید: «نتایج ما از فاز دوم نشان می‌دهد بازداری ATR در ترکیب با شیمی درمانی پتانسیلی را داراست که می‌تواند به نفع بیمارانی باشد که در مقابل شیمی درمانیِ تنها مقاوم هستند».

طبیعتا هنوز در مراحل ابتدایی آزمایشات ATR هستیم، اما «پاول ورکمن» از موسسه تحقیقاتی سرطان در بریتانیا به شدت در مورد آینده امیدوارکننده این درمان هیجان‌زده است: «هدف قرار دادن توانایی یک سرطان برای درمان DNA خودش، عمیقا مسیری مهم در دنیای پزشکی در موضوع سرطان است که به نظر من به عنوان یکی از مهمترین پیشرفت‌ها در زمینه مقابله با این بیماری طی سال‌های اخیر محسوب خواهد شد».

مطالب مرتبط

دگرگونی در درمان سرطان پروستات با فرمولاسیون جدید

محققان با تغییر فرمول داروی ابیراترون استات (Abiraterone Acetate) که در حال حاضر با نام تجاری «Zytiga» برای درمان سرطان پروستات به فروش می‌رسد، توانستند اثربخشی آن را ۴۰ درصد افزایش دهند. این دارو در صورت تولید کیفیت زندگی بیمارانی که از این سرطان رنج می‌برند را به طور قابل توجهی بهبود خواهد داد.محققان دانشگاه... ادامه مطلب

یکجانشینی و عدم تحرک احتمال مرگ بر اثر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد

انجام حرکات ورزشی برای خیلی از مردم دشوار است و از طرفی، بخش اعظمی از زمان انسان امروزی صرف نشستن در پشت میز کار، نشستن و انتظار کشیدن برای قرارهای ملاقات و نشستن در وسایل حمل و نقل عمومی یا شخصی می شود که همین اینها نیز مزید بر علت می شوند.طبق بسیاری از مطالعات،... ادامه مطلب

دستاورد چشمگیر در درمان سرطان پروستات با داروی سرطان پستان

محققان در جریان یک کارآزمایی بالینی گسترده توانستند با استفاده از داروی سرطان پستان، نتایج امیدوارکننده‌ای در کند کردن پیشرفت سرطان پروستات به دست بیاورند. این دارو اثر بیشتری نسبت به درمان‌های هورمونی رایج داشته و محققان امیدوارند سال جاری میلادی مجوز اولین داروی هدف گیری ژنی برای درمان سرطان پروستات را کسب کند.محققان در... ادامه مطلب

ابداع روش MRI جدید برای تشخیص سرطان در مراحل اولیه

محققان روش جدیدی برای تشخیص سرطان متاستاتیک در کبد ابداع کردند. محققان می گویند این روش برای سرطان‌های دیگر نیز قابل استفاده بوده و می توان به کمک آن بیماری های متاستاتیک را در مراحل اولیه تشخیص داد.فراگستری یا متاستاز (Metastasis) به گسترش و مهاجرت سلول های سرطانی از یک بافت به بافت های دیگر... ادامه مطلب

کشف سلول ایمنی جدید برای درمان انواع سرطان

سرطان با تمامی مشکلاتی که دارد، در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان است. با این حال مشکلات زیادی در حین درمان ممکن است برای بیماران پیش بیاید. همین مشکلات کافیست تا دانشمندان همواره به فکر راه‌های درمان کم‌هزینه‌تر و از آن مهمتر کم‌درد‌تر بیفتند. جدیدترین دستاورد دانشمندان، کشف سلول ایمنی است که می‌تواند سلول‌های سرطانی... ادامه مطلب

تأثیر مثبت چاقی روی بعضی از روش های درمان سرطان

مطالعه جدیدی که توسط محققان استرالیایی انجام شده، نشان می دهد نرخ زنده ماندن در بیماران سرطانی که شاخص توده بدنی (BMI) بالا دارند نسبت به بیمارانی که وزن معمولی و سالم دارند، بیشتر است. محققان در این تحقیق به طور ویژه روی گروه بزرگی از بیماران مبتلا به سرطان ریه سلول غیر کوچک (NSCLC)... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟