ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

گوگل امکان دسترسی شرکت‌‌ها به کامپیوتر کوانتومی را فراهم می‌کند

گوگل بزودی سرویسی راه اندازی خواهد کرد تا از طریق آن همه به کامپیوتر کوانتومی آنها دسترسی داشته باشند. شرکت‌های مختلف می‌توانند از راه حل ارائه شده از سوی گوگل برای برطرف کردن مشکلات خودشان ...

حسین آدینه
نوشته شده توسط حسین آدینه | ۸ تیر ۱۳۹۹ | ۱۳:۰۰

گوگل بزودی سرویسی راه اندازی خواهد کرد تا از طریق آن همه به کامپیوتر کوانتومی آنها دسترسی داشته باشند. شرکت‌های مختلف می‌توانند از راه حل ارائه شده از سوی گوگل برای برطرف کردن مشکلات خودشان استفاده کنند.

در حال حاضر در سراسر جهان تنها چند کامپیوتر کوانتومی کارا در دسترس و فعال است، که به کمک آنها می‌توان دشوارترین و پیچیده‌ترین مسائل ریاضی و فیزیک را حل کرد. چنین عملیات‌هایی نیازمند نظارت دائمی و همچنین فعالیت سیستم‌های خنک کننده فوق قوی هستند، بنابراین نمی‌توان به صورت مداوم و دائمی از آنها استفاده کرد.

اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی بود که IBM رابطی جهت دسترسی و کنترل عملیات‌های رایانش کوانتومی و حل مشکلات روی آن را فراهم کرد. این ایده به سرعت و به شکلی وسیع مورد تایید و پشتیبانی جمعیت کثیری از برنامه نویسان قرار گرفت.

کامپیوتر کوانتومی

حالا به نظر می‌رسد گوگل هم چنین برنامه‌ای دارد؛ برای آماده سازی این پروژه، کمپانی گوگل قصد دارد مرکز کامپیوتری ویژه‌ای در سانتا باربارا راه اندازی کند. در همین راستا نسخه‌ای آزمایشی از این برنامه به صورت داخلی در شرکت در حال فعالیت است، تا در واقع زیرساخت اصلی سیستم را شکل دهد.

«هارتموث نیون» مدیر ارشد فناوری گوگل اشاره دارد که هدف اصلی کمپانی استفاده از کامپیوترهای کوانتومی برای تحلیل داده‌های به دست آمده از طیف سنجی رزونانس مغناطیسی هسته‌ای است تا در فرآیند مطالعه پیرامون ساختارهای پروتئینی و مولکولی، و همچنین آماده سازی داده‌ها برای تمرین دادن به شبکه‌های عصبی استفاده شود.

گفتنی است مدتی پیش کمپانی «هانی‌ول» هم مدعی شد که موفق به ساخت قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی با حجم کوانتوم ۶۴ شده که دو برابر از جایگزین بعدی خود در این صنعت، قوی‌تر است. این یعنی که شرکت مورد بحث می‌تواند با استفاده از کامپیوتر کوانتومی خود به صنایع در رفع مشکلاتی که حل آنها به وسیله کامپیوترهای سنتی امکان‌پذیر نیست، کمک کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی