وزارت دفاع آمریکا: ارتش چین یا مالک هواوی است یا آن را کنترل می کند

وزارت دفاع آمریکا: ارتش چین یا مالک هواوی است یا آن را کنترل می کند

رویترز با استناد به اسناد داخلی منتشر شده توسط وزارت دفاع آمریکا گزارشی منتشر کرده مبنی بر آن که هواوی یا تحت مالکیت ارتش چین است یا توسط آن کنترل می شود. دولت ترامپ سندی را برای کنگره آمریکا ارسال کرده که حاوی اسامی ۲۰ شرکت چینی است و همه این شرکت ها تحت حمایت ارتش آزادی بخش چین قرار دارند.

به موجب اختیاراتی که پنتاگون در اختیار رئیس جمهور آمریکا قرار داده است ترامپ میتواند یک وضعیت اضطراری فوری اعلام کند و سپس شرکت هایی که نامشان درون فهرست تحریمی ها قرار دارد و در آمریکا فعالیت دارند را جریمه نماید. وبسایت خبری Axios در آمریکا گزارش داده که علاوه بر هواوی این فهرست شامل نام گروه ارتباطات موبایل چین (چاینا موبایل)، شرکت مخابرات چین (چاینا تله کام) و کمپانی تکنولوژی دیجیتالی Hikivision هم می شود.

این فهرست که به تایید یکی از دفاتر دولتی ارشد و همچنین جاناتان راث هافمن دستیار وزیر دفاع برای امور عمومی رسیده است تایید می کند وزارت دفاع آمریکا براساس بند ۱۲۳۷ از قانون مجوز دفاع ملی، فهرستی از شرکت های نظامی چین تهیه کرده است. این فهرست در برگیرنده اسامی موجودیت هایی است که یا تحت مالکیت دولت چین، ارتش و صنایع دفاعی آن قرار دارند یا توسط آنها کنترل می شوند و یا وابسته به یکی از این نهاد هستند.

هافمن در بیانیه ای ایمیلی چنین گفته است:

همزمان با تلاش دولت چین برای از بین بردن مرزها میان بخش های نظامی و غیرنظامی، شناسایی تامین کنندگان در آمریکا اهمیتی کلیدی پیدا کرده است. این فهرست ابزاری مفید برای دولت آمریکا، شرکت ها، سرمایه گذاران و موسسات آکادمیک و شرکای هم نظر ماست تا هرگونه همکاری با این موجودیت ها را مورد بررسی های دقیقی را انجام دهند.

ارتش چین

Hikvision در پاسخ به این اتهامات اعلام کرده است:

Hikvision نه یک شرکت نظامی چینی است و نه تا بحال در هیچکدام از پروژه های تحقیق و توسعه با مصارف نظامی فعالیت داشته است. Hikvision همواره تلاش کرده تا همکاری کامل و شفافی با دولت آمریکا داشته باشد، به پرسش ها در مورد نوع فعالیت خود پاسخ دهد و تصورات اشتباه در مورد خود را اصلاح نماید. Hikvision همچنان به همکاری با دولت آمریکا برای حل تمامی این موضوعات ادامه می دهد.

هواوی، چاینا تلکام و چاینا موبایل تا به حال هیچ واکنشی به این اتهامات نشان نداده اند.

این خبر بعد از آن منتشر می شود که CIA (سرویس جاسوسی آمریکا) هواوی را به دریافت بودجه از کمیسیون امنیت ملی چین، ارتش آزادی بخش خلق و شعبه ای از شبکه جاسوسی دولتی چین ظرف یکسال گذشته متهم کرد.

در ماه می سال گذشته نیز نام هواوی در فهرست سیاه آمریکا برای مراوده تجاری قرار گرفت. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اما به اینها اکتفا نکرد و با امضای یک فرمان اجرایی این شرکت را به بهانه نگرانی های امنیتی و همکاری احتمالی اش با دولت چین تحریم کرد.

هواوی تاکنون تمامی این اتهامات را رد کرده است.

نظرات ۱۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato