قربانیان آزار سایبری اختلال اضطراب مشابه حملات تروریستی را تجربه می‌کنند

قربانیان آزار سایبری اختلال اضطراب مشابه حملات تروریستی را تجربه می‌کنند

آزار سایبری یا قلدری آنلاین می‌تواند باعث ایجاد اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) در افراد شود که سطح آن برای یک سوم از قربانیان مشابه حملات تروریستی است.

به گفته سایت Daily Mail، قربانیان آزار سایبری با افکار مزاحم و تکراری مواجه می‌شوند و همچنین از صحبت با دیگران درباره یک تجربه خاص امتناع می‌‌کنند و حتی امکان فرار از افراد و گوشه‌گیری نیز وجود دارد. در همین راستا تحقیق جدید پیشنهاد می‌کند که از کودکان در زمان ارزیابی روانی، درباره آزار سایبری سوالاتی پرسیده شود. این پدیده میان ۱۰ تا ۴۰ درصد نوجوانان رواج دارد.

این تحقیق جدید در ژورنال «Archives of Disease in Childhood» به چاپ رسیده و در آن پژوهشگران پرسشنامه‌ای را در اختیار ۲۲۱۸ دانش آموز ۱۱ تا ۱۹ ساله قرار داد‌ند. در این پرسشنامه سوالاتی مانند نوع آزار سایبری، تعداد دفعاتی که با این موضوع مواجه شده‌اند و همچنین مدت زمان آن وجود داشته است.

آزار سایبری

نتیجه این نظرسنجی از مشارکت ۴۶ درصدی این افراد در آزار سایبری خبر می‌دهد. ۱۷ درصد افراد قربانی بوده‌اند، ۱۲ درصد مرتکب آن شده‌اند و ۴ درصد نیز در هر دو دسته قرار می‌گیرند. ۵۲ درصد قربانیان آزار سایبری در دنیای واقعی نیز مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند و ۴۸ درصد افرادی که برای دیگران مزاحمت آنلاین ایجاد کرده‌اند نیز در دنیای واقعی دیگران را مورد آزار قرار می‌دهند.

این تحقیق نشان می‌دهد که قلدری در دنیای واقعی نیز رواج بالایی دارد، به گونه‌ای که ۱۶ درصد مشارکت‌کنندگان اعلام کرده‌اند که در گذشته دیگران را مورد آزار قرار داده‌اند، ۱۲ درصد به ادامه چنین رفتاری اعتراف کرده‌اند و ۶.۵ درصد نیز خبر از این داده‌اند که در گذشته قربانی بوده‌اند یا برای دیگران دردسر ایجاد کرده‌اند.

محققان اعلام کرده‌اند که علاوه بر قربانیان، افرادی که دیگران را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند نیز با علائم اختلال اضطراب پس از سانحه دست و پنجه نرم می‌‌کنند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato